صادر ات شهرآورد در بن بست

شايعات درباره احتمال لغو دیدار استقلال و پرسپولیس در آلمان با وجود تبليغات گسترده قوت گرفته است محمد آقايي فرد به گزارش مدال به نقل از روزنامه قانون-احتمال عدم پخش اين د ......

شايعات درباره احتمال لغو دیدار استقلال و پرسپولیس در آلمان با وجود تبليغات گسترده قوت گرفته است

محمد آقايي فرد

به گزارش مدال به نقل از روزنامه قانون-احتمال عدم پخش اين ديدار به دليل درخواست مبلغ بالاي صدا و سيما قوت گرفته است

يكي از دلايل مخالفت شوراي برون مرزي با برگزاري اين بازي، سازمان منافقين است

برخي از هواداران معتقدند احتمال مهندسي آرا در تعيين تركيب اصلي وجود دارد

كارشناسان مي گويند برگزاري متعدد شهرآورد مي تواند حساسيت آن را كاهش بدهد

در سال هاي اخير باشگاه هايي مثل استقلال و پرسپوليس تلاش بسياري كرده اند تا با انجام ديدارهايي دوستانه، درآمدزايي كرده و هيجان را پيش از آغاز رسمي مسابقات ليگ برتر به هواداران خود هديه بدهند. در روزهايي كه تيفوسي هاي سرخابي اجازه تماشاي تمرينات تيم شان را نيز ندارند و در روزهايي كه سرمربيان استقلال و پرسپوليس ترجيح مي دهند در كشورهاي ديگر و يا پشت درهاي بسته تمرينات شان را برگزار كنند كه مبادا تاكتيك هاي شان رسانه اي شود، حاميان مالي اين دو تيم تصميم گرفته اند يك ديدار دوستانه بين استقلال و پرسپوليس برگزار كنند. شهرآورد آلمان بدون شك جذابيت هاي منحصربه فردي دارد به خصوص اينكه اقدامات جالبي براي هواداران نيز تدارك ديده شده است. به عنوان مثال آن ها مي توانند تركيب را با راي خود انتخاب كنند. اين ديدار دوستانه قرار است روز بيست وپنجم تير در شهر بيله فلد برگزار شود هرچند كه شايعاتي درباره احتمال لغو اين ديدار نيز به گوش مي رسد.

مخالفت شوراي برون مرزي

نخستين جرقه هاي انتشار شايعات درباره احتمال لغو ديدار استقلال و پرسپوليس در آلمان را مسعود سلطاني فر، وزير ورزش و جوانان زد. او در گفت وگويي اعلام كرد: « هنوز برگزاری این دیدار قطعی نیست و زمانی که این موضوع قطعي شود، رسیدگی خواهیم کرد». همين اظهارنظر سبب شده تا كمتر از 10 روز مانده به اين ديدار، تكليف برگزاري آن روشن نباشد. گفته مي شود مسئولان برگزاري اين ديدار با عادل فردوسي پور نيز به توافق رسيده اند تا گزارش اين بازي را به صورت زنده از ورزشگاه بر عهده داشته باشد اما مشكل اينجاست كه شوراي برون مرزي وزارت ورزش وجوانان تا اين لحظه با برگزاري شهرآورد در بيله فلد مخالفت كرده است. شنيده مي شود كه شوراي برون مرزي از مسئولان برگزاري بازي ها درخواست تضمين براي تامين امنيت را كرده است و اين موضوع به دليل برخي تحركات از سوي سازمان منافقين است كه در آلمان فعاليت نه چندان گسترده اي دارند و احتمال دارد دست به اقدامات تخريبي بزنند.

