طرح لباس‌های جدید باشگاه‌های لیگ برتری؛ کپی‌کاران همیشگی!

با شروع لیگ برتر، از البسه تیم‌ها کم‌کم رونمایی شد اما به نظرمی‌رسد هواداران از این طرح‌ها راضی نباشند....

وضعیت طراحی البسه فوتبال در ایران بسیار اسفناک‌تر از آن است که در یک مقاله بگنجد. اگر سالیان پیش برندهای ایران مانند نهنگی،شکاری و دایی در فوتبال ایران آقایی می‌کردند و طرح‌های خاطره‌انگیزشان هنوز در ذهن فوتبالدوستان مانده اما حالا بیشتر طرح‌ لباس‌ها یک کپی ضعیف از طراحی کمپانی‌های معروف لباس است.
اگر در لیگ برتر انگلیس نایک و آدیداس بر سر قرارداد با منچستر سر و دست می‌شکنند اما در ایران آن قدر این مسئله بی اهمیت است که مدیران باشگاه‌ها آسان‌ترین و راحت ترین روش راانتخاب می‌کنند و علنا طرح لباس برایشان اهمیتی ندارد.
امروز و تنها در فاصله چند ساعت مانده تا اغاز لیگ لباس پرسپولیس رونمایی شد. بحث جشن لباس و رونمایی در شان قهرمان فصل گذشته لیگ انگار برای هیچ‌کس اهمیت نداشت اما قطعا هواداران این تیم دوست داشتند مراسمی شکیل برای پرسپولیس برگزار شود. ماجرا فاجعه‌تر از برگزاری یک جشن است. برندی که از ماه‌ها قبل اعلام کرده بود طرحی جدید و اختصاصی برای این تیم در نظر دارد، علنا تنها یکی از قالب‌های پیراهن کمپانی نایک را کپی کرده و فقط رنگ آن را تغییر داده است! اگر اندکی در این زمینه سخت‌گیری کنیم حتی می‌توانیم این طرح را کپی 90 درصدی از لباس نساجی 2 فصل گذشته دانست که آن هم نوع دیگری از تقلید قالب‌های نایک است.
نکته مهم این است کپی‌کاری و سهل انگاری در مسئله تولید لباس که خود یک راه درآمدزایی است تنها مربوط به یک برند خاص نمی‌شود. تیم نساجی که از برند متفاوتی استفاده می‌کند هم طرح لباسی کاملا تقلیدی و مشابه چلسی دارد و تنها رنگ لباس آن‌ها متفاوت است. این مسئله هنگامی بیش از قبل ذوق هواداران را کور می‌کند که هیچ شرکتی به اصالت لباس تیم‌ها توجهی نمی‌کند و شاید کسی نداند پرسپولیس از دیرباز از آستین‌های سفید در لباس استفاده می‌کرده و یقه لباس استقلال بیشتر اوقات سفید بوده است.
هنوز بسیاری از تیم‌ها از لباس خود رونمایی نکرده‌اند و حتی اسپانسر استقلال وپرسپولیس اعلام کرده این طرح‌ها پیش فرض است و تا نیم فصل لباس‌های اصلی این دو تیم رونمایی می‌شود اما با روندی که مدیران کمپانی‌های تولید لباس و البته مدیران باشگاه در پیش گرفته‌اند می‌توان به سادگی متوجه شد این قصه سر دراز دارد و لباسی که هویت هر تیم است، در ایران تنها یک پوشش برای تفاوت رنگ با تیم حریف محسوب می‌شود!

بیشتر بخوانید:

رونمایی از لباس پرسپولیس برای فصل 99-98

 

تگ ها


کیت جدید گزارش اختصاصی پرسپولیس استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال