طارمی-په په؛ همبازی شدن دشمنان ۹۰ دقیقه ای

روز پنجم خردادماه سال ۱۳۹۷ وقتی مهدی طارمی موقعیت فوق العاده مقابل دروازه پرتغال را به بیرون زد کسی فکرش را نمی کرد روزی قهرمان این کشور فرش قرمز زیر پایش پهن کند....

به گزارش" ورزش سه" کشور پرتغال برای مهدی طارمی ، شبیه داستان هایی است که برپایه عشق و نفرت ساخته شده اند. در آخرین بازی مرحله گروهی رقابت های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه و در آخرین دقایق بازی آخر ایران برابر پرتغال، مهدی طارمی تا آستانه تاریخ سازی پیش رفت؛ در دقیقه ۹۳ بازی و در حالی که دو تیم یک، یک بودند و در شرایطی که تیم ملی ایران باور کرده بود می تواند برنده بازی شود ، یک موقعیت ایده آل نصیب مهدی طارمی شد؛ به نظر دیگر تقریبا همه داستان این فرصت را می دانند که طارمی به بغل دروازه کوبید تا با مشت های گره کرده فریادی از سر ناراحتی و ناامیدی سر بدهد. لحظه ای که تقریبا تمام ایران آهی از حسرت برای از دست رفتن این موقعیت عالی کشیدند و مثل همیشه انتقادها آغاز و حتی تکه های بامزه و خنده داری بود که برای این صحنه و طارمی ساخته شد.


بازی تیم ملی ایران برابر پرتغال با وجود آنکه علیرضا بیرانوند پنالتی سوپراستار فوتبال جهان را مهار کرد تحت تاثیر ضربه دقیقه آخر طارمی قرار گرفت به طوری که نه فقط در ایران که در رسانه های جهان تیترهای مختلفی درباره گل نشدن این صحنه نوشته شد. 


۲ سال و ۲ ماه بعد از آن روز پرهیجان و پراز احساس در ورزشگاه موردویا سارانسک ، طارمی در هیبت یک ستاره و قهرمان لباس مهمترین تیم باشگاهی فوتبال پرتغال را به تن کرد و مورد استقبال ویژه ای از سوی پورتو یکی از پرافتخارترین باشگاه های اروپایی قرار گرفت.

مهاجم تیم ملی ایران البته که سال قبل و در ریوآوه با زدن ۲۱ گل توانایی هایش را به فوتبال پرتغال نشان داد به طوری که هر سه غول بزرگ فوتبال باشگاهی این کشور خواهانش بودند. با وجود علاقه ای که طارمی به حضور در پورتو داشت اما بنفیکا، اسپورتینگ و براگا تا آخرین لحظات سعی در تغییر نظر مهاجم ۲۸ ساله ایرانی داشتند. 


چهره های آشنا


در تیم ملی پرتغال که در جام جهانی حضور داشت دو بازیکن تیم پورتو به نام های ریکاردو و سرجیو الیویرا در خط هافبک و ریکاردو پریرا در خط دفاعی در اختیار داشت. ریکاردو پریرا بعد از جام جهانی به لسترسیتی در انگلستان رفت اما الیویرا کماکان در پورتو هست ضمن اینکه این تیم یک چهره بسیار آشنای دیگر را در اختیار دارد که در جام جهانی مقابل طارمی بازی کرده است. په په مدافع معروف و خشن پرتغالی که در تیم رئال مادرید هم بازی می کرد بعد از دو فصل حضور در بشیکتاش فصل گذشته به پورتو تیمی پیوست که در آن به شهرت رسید. او در تیم ملی پرتغال در جام جهانی ۲۰۱۸ نیز یکی از مهره های کلیدی بود و در بازی برابر ایران ، بارها یارمستقیم طارمی شده و با او بر سر جدال توپ درگیری داشت.


در صحنه دقیقه ۹۳  که طارمی در موقعیت گل قرار گرفت اما په په روی خط شش قدم ایستاده بود و سدریک دیگر مدافع پرتغالی زاویه مهاجم تیم ملی را برای ضربه زدن بست.


برای علاقمندان ایرانی به فوتبال ، در تیم پورتو یک چهره آشنای دیگر هم هست؛ شویا ناکاجیما وینگر و مهاجم دوم فصل گذشته الدحیل که پیش از آن تیم پورتیموننزه پرتغال نیز بازی کرده بود ، در این فصل به پورتو پیوسته است. او در بازی  رفت مرحله گروهی لیگ قهرمانان فصل گذشته برابر استقلال تهران به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شد. در مسابقه ای که استقلال با سه گل مغلوب حریف قطری اش شد.
مهدی طارمی امروز اما یکی از پرخبرترین و مهم ترین چهره های فوتبال پرتغال به حساب می آید. او در این دو سال با وجود اینکه مسیر سختی پیش رو داشت توانست از الغرافه قطر به ریوآوه رسیده و توانست در این تیم متوسط فوتبال پرتغال عنوان آقای گلی را کسب کند. مهاجم تیم ملی ایران از ماه ها قبل تبدیل به سوژه اصلی رسانه های پرتغالی بود و هر روز اخباری درباره علاقه و پیشنهادهای تیم های مطرح این کشور به او منتشر شد.


طارمی از زمان حضورش در پورتو نیز بارها عکس ها و گزارش هایش تیتر اصلی سایت ها و روزنامه ها و مجلات پرتغالی بوده و برخوردی که با این ستاره فوتبال ایران انجام شد بسیار شباهت به رفتاری دارد که تیم های مطرح با ستاره های بزرگ و استعدادهای درخشانی که به خدمت می گیرند انجام می شود. او بعد از چند سال سخت به خاطر محرومیت و جرایم و همچنین انتخاب های عجیبش حالا به نقطه ای رسیده است که همه انتظارش را داشتند. او با آغاز رقابت های لیگ قهرمانان اروپا این شانس را دارد که با نشان دادن توانایی هایش نه تنها محبوب قلب هواداران تیم بزرگ پرتغال و قهرمان دو دوره اروپا شود که می تواند راه خودش را به سوی باشگاه های بزرگتر باز کند.

تگ ها


پورتو مهدی طارمی