صالحی امیری: ٢ میلیون دلار هزینه دو رویداد شد

رئیس کمیته ملی المپیک گفت: ما دو رویداد بازی‌های آسیایی و المپیک جوانان را داشتیم. همه تلاش کردند این رویداد در شان ورزش ایران باشد. ٢ میلیون دلار برای این دو رویداد هزینه کردیم....

رئیس کمیته ملی المپیک گفت: ما دو رویداد بازی‌های آسیایی و المپیک جوانان را داشتیم. همه تلاش کردند این رویداد در شان ورزش ایران باشد. ٢ میلیون دلار برای این دو رویداد هزینه کردیم.

به گزارش مدال، سیدرضا صالحی امیری با اشاره به گزارش عملکرد کمیته ملی المپیک در سال ٩٧ گفت: وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک، پارالمپیک و رسانه ٤ رکن ورزش هستند. در میان اجزای ورزش ما شاهد وفاق بودیم و تلاش این بود از حاشیه دوری‌کنیم. آن چیزی که باعث لطمه ورزش شده تخریب، حاشیه و انتقام‌جویی بوده است.

وی افزود: محور دومی که در سال ٩٧ داشتیم تدوین برنامه استراتژیک بود. برنامه داشتن نقشه راه بود تا مسیری که باید طی می‌کردیم مشخص شود. این برنامه در هیأت اجرایی مورد تصویب قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: رویکرد فرهنگی به ورزش از دیگر برنامه‌های ما بود. بعد از کسب مدال نیاز بالاتری داریم که آن مرام پهلوانی است. باید بین ابعاد ورزش، روح اخلاق، انسانیت، همدلی و همگرایی را بدمیم. تشکیل کمیسیون فرهنگی آغاز راه برای فرهنگی شدن ورزش قهرمانی است.

وی با اشاره به اجتماعی کردن ورزش گفت: ورزش بستری است برای احساس شادی اجتماعی و ایجاد غرور و هویت ملی است. یعنی مردم از ورزش احساس نشاط کنند. اجتماعی کردن ورزش یعنی مردمی شدن ورزش. در بحث اجتماعی شدن ورزش باید تبعیض جنسیتی را برداریم. ورزش متعلق به همه ایرانیان منهای نژاد، رنگ و قومیت است.

صالحی امیری درباره دیپلماسی ورزش عنوان کرد: در یک سال گذشته برای کسب کرسی‌های بین‌المللی تلاش شد. ٣٠ مذاکره با کمیته بین‌المللی المپیک، شورای المپیک آسیا و فدراسیون‌های جهانی داشتیم که آخرین مورد آن در انتخابات شورای المپیک آسیا بود و تلاش ما برای کسب کرسی‌های بیشتر است.

وی افزود: محور دیگر شفافیت مالی، رسانه‌ای و قانونی بود. تلاش شده منابع ورودی و هزینه‌ها را اعلام کنیم. اعتقاد داریم رسانه‌ها نامحرم نیستند و مردم حق‌دارند بدانند عملکرد کمیته چگونه است. مردم حق‌دارند بدانند و مسئولان حق‌دارند اعلام کنند به همین دلیل به رسانه پاسخگو بوده و هستیم. رسانه حلقه واسطه بین نظام و مسئولان است.

رئیس کمیته ملی المپیک درباره ٢ رویداد برگزارشده، گفت: ما دو رویداد بازی‌های آسیایی و المپیک جوانان را داشتیم. همه تلاش کردند این رویداد در شان ورزش ایران باشد. ٢ میلیون دلار برای این دو رویداد هزینه کردیم که دستاوردهای آن قابل مشاهده است. مجموعه تحولات ورزش قهرمانی بیانگر جهش در سال ٩٨ خواهد بود.

صالحی امیری با اشاره به تاریخ شفاهی ورزش ایران، عنوان کرد: حافظه تاریخی ورزش ایران ثبت و ضبط شود. نسل‌های بعدی بدانند تاریخ ورزش ایران به چه صورت بوده است. ١٠٠ پروژه تدوین شده است. تاکنون ٤ پروژه نهایی و به مرحله تصویب رسیده است.

رئیس کمیته ملی المپیک درباره موزه ملی ورزش، المپیک و پارالمپیک گفت: موزه بیان ظرفیت تاریخ یک ملت و تلاش انسان‌های این سرزمین است. این موزه بیان لحظاتی است که یک قهرمان خلق کرده و دل ملت شاد شده است. ٢.٥ طبقه از ساختمان کمیته برای موزه اختصاص یافته که قهرمانان در حال اهدای یادبودها و مدالهای خود به موزه هستند. بهار این موزه افتتاح می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: فعال سازی کمیسیون ها از دیگر اقدامات ما بود که اعضای آن هم مشخص شدند. در مجموع ١٧ کمسیون با عضویت ١٥٠ نفر فعال است و روسا جلسات ثابت کردند که نتایج آنها در شورای راهبردی طرح و در هیات اجرایی به تصویب می‌رسد. در سال ٩٨ با توسعه کمیسیون‌ها روبه رو خواهیم بود. کمیسیون ها اتاق فکر کمیته هستند.

رئیس کمیته المپیک درباره نوسازی و بازسازی آکادمی، یادآور شد: اتفاقات خوبی شکل گرفته و تجهیزات خوبی خریداری شده است. نوع برنامه‌ریزی این است تا ١٠ سال آینده این ظرفیت ها پاسخگوی ورزش قهرمانی باشد. ما آموزش را جدی گرفته‌ایم که جلسات متعدد برای همه در حال برگزاری است. یکی از این حوزه ها بحث روانشناسی است.

صالحی امیری درباره توجه به پیشکسوتان گفت: نکته بعدی توجه به پیشکسوتان است. آنها ریشه های سبز درخت ورزش قهرمانی هستند و دیدن آنها توجه به همه کسانی است که افتخارآفرینی کرده اند. باید قدر آنها را بدانیم. تلاش کردیم برنامه سازمان‌یافته‌ای داشته باشیم. در این خصوص با وزیر ورزش هم صحبت کرده ایم.

وی ادامه داد: تعامل حداکثری با رسانه از دیگر برنامه‌های ما بود. خبرنگاران خط مقدم فعالیت‌های ورزشی هستند. باور دارم خبرنگاران قلب رسانه‌ها هستند.