صعود بر خلاف باورها ; یاداشت

به گزارش مدال به نقل از آی اسپورت-آرمن ساروخانیان 1- در پایان مسابقات لیگ یک، دو تیمی ص ......

به گزارش مدال به نقل از آی اسپورت-آرمن ساروخانیان

1- در پایان مسابقات لیگ یک، دو تیمی صعود کردند که در شروع فصل مدعی نبودند. سپیدرود رشت و پارس جنوبی جم جزو تازه واردان لیگ یک محسوب می شدند؛ دو تیمی که از لیگ دو صعود کرده بودند و در بهترین حالت می خواستند در نیمه بالای جدول بایستند. با این حال آنها بالاتر از تیم های مدعی و البته با شایستگی جشن صعود گرفتند. صعود این دو تیم تمام نظریه های سنتی که درباره راه های صعود به لیگ برتر وجود دارد را زیر سوال برد. این می تواند الگویی برای فصول آینده باشد تا تیم ها بدون توجه به باورهای مرسوم درباره لیگ یک راه خودشان را بروند و امیدوار به صعود باشند.
2-
تیم های متمول لیگ یک مثل خونه به خونه و بادران در صعود ناکام بودند تا ثابت شود هزینه بیشتر صعود را تضمین نمی کند. جمع آوری مجموعه ای از بازیکنان گران و اسمی فرمولی است که در لیگ برتر هم ناموفق بوده و در لیگ یک هم کارآیی نداشت. تیم های موفق ترجیح دادند گروهی هماهنگ داشته باشند و با تکیه بر کار تیمی نتیجه گرفتند.
3-
صعود این دو تیم به معنی اضافه شدن دو استان جدید (بوشهر و گیلان) به سطح اول فوتبال ایران است. در دولت قبل برنامه ای برای توسعه دستوری فوتبال و توزیع سهمیه لیگ برتر بین استان ها پیش بینی شده بود که خوشبختانه اجرایی نشد. بهتر است به فوتبال اجازه داد خودش مسیر توسعه را پیدا کند و با گذشت زمان هر تیمی که شایسته باشد به حق خودش می رسد.
4-
بازی روز آخر برای نساجی حساسیتی نداشت، با این حال مقابل سپیدرود با تمام وجود بازی کرد و چیزی نمانده بود مانع صعود این تیم شود. بازی جوانمردانه نساجی این امیدواری را به وجود آورد که مسابقات رده های پایین تر همیشه عادلانه برگزار شود و تیم ها روح ورزش را فراموش نکنند. پخش مستقیم این مسابقات، یکی از راه هایی است که می تواند تیم ها و بازیکنان را تشویق کند با تمام وجود بازی کنند.
5-
در مسابقات این فصل لیگ یک مربیان مشهوری حاضر بودند. از مایلی کهن و ابراهیم زاده که سابقه نشستن روی نیمکت تیم ملی دارند گرفته تا بگوویچ که زمانی سرمربی پرسپولیس بود. با این حال مربی کم تجربه ای مثل نظرمحمدی توانست موفق تر از همه این نام ها تیمش را به لیگ برتر برساند و خبر از ورود یک مربی جوان به چرخه مربیان کشور بدهد. اهمیت کار او از آن جهت بیشتر است که سپیدرود در طول فصل مشکلات مالی زیادی داشت و نظرمحمدی علاوه بر مسائل فنی، توان زیادی برای جمع کردن تیم و روحیه دادن به بازیکنانش صرف می کرد. مربیان دیگری هم که اصطلاحا صعود به لیگ برتر را بلدند، در این فصل ناموفق بودند تا یکی دیگر از باورهای مرسوم زیر سوال برود.
6-
سپیدرود یکی از تیم های قدیمی فوتبال ایران است که سابقه حضور در لیگ برتر را نداشت. صعود این تیم پرطرفدار می تواند برای لیگ هم اتفاق خوبی باشد. اگر فوتبال ایران به سمت خصوصی سازی برود و فدراسیون مسیر درآمدزایی باشگاه ها را هموار کند، تیم های پرطرفدار به لطف پتانسیلی که دارند، می توانند خودشان را بالا بکشند و به جایگاه واقعی شان برسند. در صورت صعود تیم هایی مثل ملوان و نساجی که با هواداران شان از جذابیت های این فصل لیگ یک بودند، لیگ برتر می تواند جذابتر از همیشه باشد.

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال