شهریار و سندرم سكته چندهفته‌ای

تیم سایپا با علی دایی شروع خوبی در مسابقات امسال داشت. تیم سایپا با علی دایی شروع خوبی در مسا ......

تیم سایپا با علی دایی شروع خوبی در مسابقات امسال داشت.

تیم سایپا با علی دایی شروع خوبی در مسابقات امسال داشت اما بعد از پیروزی در هفته چهارم برابر استقلال تهران این تیم در مسیر عدم نتیجه گیری قرار گرفت و در 5 هفته بعدی – تا هفته نهم- دو باخت و سه تساوی به دست آورده است. تیم دایی در 5 هفته اخیر لیگ برتر و از مجموع 15 امتیاز تنها موفق به کسب سه امتیاز شده است یعنی حدود 20 درصد امتیازات این 5 بازی را گرفته است. آماری که برای آقای گل جهان و تیم پرمهره و جوانش نتایج خوبی به حساب نمی آید. موضوع قابل توجه اما این است که تیم های علی دایی در سال های اخیر لیگ برتر همواره در مقطعی از فصل دچار رکود و رخوت در امتیازگیری شده اند.

سایپا چگونه سقوط کرد
تیم سایپا لیگ را با نتایج خوبی آغاز کرد و در چهار هفته ابتدایی توانست خودش را به صدرجدول نزدیک کند. این تیم با بازیکنان جوان و مستعدش تصویری از یک تیم آینده دار را به نمایش گذاشت. این تیم در اولین مسابقه در اصفهان با سپاهان به مساوی یک _ یک رسید اما در هفته دوم، سوم و چهارم سه برد با ارزشمند متوالی مقابل صنعت نفت، استقلال خوزستان و استقلال تهران کسب کرد و به جمع بالانشینان جدول رسید. اما از هفته پنجم و بازی با تراکتورسازی نتایج ضعیف سایپا هم شروع شد. شکست برابر تراکتور و بعد از آن حذف از جام حذفی توسط اکسین البرز خیلی زود سایپا را به روند نزولی سوق داد. بعد از شکست در جام حذفی سایپا ابتدا با سه گل مغلوب پدیده شد و سپس برابر پارس جنوبی به تساوی یک _ یک رسید. دو بازی بعدی این تیم برابر ذوب آهن و سپیدرود نیز با نتیجه مساوی یک - یک تمام شد تا سایپا در هفته نهم با 13 امتیاز در رده ششم جدول قرار بگیرد.


سندرم هفته ها نبردن تیم های دایی
تیم های علی دایی همواره تیم هایی مهم در لیگ برتر هستند. تیم هایی که علی دایی مربی آنها بوده و هست همواره تیم هایی جنگجو و دونده هستند و همیشه نمایشی برای بردن ارایه داده اند. اما در سال هایی که او در تیم های مختلف مربیگری کرده و افتخارات مهمی هم به دست آورده همواره یک مشکل وجود دارد و آن این است كه همواره در مقاطعی ناگهان روند پیروزی های این تیم قطع شده و تیم های دایی نمی توانند پیروز شوند.


لیگ شانزدهم:  8 هفته
علی دایی فصل گذشته هدایت تیم فوتبال نفت تهران را به عهده داشت و توانست با قهرمانی در جام حذفی برای این تیم سهمیه حضور در لیگ قهرمانان آسیا را بگیرد اما اگر نفت در بازی های آخر فصل خود در لیگ برتر نتایج بهتری کسب می کرد شاید می توانست در لیگ برتر نیز در میان سه، چهار تیم بالای جدول باشد. نفت در لیگ شانزدهم با 36 امتیاز در رتبه هشتم قرار گرفت. این تیم اما در هشت بازی انتهای فصل خود و از مجموع 24 امتیاز تنها 4 امتیاز گرفت. هشت بازی آخر سایپا 4 مساوی و 4 شکست برای این تیم داشت. این تیم از هفته بیست و سوم و بعد از شکست برابر پرسپولیس تا پایان فصل هیچ بردی به دست نیاورد. اما برای اینکه بفهمیم چرا تیم دایی با وجود شایستگی نتوانست جایی در میان چهار تیم بالای جدول داشته باشد بد نیست بدانیم این تیم در مقطعی دیگر از فصل نیز در شش بازي پیاپی موفق به کسب برد نشد. این تیم بعد از پیروزی برابر صبا در هفته چهاردهم، در شش بازی متوالی سه مساوی و سه شکست به دست آورد. یعنی از 18 امتیاز تنها 3 امتیاز گرفت.


لیگ پانزدهم: 8 هفته
علی دایی در لیگ پانزدهم هدایت تیم صبای قم را به عهده داشت. او این تیم را که مشکلات عدیده مالی داشت در نهایت با 42 امتیاز به مقام ششم رقابت های لیگ برتر رساند. اما اگر تیم دایی دچار سندرم نتیجه نگرفتن های متوالی نمی شد این تیم می توانست جایگاهی به مراتب بهتر را در پایان فصل داشته باشد. تیم صبای علی دایی در لیگ پانزدهم 8 هفته را بدون پیروزی پشت سرگذاشت. این در حالی است که استقلال خوزستان قهرمان همین فصل تنها 57 امتیاز در پایان فصل کسب کرد. صبای قم در لیگ پانزدهم بعد از پیروزی برابر استقلال اهواز در هفته شانزدهم، در هشت هفته بعدی هیچ بردی به دست نیاورد و از مجموع 24 امتیاز این مسابقات تنها 4 امتیاز گرفت. این تیم از هفته هفدهم تا هفته بیست و چهارم برابر تیم های نفت تهران، گسترش فولاد، راه آهن و پرسپولیس شکست خورد و با پدیده، استقلال خوزستان، سپاهان و فولاد خوزستان به مساوی رسید.


لیگ سیزدهم: 4 هفته
علی دایی در لیگ سیزدهم همراه پرسپولیس توانست به مقام نایب قهرمانی رقابت های لیگ برتر برسد اما تیم تحت هدایت او اگر دچار سندرم عدم نتیجه گیری متوالی نمی شد می توانست جام قهرمانی را بالای سر ببرد. تیم فولاد که قهرمان لیگ سیزدهم شد تنها یک امتیاز از پرسپولیس علی دایی بیشتر به دست آورد. پرسپولیس تحت هدایت دایی بعد از برد برابر ملوان انزلی در هفته بیستم در چهار بازی متوالی رنگ پیروزی را ندید. این تیم به فولاد خوزستان و گسترش فولاد باخت و برابر نفت تهران و استقلال نیز به مساوی رسید. اگر تیم دایی فقط در یکی از این بازی ها پیروز شده بود شاید سرنوشت قهرمان و البته سرنوشت شهریار و پرسپولیس نیز تغییر می کرد.


لیگ دوازدهم: 5 هفته
راه آهن تهران با مربیگری علی دایی در لیگ دوازدهم با 46 امتیاز به مقام هفتم رسید. این تیم در دو مقطع مختلف گرفتار بیماری نتیجه نگرفتن شد. ابتدا و بعد از برد برابر فجرسپاسی در هفته هفدهم این تیم چهار هفته پیاپی را با شکست پشت سر گذاشت و مقابل تیم های نفت تهران، گهر زاگرس، سپاهان و تراکتورسازی باخت. اما دومین قسمت از ناکامی های راه آهن از هفته سی ام و از بازی با ملوان در انزلی آغاز شد و این تیم از پنج هفته آخر چهار تساوی و یک باخت و از مجموع 15 امتیاز تنها 4 امتیاز به دست آورد.این تیم با ملوان، ذوب آهن، صبا و فجر سپاسی مساوی کرد و از نفت آبادان با یک گل شکست خورد.


لیگ یازدهم: 12 هفته
شهریار فوتبال ایران در لیگ یازدهم نیز هدایت راه آهن را به عهده داشت و در این فصل با 12 بازی متوالی بدون پیروزی یک رکورد جالب را در کارنامه مربیگری اش رقم زد. راه آهن درپایان  لیگ یازدهم با 42 امتیاز در رتبه دهم قرار گرفت. اما نکته قابل توجه این فصل 12 هفته پیاپی عدم پیروزی این تیم است. شاگردان علی دایی بعد از برد برابر مس سرچشمه با نتیجه سه بر یک در هفته پنجم، 12 هفته بعد را در حسرت برد گذراندند. این تیم در 10 بازی برابر شهرداری تبریز، فجر سپاسی، استقلال تهران، سپاهان، مس کرمان، سایپا، تراکتور، فولاد، پرسپولیس و شاهین بوشهر به مساوی رسید و از تیم های داماش و صنعت نفت شکست خورد. تیم دایی از مجموع 36 امتیاز این بازی ها تنها 10 امتیاز گرفت.


لیگ دهم: 6 هفته
علی دایی در لیگ دهم سرمربی پرسپولیس بود و در پایان فصل با این تیم با 58 امتیاز به مقام چهارم رسید این در حالی است که سپاهان در پایان فصل با 66 امتیاز قهرمان شد. علی دایی همراه پرسپولیس هم یک دوره افول بزرگ را در لیگ سپری کرد. او به همراه این تیم بعد از پیروزی برابر نفت تهران در هفته چهاردهم به مدت شش هفته رنگ برد را ندیدو بدتر از آن شش بازی متوالی را باخت. یک بر صفر مقابل مس کرمان، چهار بر یک مقابل سپاهان، سه بر صفر مقابل پیکان، یک بر صفر مقابل تراکتورسازی، چهار بر یک مقابل صبا و یک بر صفر مقابل سایپا شکست های پیاپی این تیم در شش هفته متوالی و در حدفاصل هفته های چهاردهم تا پایان هفته بیستم بود.


لیگ نهم: 6 هفته
پرسپولیس مانند لیگ دهم در لیگ نهم هم با علی دایی پا به مسابقات گذاشت. در این دوره نیز تیم شهریار یکی، دو دوره افول داشت که در نهایت باعث شد این تیم فصل را در رتبه چهارم و با 53 امتياز به پایان ببرد. پرسپولیس با مربیگری علی دایی در شش هفته پایانی مسابقات هیچ بردی به دست نیاورد و در چهار بازی مساوی کرد و دو بازی را هم به تیم های ابومسلم و سایپا باخت. او از این 24 امتیاز تنها 4 امتیاز گرفت و اگر بدانیم قهرمان مسابقات با 67 امتیاز به این مقام رسیده می توان گفت تیم علی دایی با کسب نتیجه خوب در شش بازی آخر می توانست رتبه ای به مراتب بهتر از چهارم را کسب کند. این تیم در همان سال و در ابتدای فصل نیز یک دوره افول و عدم نتیجه گیری داشت به طوری که از هفته پنجم تا نهم موفق به پیروزی نشد. اواز این پنج بازی 4 تساوی و یک باخت به دست آورد تا در پایان فصل دستش به مقام قابل توجهی نرسد.

 

تگ ها


اخبار روز سایپا لیگ برتر خلیج فارس فوتبال