شکست تلخ والیبال؛ فردایی که باید بسازیم

با اینکه همه منتظر حضور والیبال ایران در مرحله نیمه‌نهایی لیگ ملت‌های امسال بودند، اما فراموش نکنیم کولاکوویچ برای ماموریت دیگری به ایران آمده است....

در دومین سال حضور سرمربی صرب، ایگور کولاکوویچ شانس رسیدن به نیمه‌نهایی لیگ ملتهای والیبال را داشتیم. آن هم در شرایطی که تیم‌هایی مانند صربستان و ایتالیا به خاطر جوانگرایی نتایج خوبی نگرفتند و ایران توانست خودش را به جمع 6تیم پایانی این رقابت‌‌ها برساند. اما دست ایران در این مرحله رو شده بود. لهستان با یک آنالیز دقیق و حساب‌شده ما را برد و برزیلی‌ها با تاکتیک ساده زدن سرویس‌های محکم به سمت ضعیف‌ترین دریافت‌کننده ایران، تیم ملی را شکست دادند. نرسیدن ایران به نیمه‌نهایی لیگ ملتهای دنیا هرچند تلخ و ناراحت‌کننده بود، اما تمام ماجرا نبود. ایران با تمام قوا و اتکا به 6-7بازیکن در یک ماه و نیم گذشته درگیر لیگ ملتهای امسال بود. جز در یکی دومورد، هیچ وقت به بازیکنان جوان اعتماد نکردیم. به جانشین سعید معروف حضرت‌پور، امیر غفور و... . این تفاوت والیبال ما با ایتالیا و صربستان و حتی لهستانی بود که با تعدادی جوان خودش را به این مرحله رسانده است. آنها بازیکنان جوانی به تورنمنت آوردند و پای هزینه‌های این تصمیم هم نشستند تا در آینده دستانی باز برای انتخاب ترکیب 6نفره‌شان داشته باشند. اما والیبال ایران تمام آرزوهایش را در کشتی‌ای گذاشت که تمام ستاره‌هایش را می‌شناختیم؛ بدون ریسک کردن روی چهره‌ای جدید، فرصت دادن به جوانی آماده یا هر تصمیم دیگری که نشان دهد به دنبال بازیکن‌سازی رفته‌ایم.

 کاش از فردا فدراسیون والیبال افق دورتری را ببیند؛ افقی فراتر از اینکه در لیگ ملتهای والیبال پنجم شویم یا ششم. اصلا یکی از دلایلی که باعصث شد ایگور کولاکوویچ روی نیمکت ایران بنشیند، تبحرش در کار کردن با بازیکنان جوان بود؛ شبیه کاری که از سال 2006 تا 2014 در صربستان کرد و ستاره‌‌هایی مثل آتاناسویچ و کواچیچ را ساخت. ایگورکولاکوویچ در سال‌های هدایت صربستان هم این را ثابت کرده بود که بیشتر از اینکه مربی‌ای نتیجه‌گرا باشد، به درد تولید بازیکن می‌خورد. مهمترین نشانه‌اش هم اینکه صرب‌ها بعد از پایان کار کولاکوویچ در این کشور، با نسلی که او ساخته بود، قهرمان لیگ جهانی سال 2016 شدند. کاش فدراسیون والیبال ایران هم به جای اینکه تمام بازیکنان و کادرفنی والیبال را مجبور کند که با تمام قدرت به لیگ ملتهای والیبال بروند  و برای پاداش دلاری فدراسیون جهانی کیسه بدوزد، ماموریت اصلی آمدن کولاکوویچ با ایران را فراموش نکند؛ تیم‌ملی والیبال ایران به ساختن نسلی دیگر بیشتر نیاز دارد تا رسیدن به نیمه‌نهایی لیگ‌ملت‌های والیبال.  

بیشتر بخوانید: 

ایران ۲ - ۳ برزیل؛ پایان کار شگفتی‌سازان لیگ ملت‌های والیبال 2019

تگ ها


تیم ملی والیبال کولاکووی لیگ ملت های والیبال یادداشت‌های اختصاصی یادداشت اختصاصی والیبال