صمد نیکخواه:در داخل ایران بسکتبال مهم نیست

فرزاد کوهیان مربی تیم ملی بسکتبال که به همراه صمد نیکخواه در برنامه صبح بخیر ایران حاضر شده بود گفت:شاید جای ما کادر خارجی بود انتقاد کمتری می‌کردند...

فرزاد کوهیان مربی تیم ملی بسکتبال که به همراه صمد نیکخواه در برنامه صبح بخیر ایران حاضر شده بود گفت:شاید جای ما کادر خارجی بود انتقاد کمتری می‌کردند

به گزارش مدال،صمد نیکخواه بهرامی بازیکن و فرزاد کوهیان مربی تیم ملی بسکتبال برای گفتگو درباره راه یابی این تیم به المپیک در برنامه سلام صبح بخیر حاضر بودند.

کوهیان در ابتدا درباره برخی انتقادات به تیم بسکتبال و مطرح کردن این فرضیه که راه یابی به المپیک شانسی بوده، گفت: اگر کارنامه تیم را از سال 96 که مقدماتی جام جهانی شروع شده بررسی کنیم، یکی از عوامل پیشرفت و رشد تیم جدول جدید فیبا بود که مدت زیادی ما را به چالش و مسابقه دعوت کرده است. ما از سال 96 درگیر مسابقه ها بودیم و تیم فنی هم تدارکات مناسبی تدارک دید، فدراسیون حمایت خوبی کرد و یکدلی بچه ها هم مثال زدنی بود. رشدی که در این مدت بوده نمودار ما را همواره صعودی نشان می دهد و بسکتبال هر روز بهتر و بهتر جلو رفته و اگر بگویند تیم شانسی به المپیک راه یافته این زحمات را نادیده گرفته اند و نظر عمیقی نداده اند.


نیکخواه بهرامی نیز در این خصوص اظهار کرد: دوستان نظراتشان را بیان کرده اند و نظرات آنها متاسفانه بسته به شرایط تغییر پیدا می کند. در این مدت دوستانی که خودشان را کارشناس می دادند نظراتی می دهند که اگر خودشان عضوی از فدراسیون باشند نظراتشان متفاوت خواهد بود. این را تجربه من در این سالها نشان می دهد. کسانی که درکی از مسابقات المپیک داشته باشند این حرفها را نمی زنند چون تیم ما جزو 12 تیم برتر دنیا است و جواز المپیک را برای سومین بار به دست آورده ایم.


وی یادآور شد: من در تمام موفقیت های اخیر بسکتبال عضو تیم بودم و این اتفاق ارزش و اعتبار بالاتری نسبت به تمام موفقیت هایمان داریم. اکنون هم فقط زمان تلاش برای این است که نتیجه بهتری در المپیک بگیریم. روند بسکتبال نیز صعودی بوده و امیدوارم خون تازه ای در رگ های بدنه بسکتبال جاری شود و در مسابقات آتی نتیجه خوبی بگیریم.


کوهیان نیز تصریح کرد: وقتی تیم نتیجه می گیرد یک سری نقطه ضعف هایی برای تیم ایجاد می کنند که وقتی تیم باخت می دهد هم همین است. یعنی چه تیم ببرد چه ببازد چه صعود کند انتقاد می شود!


نیکخواه در پاسخ به اینکه شما در بازی پورتوریکو و اسپانیا خوب بازی کردید اما علی رغم اختلاف امتیاز نتیجه را واگذار کردید و انتقادات از همین موضوع سرچشمه گرفت، تاکید کرد: من با انتقاد مخالف نیستم اما معتقدم باید در زمان و مکان مناسبی مطرح شود. کسی فکر نمی کرد ما بازی با اسپانیا را خوب جلو ببریم و اختلاف امتیازمان را با پورتوریکو افزایش بدهیم. قطعا دلایل این باخت ها بررسی شده که ما توانستیم به المپیک صعود کنیم. وقتی یک تیم وارد تورنمنت شده، انتقادات شخصی و جهت دار درست نیست و می شد چند روز صبر می کردند تا مسابقات تمام شود.


وی افزود: ما در مسابقاتی با این سطح هرچند سال یک بار بازی می کنیم و شرایط جام جهانی با مسابقات آسیا و لیگ خودمان خیلی متفاوت است بازیکنان جهانی سالی 40، 50 بار این فضا را تجربه می کنند اما بازیکنان ما هر چهار سال یک بار و اگر تجربه مان بیشتر بود هیچوقت این اتفاقات نمی افتاد.


کوهیان در ادامه گفت: من فکر می کنم عملکرد ما در جام جهانی خیلی خوب بوده است استرالیا جزو 4 تیم بالا در جدول بود اما سرانجام به سه تیم دیگر باخت و چهارم شد. این نشان نمی دهد استرالیا تیم بدی است بلکه نشان می دهد چقدر شرایط ویژه ای در بازی ها اتفاق می افتد که قابل پیش بینی نیست. وقتی ما مقابل پورتوریکو قرار گرفتیم، درباره آن دو قضاوت هیجانی و فنی می تواند صورت بگیرد. تیم فنی معتقد است شیم جلو افتادن ما در تیم پورتوریکو منطقی نبود و ما بهترین ریتممان را نیز مقابل اسپانیا و بعد از آن داشتیم.

