طلسم عجیب گواردیولا بالاخره شکست (عکس)

بالاخره و بعد از ۱۰ سال ناکامی، پپ گواردیولا صعود به فینال لیگ قهرمانان را تجربه کرد....

به گزارش "ورزش سه"، منچسترسیتی رد مجموع دو دیدار رفت و برگشت با نتیجه ۱-۴ و با اقتدار موفق به غلبه بر پاری سن ژرمن شد تا برای اولین بار به فینال لیگ قهرمانان راه یابد. گواردیولا در یک دهه اخیر و روی نیمکت بارسلونا، بایرن مونیخ و منچسترسیتی بارها تا آستانه رسیدن به فینال رفته و هر بار ناکام شده بود.

اما این طلسم تلخ بالاخره برای گواردیولا شکست. البته گواردیولا در هر دو فینال گذشته موفق به کسب عنوان قهرمانی شده بود که هر دو بار با بارسلونا و برابر منچستریونایتد بود. در ادامه مروری بر یک دهه ناکامی این سرمربی بزرگ و پرافتخار خواهیم داشت؛

در سال ۲۰۱۲ بارسلونای آماده گواردیولا به نظر بخت اول صعود به فینال لیگ قهرمانان بود، اما در دیدار برگشت و علیرغم اخراج جان تری این تیم موقعیت های بی شماری از جمله پنالتی لیونل مسی را از دست داد تا چلسی با گل دقایق پایانی فرناندو تورس صعود خود به فینال را قطعی سازد.

دو سال بعد اما بایرن مونیخ تحت هدایت گواردیولا در نیمه نهایی برابر رئال مادرید کارلتو در دیدار رفت در مادرید با یک گل مغلوب شد. در مسابقه برگشت اما شب سختی در انتظار نماینده آلمان بود و دبل سرخیو راموس و کریستیانو رونالدو شکست ۰-۴ را برای بایرن مونیخ رقم زد.

در سال ۲۰۱۵ اما بایرن مونیخ بدون تعداد زیادی از بازیکنان خود راهی نوکمپ شد و جادوی لیونل مسی در همان دیدار رفت کار را تمام کرد. بارسلونا در خانه با سه گل بایرن مونیخ را مغلوب کرد تا برتری ۲-۳ تیم آلمانی در خانه نیز نتواند مقدمات صعود این تیم به فینال را فراهم سازد.

اما طلسم عجیب بایرن مونیخ برابر رقبای اسپانیایی ادامه یافت و در سال پایانی حضور پپ در مونیخ، این بار درخشش یان اوبلاک و البته گل تماشایی سائول در دیدار رفت و فرار زیبای آنتوان گریزمان در دیدار برگشت، باعث صعود اتلتیکومادرید به فینال و پایان کار گواردیولا در مونیخ شد.

اولین فصل حضور پپ گواردیولا در سیتی مصادف با ظهور کیلیان امباپه شد. موناکو با تکیه بر درخشش ستاره جوان خود در فرانسه ۱-۳ سیتی را شکست داد و شاگردان گواردیولا علیرغم برتری ۳-۵ در خانه، وداعی زودهنگام در مرحله یک هشتم نهایی این رقابت ها با لیگ قهرمانان داشتند.

اما سال ۲۰۱۸ مصادف با دیدار جنجالی لیورپول و منچسترسیتی شد. لیورپول در دیدار رفت در خانه با سه گل تیم پپ را شکست داد و در استادیوم اتحاد نیز به برتری ۱-۲ دست یافت. شاید اگر VAR یک سال زودتر وارد لیگ قهرمانان شده بود، این سیتی بود که به جای لیورپول راهی نیمه نهایی این رقابت ها می شد.

اما فصل بعد یکی از عجیب ترین بازی های تاریخ لیگ قهرمانان رقم خورد. تاتنهام با یک گل در خانه سیتی را مغلوب کرد و در دیدار برگشت سیتی علیرغم برتری ۳-۴ از رسیدن به نیمه نهایی باز ماند. تصویر افسوس گواردیولا بعد از گل مردود شده رحیم استرلینگ توسط VAR تا سالها در اذهان فوتبالدوستان خواهد ماند.

فصل گذشته اما بر خلاف تصورات و در کوران شیوع ویروس کرونا، سیتی این بار در تک مسابقه در لیسبون با نتیجه ۱-۳ مغلوب لیون تحت هدایت رودی گارسیا شد تا پروژه صعود به فینال لیگ قهرمانان در نهایت در این فصل عملی بشود.

تگ ها


بایرن مونیخ پپ گواردیولا لیونل مسی منچستر سیتی بارسلونا