طارمی در پرتغال قهرمان می شود، مسی در فرانسه

تحلیل گران وب سایت FiveThirtyEight با استفاده از ابررایانه ها و یک سری اطلاعات و داده های آماری، جدول کلی ۶ لیگ معتبر اروپایی در فصل پیش رو را پیش بینی کرده اند....

به گزارش "ورزش سه"، تعطیلات تابستانی رو به پایان است و فصل جدید رقابت های اروپایی در کشورهای مختلف به زودی آغاز می شود هر چند که در برخی از کشورها نیز سوت آغاز یک فصل دیگر فوتبالی به صدا در آمده است. بررسی داده های آماری و شانس تیم ها برای قهرمانی در لیگ هایشان، مسئله جالب توجهی است که اغلب هواداران به فوتبال علاقه دارند تا شانس تیم هایشان برای قهرمانی را پیش از آغاز فصل، مورد ارزیابی قرار دهند.


تحلیلگران داده های آماری وب سایت FiveThirtyEight که انواع و اقسام مسائل را از سیاست گرفته تا ورزش پیش بینی می کنند، در تازه ترین پروژه خود، اقدام به پیش بینی رتبه بندی نهایی تیم های ۶ لیگ معتبر اروپایی کرده و قهرمانان کشورهای انگلیس، ایتالیا، آلمان، اسپانیا، فرانسه و پرتغال را پیش بینی کرده اند.


در این پروژه، منچسترسیتی بخت نخست قهرمانی در لیگ برتر است. به نحوی که شاگردان گواردیولا با ۴۰ درصد تقریبا دو برابر نزدیک ترین رقیب خود یعنی لیورپول (۲۱ درصد) شانس قهرمانی دارند. چلسی نیز با ۱۶ درصد، سومین بخت کسب عنوان قهرمانی است. البته باید دید جذب لوکاکو در بالارفتن شانس این تیم برای قهرمانی چقدر تأثیر خواهد داشت.


نکته عجیب این پیش بینی، قرار گرفتن برایتون در رده نهم جدول لیگ برتر است. برنتفورد با سامان قدوس نیز در جایگاه هفدهم قرار می گیرند. طبق این پیش بینی، سهمیه چهارم لیگ قهرمانان اروپا به شاگردان سولسشر می رسد و دو تیم لندنی آرسنال و تاتنهام با ایستادن در جایگاه های پنجم و ششم، راهی لیگ اروپا می شوند.


درخصوص پیش بینی های سایر لیگ ها، بارسلونا شانس بسیار بالایی برای قهرمانی در لالیگا دارد. شاگردان کومان با ۴۳ درصد بخت اول قهرمانی هستند و رئال مادرید با ۲۴ درصد دومین شانس کسب جام است. اتلتیکو مادرید مدافع عنوان قهرمانی نیز با ۱۵ درصد شانس سوم فتح لالیگا است.


در مورد لیگ پرتغال نیز، وب سایت FiveThirtyEight معتقد است که طارمی و یارانش جام را بالای سر می برند. پورتو که فصل قبل رقابت سختی با اسپورتینگ بر سر قهرمانی داشت، در نهایت جام را به رقیب خود واگذار کرد. داده های آماری ابررایانه های این وب سایت تحلیلی، معتقدند که رقابت برای قهرمانی پرتغال بین دو تیم پورتو و بنفیکا خواهد بود.


این وب سایت ۳۸ درصد از شانس کسب قهرمانی لیگ برتر پرتغال را به پورتو داده و معتقد است که بنفیکا ۳۴ درصد برای فتح جام بخت دارد. اسپورتینگ مدافع عنوان قهرمانی نیز با ۲۱ درصد در رده سوم ایستاده است. پورتو که بجز موسی مارگا موفق به حفظ سایر مهره های کلیدی اش شد، می تواند با مهدی طارمی جام قهرمانی پرتغال را بالای سر ببرد.


درخصوص سایر لیگ ها نیز، مطابق پیش بینی ها پاریس و بایرن در فرانسه و آلمان بالاترین شانس کسب قهرمانی هستند. PSG پس از جذب مسی، به دنبال قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپاست. آنها با ۷۰ درصد و اختلافی بسیار فاحش نسبت به موناکو و لیون، بخت نخست کسب عنوان قهرمانی هستند. در آلمان نیز بایرن مونیخ با ۵۹ درصد نسبت به دورتموند ۱۵ درصدی و لایپزیش ۱۴ درصدی، بخت اول کسب جام است.


اما تنها لیگ مهم اروپایی که شانس قهرمانی تیم ها به همدیگر خیلی نزدیک است، سری آ ایتالیاست. از نظر FiveThirtyEight اینترمیلان مدافع عنوان قهرمانی با وجود جدایی کونته و حکیمی، با ۲۷ درصد همچنان شانس اول قهرمانی هستند. باید دید پس از جدایی لوکاکو، واکنش داده های تحلیلی این وب سایت به شانس نخست قهرمانی ایتالیا چه خواهد بود.


یوونتوس نیز با ۲۲ درصد جدی ترین رقیب نراتزوری برای بالای سر بردن جام قهرمانی است. آنها با آمدن آلگری، اجازه نخواهند داد که افعی ها مانند فصل قبل، به راحتی جام قهرمانی را از آن خود کنند. آتالانتا با ۱۷ درصد، ناپولی با ۱۲ درصد و میلان با ۱۰ درصد دیگر تیم های مدعی کسب عنوان قهرمانی هستند. سری آ ایتالیا تنها لیگ اروپاست که ۵ تیم در لیگ این کشور شانس زیادی برای قهرمانی دارند.

تگ ها


پاری سن ژرمن پورتو لیونل مسی مهدی طارمی