طلسم «هشت» شكسته می‌شود؟

پرتو جغتايي بانوان ......

پرتو جغتايي

بانوان ايران در شرايطي راهي مسابقات قهرماني آسيا شده اند كه تغيير و تحولات گسترده اي روي نيمكت دارند

دختران واليبال ايران در چهار دوره حضور قبلي خود، هر بار به مقام هشتمي رسيدند و اين بار به دنبال ارتقاي اين جايگاه هستند

به گزارش مدال به نقل از قانون-مسابقات قهرماني زنان آسيا با حضور 14 تيم برتر آسيا برگزار مي شود و تيم ملي بانوان كشورمان، ششمين حضورش را تجربه مي كند

نوزدهمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی زنان آسیا از امروز به میزبانی شهر مانیل كشور فیلیپین آغاز خواهد شد و ملی پوشان دختر كشورمان برای ششمین بار در این دوره از مسابقات حضور خواهند داشت. دخترانی كه تاكنون و در پنج دوره پیشین به مقامی بهتر از هشتمی دست پیدا نكردند، حالا در تلاش خواهند بود كه برای نخستین بار در جایگاهی بهتر از هشتمی قرار گرفته و طلسم این مقام تكراری را بشكنند. تیم ملی بانوان بزرگسالان ایران، سال گذشته در دو تورنمنت مهم و معتبر حضور پیدا كرد و توانست نتایج قابل قبولی كسب كند. این دو تورنمنت مهم، مسابقات جام باشگاه های آسیا به میزبانی فیلیپین و رقابت های جام كنفدراسیون های زنان آسیا در كشور ویتنام بود. مسابقاتی كه اولی با كسب مقام پنجمی (كه در تاریخ اعزام بانوان والیبال به مسابقات برون مرزی بی نظیر بود) و دومی با ایستادن روی سكوی ششمی به پایان رسید. صعود دوپله ای دختران ایران در قاره كهن، امیدواری را به والیبال بانوان تزریق كرد و انگیزه ای شد تا دختران بعد از پایان لیگ، تمرینات خود را با نشاط آغاز كنند. هرچند تیم ملی زنان بنا به صلاحدید فدراسیون والیبال، همكاری اش را با مایدا چیچیچ ، سرمربی اسلوونیایی خود تمام كرد و اكرم قهرمانی را روی نیمكت سرمربی گری خود دید، اما این تغییر و تحولات تاثیری روی انگیزه دختران بلندقامت ایران نگذاشت. حالا دختران ایران در یك قدمی مسابقاتی مهم و معتبر هستند و تلاش خواهند كرد از اعتبار ورزش بانوان ایران در این میدان بین المللی با تمام توان دفاع كنند.

نبرد قهرمانی زنان آسیا از پشت عینك تاریخ

نخستین دوره مسابقات والیبال قهرمانی زنان آسیا در سال 1975 به میزبانی ملبورن استرالیا برگزار شد و ژاپن موفق به کسب مقام قهرمانی شد. این اولین دوره این رقابت ها بود و پس از آن مسابقات، هفده دوره دیگر را پشت سر گذاشت. چهار تیم والیبال زنان استرالیا، چین، ژاپن و کره جنوبی در تمامی ادوار این رقابت ها حضور داشته اند و پای ثابت این مسابقات به شمار می رفتند. تیم ملی والیبال زنان چین، پرافتخارترین کشور مسابقات والیبال قهرمانی آسیا، در تمام ادوار برگزار شده است.دیگر تیم های حاضر در این مسابقات برای اینكه بتوانند به جایگاه تیم ملی چین در این مسابقات برسند و با دختران والیبال چین رقابت كنند، نیاز به كسب حداقل 13قهرمانی دارند. والیبال زنان چین علاوه بر عناوین مهم جهانی و المپیک، 13 مدال طلای مسابقات قهرمانی زنان آسیا را در پرونده کاری خود دارد. این تیم در هجده دوره گذشته این رقابت ها هفده بار بر روی سکو رفته است که 13 مدال طلا، سه عنوان نایب قهرمانی و یک مدال برنز، نتیجه تلاش ملی پوشان این کشور بوده است. تیم ملی والیبال زنان چین تنها در سال 2013 به مقام چهارمی اکتفا کرد و نتوانست روی سكوی مسابقات قرار بگیرد. بعد از كشور چین كه پیشتاز این مسابقات است، کشورهای ژاپن (سه طلا، هفت نقره و 6 برنز)، تایلند (دو طلا و سه برنز) و کره جنوبی (هفت نقره و هشت برنز) به ترتیب در رتبه های دوم تا چهارم پرافتخارترین کشورهای این رقابت ها محسوب مي شوند؛ همچنین قزاقستان با یک مدال نقره در جدول مدال آوران این رقابت ها قرار دارد. تیم ملی والیبال بانوان ایران در حالی امسال برای ششمین بار در این رقابت ها شرکت می کند که سال 2007 در تایلند برای نخستین بار در این مسابقات شرکت کرد و عنوان دوازدهم را به دست آورد. چهار جایگاه هشتمی در سال های 2009، 2011، 2013 و 2015 حاصل تلاش زنان ایران در مسابقات قهرمانی آسیا در چهار دوره بعدی است.

هرآنچه در هجدهمین دوره قهرمانی زنان گذشت

دوره هجدهم مسابقات والیبال قهرمانی زنان آسیا، سال 2015 با حضور 14 تیم به میزبانی كشور چین برگزار شد. مسابقاتی كه در پایان، تیم ملی زنان چین موفق شد سكوی قهرمانی اش را از آن خود كند و سیزدهمین مدال طلای این مسابقات را به گردن بیاویزد. پس از چین، تیم های کره جنوبی، تایلند و چین تایپه رتبه های دوم تا چهارم هجدهمین دوره مسابقات زنان آسیا را به دست آوردند. تیم های ویتنام، ژاپن، قزاقستان، ایران، استرالیا، هند، مغولستان، فیلیپین، هنگ کنگ و سریلانکا نیز، رتبه های پنجم تا چهاردهم را به دست آوردند. تیم ملی زنان كشورمان در این دوره از رقابت ها با قبول شكست مقابل تیم های چین، ویتنام، ژاپن، كره جنوبی و قزاقستان و كسب پیروزی مقابل تیم ملی هند به مقام هشتمی این رقابت ها دست پیدا كرد.

كار سخت دختران والیبال در مرحله گروهی

تیم ملی والیبال زنان ایران در مرحله نخست گروهی نوزدهمین دوره مسابقات قهرمانی زنان آسیا به مصاف سه تیم مالدیو، تایلند و چین تایپه خواهد رفت. دو تیم چین تایپه و تایلند در زمره قدرت های والیبال زنان آسیا هستند ودختران ملی پوش ایران، كار سختی در جدال با آن ها خواهند داشت. تیم ملی زنان ایران 18 مرداد، اولین دیدار خود را مقابل چین تایپه برگزار خواهد كرد. دومین دیدار آن روز 19 مرداد مقابل تیم ملی تایلند برگزار می شود و تیم ملی زنان مالدیو، آخرین حریف ایران در مرحله نخست گروهی این رقابت ها خواهد بود. فرمول مسابقات والیبال قهرمانی زنان آسیا به سبكی است كه دو تیم نخست هر گروه در پایان مرحله گروهی اول به جمع هشت تیم برتر مسابقات راه پیدا می كنند و تیم های دوم و سوم گروه باید برای كسب عنوان نهم تا چهاردهمی با يكديگر رقابت كنند. تیم ملی والیبال زنان كشورمان برای رسیدن به جمع هشت تیم برتر مسابقات، نیاز به حداقل دو پیروزی در مرحله نخست گروهی دارد. بر اساس پیش بینی كارشناسان و با توجه به نتایجی كه والیبال بانوان ایران پیش از این مقابل تیم های هم گروهش به دست آورده بود، پیش بینی می شود كه تیم ملی بانوان ایران مقابل تیم مالدیو كار سختی نداشته باشد. اما دو دیدار دیگر مقابل تیم های چین تایپه و تایلند قطعا برای دختران والیبال ایران چالش برانگیز خواهد بود. تیم ملی والیبال ایران برای اینكه بتواند عنوان حضورش در ادوار قبلی این رقابت ها را تكرار كند و البته گوش چشمی نيز به ارتقاي مقام داشته باشد، محكوم به كسب دو پیروزی در مرحله نخست گروهی است. تیم ملی بانوان ایران اگر موفق به كسب دو پیروزی و صعود به جمع هشت تیم برتر مسابقات نشود، باید برای كسب عنوان نهم تا چهاردهمی رقابت كند و قطعا در آن مرحله نيز كار سختی خواهد داشت. باید منتظر ماند و دید دختران بلندقامت والیبال ایران در آغاز مسابقات و در مرحله گروهی، چه نتایجی به دست می آورند. آیا این دختران می توانند باز هم مانند پنج دوره قبلی حضور خود ، به جمع هشت تیم برتر آسیا راه پیدا كنند؟


آرزوی موفقیت پاسور غایب برای هم تیمی هایش

به توانمندي هايتان باور داشته باشيد

شبنم علیخانی، پاسور با سابقه و با تجربه تیم ملی والیبال بانوان ایران در نوزدهمین دوره مسابقات قهرمانی زنان آسیا، نمی تواند تیم ملی كشورمان را همراهی كند. این بازیكن مدتی قبل با آسیب دیدگی سختی مواجه شد و به همین دلیل امكان حضور در تركیب تیم ملی را از دست داد. علیخانی كه این روزها به شدت از عدم همراهی تیم ملی زنان، ناراحت و دلگیر است در گفت وگو با «قانون» از آرزوهایش برای هم تیمی هایش می گوید:« بعد از 10 سال كه در تمام اعزام های تیم ملی بانوان این تیم را همراهی می كردم، به دلیل آسیب دیدگی نتوانستم در كنار تیم باشم و این برایم به شدت ناراحت كننده است. آن هم در شرایطی كه دختران ایران امسال كار سختی در مسابقات دارند و برای رسیدن به جمع هشت تیم برتر و تكرار جایگاه قبلی خود در مسیری دشوار قرار گرفته اند. بدون شك در این دوره از مسابقات حضور بازیكنان با تجربه می توانست خیلی مفیدتر باشد اما متاسفانه من نتوانستم تیم را همراهي كنم. اعتقاد من این است كه بازیكنان تیم ملی اگر در دیدارهای سخت پیش رو، خودشان و توانمندی هایشان را باور داشته باشند، به طور قطع می توانند نتیجه لازم را بگیرند و این برای آن ها دور از دسترس نیست. برای تك تك شان آرزوی موفقیت در نبرد سخت قهرمانی آسیا دارم و باید بگویم كه دلم پیش آن هاست و در خانه ماندن در این شرایط واقعا برای من آزار دهنده است. امیدوارم با تلاش و پشتكار و توكل بر خدا بتوانند به نتایج خوبی دست پیدا كنند و دهان منتقدانی راكه در نهایت بی انصافی از دختران والیبال انتقاد می كنند، ببندند».

 

تگ ها


اخبار روز والیبال