 

وی تصریح کرد: بازی با تونس را هم باید با دیگر بازی ها تفکیک کنیمو چرا که هجمه و حواشی که بعد از بازی پورتوریکو به بازیکنان جوان ما وارد شد، آنها را تحت فشار زیادی قرار داد و ما جلوی تونس خوب نبودیم اما هر موقع تیم ملی ما ریتم درستی داشت ما کارمان را خوب انجام دادیم مثل بازی با اسپانیا، آنگولا و فیلیپین. حتی درباره بازی با فیلیپین ما کاری به بازی نیجریه نداشتیم و آنها هم کار خودشان را انجام دادند. ما فقط باید فیلیپین را آنقدر با اختلاف می بردیم که بتوانیم صعود کنیم و بچه ها کارشان را به خوبی انجام دادند. ما که به سختی فیلیپین را می بردیم حالا به راحتی او را بردیم و این شاخصه ها نشان می دهد تیم ملی رشد داشته و کارنامه خوبی در سومین حضورش در جام جهانی داشته و صعود کرده است.


مربی تیم ملی بسکتبال اذعان کرد: خیلی از تیم های دیگر هم درگیر این مسائل بودند مثل چین مقابل لهستان بازی می کند و 12 ثانیه فرصت باقی مانده تا ببرد و سه امتیاز بالاتر است و مربی تایم اوت گرفته اما به جای مدیریت بازی، آن را واگذار کرده است در حالی که چهار مربی غیرچینی هم روی نیمکت نشسته اند که میلیاردها گرفته اند. پس این چیزها ملاک درستی برای قضاوت نیست.


در ادامه نیکخواه نیز نتایج تیم ملی را دلیلی بر موفقیت مربیان ایرانی دانست و البته تاکید کرد به عنوان بازیکن اجازه ندارد بیشتر در این مورد صحبت کند.


کوهیان هم درباره اعتماد به مربیان ایرانی گفت: در گذشته این اعتماد نبوده و اکنون هم اگر شاید یک کادر خارجی این کار را کرده بودند مورد انتقاد کمتری قرار می گرفتند. تنها چیزی که می توانم بگویم این است که بچه های ما در کادر فنی شبانه روز از دل و جان کار می کنند و اعتقاد قلبی دارند و آقای طباطبایی در فدارسیون مجموعه یکدستی داریم. بازیکنانی مثل صمد و دیگر بازیکنان باتجربه مسئولیت سنگینی روی دوش داشته اند وعلی رغم مسائل بیرونی نمایش خوبی داشته اند و نمی شود گفت آنها بازیکن هستند بلکه با کوله باری از تجربه عصای دست کادر فنی هستند.


نیکخواه درباره جهش 5 پله ای بسکتبال ایران در فیبا اظهار کرد: برعکس داخل ایران که بسکتبال مهم نیست و گرچه شرایط مملکت را درک می کنیم اما اگر مقایسه کنیم در صورتی که تیم دیگری به المپیک صعود می کرد توجه بیشتری می شد. درست است که کمیته ملی المپیک و فدراسیون و وزارت ورزش حمایت خود را دارند اما رفتارهای ضدونقیضی وجود دارد و اگر نیست چرا برای برخی هست.


وی در این باره که آیا منظورش عدم استقبال مسئولان از تیم است، گفت: منظورم فقط این نبود اما همه اینها یک نشانه است. ما توقع خاصی نداریم بچه ها بدون توقع بازی می کنند و از همه چیزشان به خاطر مملکت و پرچمشان می گذرند و پوشیدن پیراهن تیم ملی همیشه افتخار است تا این را تجربه نکنید نمی دانید که چقدر لذت بخش است که به عنوان نماینده کشور در یک میدان بین المللی می جنگید تا پرچم کشورتان را بالا ببرید و مردم کشورتان را سربلند کنید. این افتخاری است که با هیچ چیز و هیچ رقمی قابل مقایسه نیست  اما حضور و حمایت مسئولان باعث دلگرمی است تا بچه ها احساس کنند زحمات و تلاششان دیده می شود و اینکه احساس کنند مهم هستند و مطمئن باشید نمود این موضوع در زمین است که بچه ها با اعتماد به نفس بیشتری بازی کنند.


این بسکتبالیست تاکید کرد: انتقادات ادامه دارد اما با توجه به اینکه تیم به المپیک راه پیدا کرده منطقی تر شده و نظرات عوض شده است. خیلی مهم نیست بحث این است که همه باید به تیم کمک کنیم. حضور در المپیک افتخار بزرگی است و ما یک سال فرصت داریم به المپیک برویم و مسابقات لیگ شروع تلاش تیم برای ورود به المپیک است.


مربی تیم ملی بسکتبال نیز در پایان گفت: حمایت فدراسیون باعث شد ثباتی در تیم باشد. از تمام بازیکنانی که از اول در خدمتشان بودیم که جمعیت کمی هم نبودند و غربال زیادی شد و همه در پیروزی ها حتی اگر حضور نداشتندد نقش داشتند تشکر می کنم از همکارانم متشکرم که زحمات بسیاری کشیدند فدراسیون هم کار جالبی انجام دادند از وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک هم ممنونم اما فقط می توانم بگویم ما حمایت بیشتری لازم داریم.

بیشتربخوانید:

صعود ۵ پله‌ای تیم ملی بسکتبال در رنکینگ جهانی

تگ ها


صمد نیکخواه بهرامی فرزاد کوهیان تیم ملی بسکتبال بسکتبال