صحبت های خداداد عزیزی درباره جادوگری در فوتبال

چند صباحي است بحث سحر و جادو در فوتبال ايران باز رواج يافته است به طوري كه هر روز شاهد يك مساله و انتشار يك خبر پيرامون اين موضوع هستيم حتي در آخرين خبر عنوان شد در ديدار خونه به خونه بابل و گل گهر سيرجان تيم مهمان اقدام به جادوگري كرده و در مقابل ميزبان هم از ادرار براي باطل كردن اين سحر و جادو استفاده كرده است ......

چند صباحي است بحث سحر و جادو در فوتبال ايران باز رواج يافته است به طوري كه هر روز شاهد يك مساله و انتشار يك خبر پيرامون اين موضوع هستيم حتي در آخرين خبر عنوان شد در ديدار خونه به خونه بابل و گل گهر سيرجان تيم مهمان اقدام به جادوگري كرده و در مقابل ميزبان هم از ادرار براي باطل كردن اين سحر و جادو استفاده كرده است.

به گزارش مدال به نقل از اعتماد سال هاست رسانه هاي مختلف به موضوع سحر و جادو پرداخته اند و خيلي از مربيان ليگ برتري هم از اين موضوع ابراز نگراني كرده اند. با اينكه همه مي دانيم اين موضوع با جديت كامل در ليگ هاي مختلف فوتبال ايران علي الخصوص ليگ برتر وجود دارد اما كماكان برخورد قاطع و مشخصي با آن صورت نمي گيرد. در همين ارتباط خداداد عزيزي كه سال ها در فوتبال ايران بازي و مربيگري كرده بر اين باور است در فوتبال كشورمان قرار نيست با چيزي به اسم فساد مبارزه شود. به همين خاطر نبايد انتظار داشته باشيم فوتبال ايران به اين زودي ها از اين گونه مسائل پاك شود. حالا براي بررسي اين مساله گفت وگوي خداداد عزيزي، ستاره اسبق تيم ملي را مي خوانيم.

مدتي بود خبري از سحر و جادو در فوتبال ايران نمي شنيديم اما دوباره در بازي گل گهر سيرجان و خونه به خونه بابل اين مساله نمايان و خبر آن در رسانه ها منتشر شد. به راستي چه كار بايد شود كه جادو از فوتبال ايران ريشه كن شود؟

-جادو و جنبل و اينگونه مسائل در فوتبال ايران چيز جديدي نيست. ١٥ و شايد ٢٠ سال است كه با اين مساله دست و پنجه نرم مي كنيم و اتفاقي هم رخ نمي دهد. حتي مسوولان ورزش ما هم از اين مساله به طور كامل مطلع هستند اما با اينگونه مسائل متاسفانه برخورد نمي شود. دليل اينكه چرا برخورد نمي شود هم واقعا نمي دانم اما من به عنوان يك فوتباليست و كسي كه چندين سال در فوتبال ايران مربي گري كرده بارها و بارها اين مساله را ديده ام. مربياني را مي شناسم و ديده ام كه دم از فوتبال علمي و تاكتيك هاي پيشرفته و روز دنيا مي زنند اما با جادوگران براي كسب پيروزي همكاري دارند. جادوگران فوتبال ايران به مربيان مي گويند كه چه بازيكني را تعويض كن و چه بازيكني را در تركيب تيم قرار بده و حتي زمان تعويض را هم به آن مربي مي گويند يا حتي من ديده ام مي گويند بايد از روي آتش بپرند يا هزاران كار ديگر انجام بدهند. حتي در يك مورد خاطرم هست از بازيكني پرسيده بودند نام مادرت چيست. اين كارها را كساني انجام مي دهند كه خودشان را مربيان علمي و بادانش مي دانند. از نظر اين دوستان و اين مربيان، كساني كه كار جادو را انجام مي دهند، جادوگر نيستند بلكه افرادي هستند كه به تيم از راه دور انرژي مي دهند. فكر مي كنند اين افراد قدرت خارق العاده و خاص دارند و فكر مي كنند مي توانند از راه دور باعث برد تيم شوند. اينگونه مربيان اصلا به كار فني و تاكتيكي اعتقادي ندارند. من به عنوان يك فوتبالي نمي توانم اين مساله را بپذيرم اما اين واقعيت است كه يك سري از دوستان و همكاران من از اينگونه كارها مي كنند. من حتي تاسف مي خورم كه بگويم اين مربيان همكاران من هستند. مي آيند مقابل دوربين مي نشينند و حرف از علم فوتبال و تاكتيك هاي مختلف مي زنند اما در پشت پرده براي پيروزي تيم شان دست به دامن جادو و سحر مي شوند.

مربياني كه دست به جادو و جنبل مي زنند در ليگ برتر هم فعاليت دارند؟

بله. آنها در ليگ برتر هم فعاليت گسترده اي دارند. آقاياني كه نيروهاي خاص و انرژي هاي خاص دارند، به مربيان ما خط مي دهند و تمام تعويض ها و حتي ارنج بازيكنان را زيرنظر دارند. بايد مربي زمان تعويض تيمش را با اين مربيان هماهنگ كند. گاهي اوقات اتفاقاتي رخ مي دهد كه واقعا غيرقابل باور است.

آيا در طول دوره مربي گري تان اتفاق افتاده كه كسي از طريق واسطه يا مستقيم به شما پيشنهادي براي جادوگري و موفقيت تيم تان از اين راه بدهد؟

من يك تفنگ دولول دارم كه اگر كسي از اينگونه حرف ها به من بزند و چنين پيشنهادي به من بدهد، با اين تفنگ به مغزش شليك مي كنم! (با خندد)

يعني واقعا كسي به شما چنين پيشنهادي نداده است؟

چون من را مي شناسند و از اعتقادات من خبر دارند، نزديك من نمي شوند. من در فوتبال كار مي كنم و به مسائل فني اعتقاد دارم. من اعتقاد دارم بازيكني كه شايسته است و زحمت مي كشد بايد درون زمين قرار بگيرد. آدم هايي كه نيروهاي خاص دارند و از نظر من جادوگرند نبايد باعث شوند فوتباليستي كه بااستعداد است از زمين دور باشد. اگر قرار باشد يك نفر از بيرون به من بگويد چه بازيكني بازي كند و چه بازيكني بازي نكند من مربي نيستم. بايد كنار بنشينم تا او خودش كار كند.

در برنامه ٩٠ عنوان شد از ادرار براي باطل كردن جادوها استفاده كرده اند. شما تا به حال از اين گونه رفتارها در زمين فوتبال از طرف اشخاص خاص ديده ايد؟

در دوران بازيگري و هم مربي گري جادو و جادوگري را ديده ام. حتي در دوران مربي گري خيلي جدي پيگيري كردم تا ببينم اين افراد چه كار مي كنند. ادرار براي اين است كه جادو را باطل كنند. آنهايي كه از ادرار استفاده مي كنند براي باطل كردن جادو است. يكي از راه هاي مبارزه با جادوگري و مبارزه با افرادي كه به جادو روي مي آورند، همين ادرار است. آنهايي كه ادرار در زمين مسابقه مي ريزند مي خواهند جادو را باطل كنند. خود من به شخصه مي دانم كه مربياني جادوگري مي كنند و وقتي تيمم با آنها بازي داشته باشد، يا در كنار زمين يا در بيرون زمين ادرار مي ريزم تا جادوي آنها باطل شود. وقتي فردي از حربه اي استفاده مي كند شما بايد از حربه مقابل آن استفاده كنيد تا نتيجه بگيريد.

 

تگ ها


اخبار روز جادوگری در فوتبال فوتبال