شکست اسطوره جودو فرانسه در مسابقات گرنداسلم بعد از ۱۰ سال!

پرونده نخستین دوره رقابتهای جودو گرنداسم در سال ۲۰۲۰ با قهرمانی ژاپنی‌ها در پاریس و اولین شکست اسطوره جودو فرانسه بعد از ۱۰ سال به پایان رسید....

به گزارش مدال، نخستین دوره رقابتهای گرنداسم جودو در سال ۲۰۲۰ به مدت دو روز با حضور ۶۸۰ جودوکار از ۱۱۵ کشور در سالن «هتل آکور» شهر پاریس برگزار شد که در بخش مردان ژاپنی‌ها با ۲ طلا، ۲ نقره و یک برنز قهرمان شدند. کره جنوبی با یک طلا و یک نقره نایب قهرمان و هلند هم با یک طلا و یک برنز سوم شد.

در مجموع مردان و زنان هم ژاپن با ۳ طلا، ۵ نقره و ۵ برنز روی سکوی نخست ایستاد. فرانسه با ۳ طلا، یک نقره و دو برنز دوم شد و کره جنوبی هم با یک طلا و یک نقره در مکان سوم قرار گرفت. کانادا، هلند و اوکراین هم در مکان‌های بعدی ایستادند.

اما مهمترین اتفاق این مسابقات در سنگین وزن رقم خود. «تدی رنر» اسطوره جودو فرانسه که با دو طلا و یک برنز المپیک، ۱۰ طلا و یک نقره جهان، ۵ طلای اروپا و ۱۵ طلای رقابتهای گرنداسلم، مسترز و گرندپری، بهترین جودوکار سالهای اخیر جهان می‌باشد، اولین شکست خود را بعد از ۱۰ سال تجربه کرد. وی که آخرین بار در فینال وزن آزاد رقابتهای جهانی ۲۰۱۰ توکیو برابر «کامی گاوا» ژاپنی طعم شکست را چشیده بود، عصر یکشنبه در پیکار با «کاگوروا» یک ژاپنی دیگر باخت و از دور مسابقات حذف شد.

«رنر» در ۱۰ سال گذشته و ۱۵۲ مبارزه پیروز از تاتامی خارج شده بود. «اینوئه» ستاره سالهای نه چندان دور ژاپنی‌ها و «یاماشیتا» اسطوره جودو ژاپن و رئیس کمیته ملی المپیک این کشور شاهد این پیروزی ارزشمند «کاگوروا» بودند. این ژاپنی تا فینال پیش رفت و در مبارزه پایانی برابر «گرول هنک» هلندی باخت و نقره گرفت.

سایت رسمی فدراسیون جهانی جودو، شکست «تدی رنر» را به «رعد و برق» توصیف کرد و نوشت: این شکست دل ۱۴ هزار فرانسوی حاضر در سالن را که تا آن لحظه «تدی- تدی» می‌کردند را سوزاند. غول فرانسوی با ۱۵۴ پیروزی پیاپی به اینجا رسید. وی آخرین بار ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۰ و در فینال مسابقات قهرمانی جهان برابر «کامیکوا» ژاپنی باخته بود. با این شکست فرانسوی‌ها به تصمیم داور اعتراض داشتند. از آن زمان تاکنون وی در تمام مسابقات را با پیروزی پشت سر گذاشته است. ولی آنچه روز یکشنبه ۹ فوریه ۲۰۲۰، در ساعت ۱۳:۰۸ رخ داد، نمایش درخشانی بود که هیچ حرف و حدیثی باقی نگذاشت و دارنده ۱۰ طلای جهان با احترام به ارزش‌های جودو بعد از باخت به استقبال حریف خود رفت، دست خود را تکان داد و به سئوالات رسانه‌ها به صورت حرفه‌ای پاسخ داد.

در ادامه این مطلب آمده است: اگر رنر طلای المپیک ۲۰۲۰ توکیو را می‌خواهد باید به سئوالات زیادی در مورد خود پاسخ دهد. او هم مانند همه قهرمانان بزرگ ضعف‌هایی دارد که باید مجدداً روی جودو تمرکز کرده و در صدد رفع این ضعف‌ها برآید. او یک قهرمان استثنایی است و می‌تواند شروع جدیدی داشته باشد تا در پایتخت ژاپن یکبار دیگر همه را شگفت زده کند.

اسامی نفرات برتر رقابتهای گرنداسلم پاریس:

وزن ۶۰- کیلوگرم
۱- ریجوناگایاما (ژاپن) ۲- یاگو ابولادزه (روسیه) ۳- آمارتوشین داشداوا (مغولستان) و یلداس عصم اتوف (قزاقستان)

وزن ۶۶- کیلوگرم
۱- آن بائول (کره جنوبی) ۲- کیم لیوهوان (کره جنوبی) ۳- گیورگی زانتیارا (اوکراین) و یادن دونپرینلی (مغولستان)

وزن ۷۳- کیلوگرم
۱- سوچی هاشیموتو (ژاپن) ۲- زانسای اسماگلوف (قزاقستان) ۳- تریف (ازبکستان) و تسوگتباتار (مغولستان)

وزن ۸۱- کیلوگرم
۱- ماتیاس (اتریش) ۲- شرف الدین بولابایف (ازبکستان) ۳- فوجی وارا (ژاپن) و فورتیر (کانادا)

وزن ۹۰- کیلوگرم
۱- شرزاد شویلی (اسپانیا) ۲- ناکاگاوا (ژاپن) ۳- ایوان مورالس (کوبا) و آلکس سلرگت (فرانسه)

وزن ۱۰۰- کیلوگرم
۱- نماینده رژیم اشغالگر قدس ۲- لیپارتیانی (گرجستان) ۳- میشائیل کرول (هلند) و آرمان آدامیان (روسیه)

وزن ۱۰۰+ کیلوگرم
۱- کرول هنک (هلند) ۲- کاگورو (ژاپن) ۳- تسووف (روسیه) و اندی گراندا (کوبا)

بیشتر بخوانید:

ویروس کرونا؛ جدیدترین دردسر برای سعید معروف!

 

تگ ها


جودو جودو