طلای اصلی سپاهان طلایی نمی‌پوشد

تیم فوتبال سپاهان در آخرین بازی سال ۹۹ خود تراکتور را شکست داد و با صدرنشینی لیگ برتر به استقبال سال ۱۴۰۰ رفت....

به گزارش ورزش سه، امروز لیگ برتر فوتبال ایران شاهد آخرین مسابقات خود در سال ۱۳۹۹ بود و تیم ها برای برگزاری هفته نوزدهم استراحتی چند هفته ای خواهند داشت و پس از سپری شدن روزهای فیفا بازی های لیگ از سر گرفته می شود.


امروز بازی های مهمی از لیگ برتر برگزار شد که تاثیر مستقیم در نحوه قرار گیری تیم های بالانشین در جدول لیگ داشت. در تهران پرسپولیس میزبان نفت مسجد سلیمان بود و در دیداری مهم تر، سپاهان به مصاف تراکتور رفت.


تقابل حساس ورزشگاه نقش جهان آنطور که به واسطه نزدیکی دو تیم در جدول پیش بینی می شد، پایاپای نبود. سپاهان از همان ابتدا کار را تهاجمی آغاز و برتری خود را به حریف دیکته کرد. شاگردان محرم نویدکیا زمان زیادی منتظر گل اول نماندند و آماده ترین بازیکن این روزهای لیگ یک بار دیگر زهر خود را ریخت تا شانزدهمین گل فصل او باز کننده گره بازی دشوار مقابل تراکتور باشد.


در ادامه هم سپاهان نمایش بهتری ارائه داد؛ هرچند اخراج اکبر ایمانی به تداوم برتری طلایی پوشان کمک کرد و البته واکنش درخشان پیام نیازمند مقابل پنالتی پیمان بابایی هم سهم بسیاری در حفظ نتیجه برای میزبان داشت. در اواخر بازی هم یاسین سلمانی، پدیده جوان و آینده دار سپاهانی ها گل زیبایی به ثمر رساند تا بازیکنان تراکتور خیال بازگشت به تبریز با دست پر را از سر بیرون کنند.


این پیروزی جدا از اینکه یک جدال ۶ امتیازی و مهم را به سود سپاهان رقم زد، پیام آور یک اتفاق شیرین برای آنها بود؛ به پایان بردن سال ۱۳۹۹ با صدرنشینی در لیگ برتر. از آنجا که سپاهان هفته گذشته با پرسپولیس هم امتیاز شده بود و به یک قدمی این تیم رسیده بود، پیروزی با اختلاف ۲ گل در مقابل تراکتور – با توجه به برد حداقلی سرخ ها مقابل نفت مسجد سلیمان – کافی بود تا سپاهان در پایان هفته هجدهم لیگ، با ۳۷ امتیاز و تفاضل گل مثبت ۱۵، به واسطه گل های زده بیشتر نسبت به پرسپولیس در صدر جدول قرار بگیرد.


آنچه امروز سپاهان ارائه داد، یک نمونه تقریبا کامل از مجموعه نقاط قوت این تیم بود که می توان گفت با بهره گیری از آنها، طلایی های اصفهان از رقبای خود در کورس قهرمانی لیگ زهر چشم گرفتند. امروز سپاهان یک تغییر بسیار بزرگ داشت و آن، اضافه شدن احسان حاج صفی، کاپیتان تیم ملی، به خط هافبکی بود که پیش از این هم جزو نمونه های پرمهره در مقایسه با دیگر تیم های لیگ به شمار می رفت. علاوه بر این، روال همیشگی سپاهان مدل ۹۹ که ارائه یک بازی روان و خلق موقعیت های گلزنی زیاد بود، امروز هم ادامه داشت و خط دفاعی تراکتور اسیر همین فشارهای حریف شد.

همانطور که از جدول پیداست، سپاهان تا به اینجای فصل ۳۴ بار دروازه حریفان خود را باز کرده و این نشان می دهد که قرار نیست موقعیت های زیادی در خط حمله این تیم هدر برود. آقای گل فوق العاده آماده لیگ برتر نزدیک به نیمی از گل های تیمش را یک تنه به ثمر رسانده و کمتر تیمی هست که بتواند بدون چشیدن زهر او دیدار مقابل سپاهان را به پایان برساند. در خط دفاع هم تزلزل زیادی در سپاهان دیده نمی شود و اگر هم چنین اتفاقی بیفتد، دروازه بان ملی پوش این تیم مانع بزرگی برای مهاجمان حریفان به حساب می آید؛ همانگونه که امروز پنالتی تراکتور را مهار کرد و فرصت برگرداندن بازی را به تیم رسول خطیبی نداد. جوان های با انگیزه و البته مستعد مثل یاسین سلمانی هم وجه جذاب دیگری از سپاهان این فصل هستند که در مواقع لزوم به کمک این تیم می آیند؛ مثل امروز و تمام کردن کار تراکتور با یک شلیک دقیق.


اما تقریبا همه دلایل موفقیت چشمگیر سپاهان در این فصل را می توان در یک شخصیت جست و جو کرد؛ محرم نویدکیا. اسطوره باشگاه اصفهانی که هرگز از هیچ خدمتی به تیم محبوبش فروگذار نکرده و در دوران بازی انواع افتخارات را از قهرمانی لیگ و حذفی تا نایب قهرمانی آسیا و حضور در جام باشگاه های جهان به همراه سپاهان کسب کرده است. نویدکیا حالا در قامت سرمربی به تیم همیشگی اش برگشته و با وجود اینکه تجربه خاصی در سرمربیگری در سطوح بالا نداشته، فراتر از حد تصور روی این تیم تاثیر گذاشته و سپاهان را به یکی از ترسناک ترین حریفان برای کل تیم های لیگ تبدیل کرده است.

جدا از بحث فنی که اثرات حضور نویدکیا در این زمینه مشهود بوده، محرم شخصیتی دارد که یکی از نمادهای محبوبیت در فوتبال باشگاهی ایران به حساب می آید. کاپیتانی که همواره محجوب بوده و حضورش روی نیمکت طلایی پوشان کمک شایانی به همدل تر شدن تیم سپاهان کرده است.


محرم که از بااخلاق ترین فوتبالیست های دهه های اخیر فوتبال ما بوده، این تفکر را به مجموعه باشگاه سپاهان و حتی هواداران هم منتقل کرده که همیشه باید از حریف قدرتمند تعریف کرد و راه رسیدن به موفقیت، قطعا چیزی غیر از تهمت زدن و بی احترامی به دیگر تیم های موفق است. او را که حالا با آرامش منحصر به فردش لب خط می ایستد و به هدایت تیم می پردازد، می توان طلایی ترین مهره این تیم طلایی پوش در فوتبال ایران قلمداد کرد.

تگ ها


محرم نویدکیا فولادمبارکه سپاهان