چرا بيله فلد؟

آلمان يكي از كشورهاي اروپايي است كه ايرانيان زيادي در آن سكونت دارند و يكي از دلايل انتخاب اين كشور، حضور پرتعداد هواداران در ورزشگاه است. اما انتخاب شهر بيله فلد اين انتخاب را تا حدي زيرسوال برده است. به عنوان مثال برخي معتقدند كه انتخاب شهر فرانكفورت يا هامبورگ با توجه به اينكه ايرانيان بيشتري در آن سكونت دارند، اقدام منطقي تري بود اما چرا بيله فلد انتخاب شد؟ برخي معتقدند ارتباطاتي كه كريم باقري و علي دايي در اين كشور دارند سبب شد تا مسئولان دو باشگاه و حاميان مالي اين دو تيم، سراغ اين شهر بروند. ورزشگاه محل برگزاری شهرآورد، هنوز مشخص نشده ولی چون نام شهر بیله فلد آلمان برده شده، می توان گفت این بازی به صورت عادی باید در ورزشگاه Bielefelder Alm انجام شود. ورزشگاه اختصاصی باشگاه بیله فلد آلمان در بوندس لیگا 2 که در سال 1926 ساخته شد، در سال 1996 مورد بازسازی قرار گرفت و در سال 2008 استانداردهای جدید فیفا در این ورزشگاه اعمال شد. چمن استادیوم بیله فلد مثل باقی استادیوم های آلمان، عالی است و ابعاد آن 105 در 68 است که کاملا استاندارد به نظر می رسد. همچنین این استادیوم می تواند میزبان 26 هزار و 515 نفر باشد که با این حساب، شهرآورد پیش رو در بهترين حالت نيز نمی تواند حتی یک سوم ورزشگاه آزادی، تماشاگر به ورزشگاه بکشاند! این ورزشگاه تا سال 1971 حتی صندلی گذاری هم نشده بود اما وقتی تیم فوتبال آرمینیا بیله فلد به بوندس لیگا صعود کرد، شرایط دچار تغییر شد و استانداردهای استادیوم رعایت شد. حال بخشی از ورزشگاه دارای سقف شیشه ای و صندلی های مبله است و از طریق باتری های خورشیدی، قسمتی از نیروی اصلی برق ورزشگاه تامین می شود. این استادیوم در دو بازسازی خود، ظرفیت بیش از 18 هزار نفر را از دست داد ولی با این وجود، از طریق قطارهای بین شهری، پایانه های تاکسی و اتوبوس های شهری، تراموا و متروی داخلی کاملا قابل دسترسی است و هیچ مشکلی برای تماشاگران ایجاد نمی کند اما تعداد كم ايراني ها در بيله فلد، مسئولان را نگران كرده كه نتوانند از طريق فروش بليت، اجاره برگزاري بازي در ورزشگاه را نيز تامين كنند.

صدا و سيما دست به كار شد

شنيده ها حاكي از آن است كه شوراي برون مرزي وزارت ورزش و جوانان به شرط تامين امنيت، مشكلي براي برگزاري بازي ندارد. البته مشكل بزرگ تر جايي غير از وزارت ورزش است. يك منبع موثق در وزارت ورزش در اين باره به «قانون» گفت: «صدا و سيما در حال حاضر مبلغ زيادي را براي پخش ديدار استقلال و پرسپوليس صرف كرده اما حاميان مالي تا اين لحظه زير بار پرداخت اين مبلغ نرفته اند. همين اتفاق سبب شده تا احتمال لغو ديدار شهرآورد در بيله فلد قوت بگيرد». همه اين مسائل در كنار اظهارنظر حسين ذكايي، عضو شوراي سياست گذاري صداوسيما مبني بر عدم دريافت درخواستي براي پخش اين بازي، سبب شده تا حتي بليت فروشي اين بازي نيز انجام نشود. به هر ترتيب مهدي تاج، ريیس فدراسیون فوتبال روز گذشته درخواست مدیران دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را به همتای خود در فدراسیون فوتبال آلمان ارائه کرد اما شايعات از لغو احتمالي اين بازي حكايت دارد.

شايعات درباره مهندسي آرا

روش هاي جالب براي درآمدزايي از اين ديدار نيز در روزهاي اخير انتقاد هواداران را در پي داشته است. برخي از هواداران معتقدند كه مبادا هواداران تيم رقيب، با راي هاي خود بازيكنان را جابه جا كرده و سبب رقم خوردن نتيجه اي باورنكردني شوند.

در اين باره شنيده ايم كه همه راي گيري هاي روزهاي اخير نمايشي بوده و در نهايت مربيان اين دو تيم، تركيب اصلي را انتخاب خواهند كرد. يكي از حاميان مالي برگزاري اين ديدار نيز در روزهاي اخير برنامه هاي اينترنتي متعددي ساخته كه در آن، بازيكنان از هواداران مي خواهند راي داده و كاري كنند كه در تركيب اصلي قرار بگيرند. اتفاقي كه با توجه به شايعات ممكن است به طور كلي لغو شود. به هر ترتيب برخي از كارشناسان معتقدند كه برگزاري متعدد شهرآورد مي تواند حساسيت ها را كمتر كند و بازيكنان اين دو تيم در بازي هاي اصلي كه در ليگ برتر انجام مي شود، با خيالي آسوده تر و استرس كمتري به ميدان بروند. هرچند كه برخي نيز معتقدند برگزاري متعدد اين ديدار مي تواند سبب كاهش جذابيت آن شود.

ديدارهاي شهرآورد در ليگ هفدهم مي تواند يكي از جذاب ترين بازي هاي تاريخ اين دو تيم باشد. جذب ستاره هاي متعدد از سوي هر دو تيم سبب شده تا دست مربيان براي انتخاب بازيكن باز باشد و بعيد نيست كه جذاب ترين رقابت استقلال و پرسپوليس را در فصل آينده شاهد باشيم.

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال