شگفتی‌سازهای کوپا آمریکا 2019؛ اینکاهای سخت‌کوش

تیم ملی پرو با شکست شیلی و اروگوئه به فینال کوپا آمریکا 2019 رسیده و در یک‌قدمی کسب جام قرار دارد....

یک خط مورب قرمز روی لباسی سفید. این مهم‌ترین نشانه‌ایست که فوتبال دوستان را به یاد پرو می‌اندازد اما امسال شاگردان ریکاردو آلبرتو گارکا با نمایش‌های کاملا سینوسی به فینال رسیدند تا همه به دنبال دلایلی این شگفتی باشند.
نکته مهم اینجاست هیچ شگفتی رخ نداده. پرو دو بار در سال‌های 1939 و 1975 قهرمان شده و هویت آن‌ها در آمریکای جنوبی مشخص است اما چیزی که در کارنامه کوپا آمریکای 2019 پرویی‌ها خودنمایی می‌کند کامبک فوق‌العاده آنها در تورنمنت است. پرویی‌ها در بازی اول از پس ونزوئلا برنیامدند تا همه فکر کنند بازهم پرو آمده تا تنها در بین بزرگان حضور داشته باشد و رویاپردازی کار آن‌ها نیست. پرویی‌ها در بازی دوم بولیوی را شکست دادند تا امید به صعود داشته باشند اما باخت سنگین 5-0 مقابل برزیل آن ها را در رده سوم قرار داد تا صعودشان به اما و اگر بکشد و در نهایت هم به عنوان یکی از تیم‌های برتر رتبه سوم به دور بعد بروند.
گارکا که خود مهاجم تیم ملی آرژانتین بوده با فضای فوتبال آمریکای جنوبی آشناست. تیم او خالی از ستاره است و تنها 4 بازیکن از لیست پرو در اروپا بازی می‌کنند. گارکا تصمیم گرفت با تصمیمی استراتژیک، مقابل اروگوئه بی گدار دست به آب و آتش نزند و کار را به پنالتی بکشاند. نتیجه کار فوق‌العاده بود! آن‌ها یاران سوارز و کاوانی را حذف کردند. حالا اینکاها (لوس اینکا لقب تیم ملی پرو به معنای قرمز و سفیدها) ‌به رویاپردازی فکر می‌کردند. گارکا بازهم تیمش را بر مبنای حمللات مفید و مقتصدانه چید اما نتیجه‌ای فوق‌العاده کسب کرد. مدافع عنوان قهرمانی با 3 گل تحقیر شد!
گارکا اعلام کرده هیچ کس بعد از باخت مقابل برزیل ما را باور نداشت اما توانستیم به مسابقات برگردیم. می‌دانیم فینال سختی پیش روی ماست.
پرویی‌ها در یک‌قدمی کسب جام قرار دارند. با کاریو که در الهلال مقابل تیم‌های ایرانی قرار گرفته و با سرمربی‌ای که یک تنه ستاره آن‌هاست. با بهترین گل زنانشان گوئرروی 35 ساله که در لیگ برزیل بازی می‌کند و ادینسون فلورز که در لیگ مکزیک حضور دارد. پرویی‌ها ‌می‌خواهند ثابت کنند، شکست 5 گله مقابل میزبان در مرحله گروهی اتفاقی بوده و سومین حضورشان در فینال هم با سومین جام همراه می‌شود. آن‌ها می‌خواهند با سومین قهرمانی، به تنهایی در رده چهارم پرافتخارترین تیم‌های تاریخ کوپا آمریکا و بالاتر از شیلی قرار گیرند. آن‌ها سابقه نایب قهرمانی و حسرت را در کوپا آمریکا ندارند.

بیشتر بخوانید:

سرمربی پرو: فینال بسیار سختی در انتظارمان است

 

 

تگ ها


کوپا آمریکا گارکا گزارش اختصاصی یادداشت‌های اختصاصی یادداشت اختصاصی Copa America فوتبال