صالحی امیری: رفتار آمریکایی‌ها با والیبالیست‌ها اقدامی روانی بود

رئیس کمیته ملی المپیک گفت: باند بی‌منطقی در آمریکا حاکم است که تمام معادلات را زیر پا و تصمیمات ناصواب گرفته می‌شود. بعد از مشکل روز گذشته نیز ما جلساتی برای اعتراض به این اقدام آنها داشتیم و در نهایت به نظر می‌رسد این اقدام آمریکایی‌ها بیشتر اقدامی روانی بوده است....

به گزارش مدال، سیدرضا صالحی امیری در حاشیه اولین نشست کمیسیون‌های کمیته ملی المپیک در جمع خبرنگاران در خصوص اقدام روز گذشته آمریکایی‌ها برای ملی‌پوشان والیبال ایران اظهار داشت: اینکه ما مسئله را رسانه‌ای نکردیم دلیل بر بی‌تفاوتی ما نبوده است و ما از لحظات اول این موضوع پیگیر آن بودیم. ما دو هفته نیز درگیر اخذ ویزای ملی‌پوشان بودیم و در این راستا چالش‌هایی نیز داشتیم. البته کمیته بین‌المللی المپیک همکاری خوبی با ما داشت و با کمیته ملی المپیک آمریکا مکاتباتی را برقرار کرد. توماس باخ و معاونین او پیگیر اخذ روادید ملی‌پوشان ما بودند و برای این مهم روزانه تماس‌های زیادی نیز بین ما و آنها برقرار بود که خوشبختانه نهایتا موفق به اخذ ویزا شدیم.


وی با انتقاد از اقدام دولت آمریکا در زمان ورود ملی‌پوشان والیبال به خاک این کشور عنوان کرد: باند بی‌منطقی در آمریکا حاکم است که تمام معادلات را زیر پا و تصمیمات ناصواب گرفته می‌شود. بعد از مشکل روز گذشته نیز ما جلساتی برای اعتراض به این اقدام آنها داشتیم و در نهایت به نظر می‌رسد این اقدام آمریکایی‌ها بیشتر اقدامی روانی بوده است. ملی‌پوشان ما 20 دقیقه تا 2 ساعت معطل شدند و ما برهمین اساس رسما به کمیته بین‌المللی المپیک اعتراض و آنها نیز به کمیته ملی المپیک آمریکا معترض شدند. ما پیگیر این اقدام آمریکایی‌ها هستیم اما اگر تبلیغاتی در این خصوص انجام ندادیم به معنای عدم پیگیری ما نبوده است. 


رئیس کمیته ملی المپیک خاطرنشان کرد: همانطور که در بحث تکواندو نیز بعد از مشکلاتی که در جهت اخذ روادید برای ملی‌پوشان ما ایجاد شد 4 مکاتبه و 10 تماس تلفنی با فدراسیون جهانی تکواندو و کمیته بین‌المللی المپیک انجام دادیم. در سفر آخرمان به سوئیس نیز در لوزان با دکتر چو رئیس فدراسیون جهانی تکواندو ملاقات و اعتراض خود را اعلام کردیم. دکتر چو نیز حق را به ایران داد و قرار را بر پیگیری این اتفاق گذاشت. ما حتی 3 پیشنهاد به کمیته بین‌المللی المپیک ارائه دادیم و خواستار این شدیم که وایلد کارتی برای ملی‌پوش ما جهت حضور در المپیک اختصاص پیدا کند و یا شرایطی فراهم شود تا دو بازیکن ما در رویدادی مشابه مسابقات جهانی شرکت کنند و در آخر نیز امتیاز مسابقات جهانی را در حساب بازیکن ما محاسبه کنند. 


صالحی امیری ادامه داد: کمیته بین‌المللی المپیک نیز درخواست‌های ما را به فدراسیون جهانی تکواندو منتقل کرده است و رئیس فدراسیون جهانی تکواندو به ما اعلام کرد تصمیم‌گیری در خصوص این موضوع را به هیئت رئیسه این فدراسیون واگذار کرده است. البته این مشکل تنها مختص ورزشکاران ما نبوده است و انگلیسی‌ها به 180 ورزشکار ویزا نداده است. اقدامی که نشان دهنده رفتار سیاسی، غیرحقوقی و غیراخلاقی آنهاست. ما اصولی داریم که به آن وفاداریم و از آن عدول نخواهیم کرد و متناسب با رفتار سیاسی انگلیسی‌ها به آنها پاسخ خواهیم داد. در کمیته المپیک نیز در صورت چنین اتفاقاتی کمیته‌های خاصی را تشکیل می‌دهیم تا این موضوعات را پیگیری کند. 


وی در خصوص تصویب اساسنامه کمیته ملی المپیک عنوان کرد: در این خصوص برآیند کارشناسی قبل از حضور من در کمیته المپیک آغاز شده بود و من تلاش کردم به این فرایند سرعت بدهم. در نتیجه در 10 جلسه کارشناسی جزئیات بررسی شد به هیئت اجرایی ارجاع شد و پس از بررسی این هیئت در مجمع اساسنامه به تصویب رسید. ما اساسنامه را به IOC ارسال کردیم و پس از 17 بار رفت و آمد در نهایت به تصویب کمیته بین‌المللی المپیک رسید. اقدام بعدی ما ارسال اساسنامه به دولت بود که در کمیسیون کارشناسی و اجتماعی تصویب شد و در حال حاضر منتظر بررسی و تصویب در دولت است.


رئیس کمیته ملی المپیک در خصوص انتخاب دبیرکل کمیته ملی المپیک عنوان کرد: قطعا دبیرکل نیز به زودی و تا پایان سال مشخص خواهد شد البته در حال حاضر نیز کارها توسط سرپرست دبیرکلی در حال انجام است و من نیز تلاش می‌کنم با وجود تمام گرفتاری‌ها خللی در روند کار ایجاد نشود. باید از زحمات شاهرخ شهنازی دبیرکل سابق کمیته ملی المپیک تشکر کنم. بعد از استعفای شهنازی، کیکاووس سعیدی به این سمت منصوب شد و ایشان در کنار وظایف خود در خزانه‌داری در حال رسیدگی به امور دبیرکلی نیز است.

بیشتر بخوانید:

تصمیم اعتراض آمیز سرپرست فدراسیون والیبال به اقدام آمریکایی‌ها

بیانیه وزارت ورزش در مورد رفتار ناشایست آمریکایی‌ها با تیم‌ملی والیبال

 

 

 

تگ ها


رضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک لیگ ملت های والیبال 2019 فینال لیگ ملت های والیبال 2019 والیبال