ظرفیت لیگ بسکتبال ۸ تیم است/تیم‌ها به شرایط قبل کرونابازنگشته‌اند

سرمربی تیم بسکتبال شیمیدر قم با تاکید بر اینکه لیگ برتر با دو برابر ظرفیت واقعی در حال پیگیری است، گفت: به خاطر شرایط خاصی که با آن مواجه هستیم، چاره ای جز این نداشتیم....

مصطفی هاشمی در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد روند کلی مسابقات بسکتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور تا به امروز که چند هفته از برگزاری آن گذشته است، توضیح داد و تاکید کرد که برای پیش بینی شرایط کلی تیم‌ها هنوز زود است اما از ظواهر امر پیداست که ۷ - ۶ تیم با هدف هستند و کسب یک عنوان و جایگاه خاص را دنبال می‌کنند.

در انتظار تغییر در وضعیت تیم‌ها

وی در آغاز با تاکید بر اینکه برخی تیم‌ها زودتر و برخی دیرتر برای ورود به لیگ برتر آغاز به کار کردند، خاطرنشان کرد: در جریان مسابقات قطعاً وضعیت تیم‌ها به لحاظ تمرینی و ترکیبی - از حیث جذب بازیکن خارجی- دستخوش تغییراتی خواهد شد. این تغیرات حتی ممکن است در رابطه با شخصیت گروهی تیم‌ها هم ایجاد شود که از مدیریت تیم‌ها آغاز می‌شود و تا رده‌های پایین‌تر را در بر می‌گیرد.

۷ - ۶ تیم به دنبال جایگاه‌های برتر در لیگ هستند

سرمربی تیم بسکتبال شیمیدر قم تاکید کرد: بر همین اساس برای پیش بینی عملکرد تیم‌ها و اینکه در نهایت کدام تیم‌ها جزو بهترین‌ها می‌شوند زود است اما در کل ۷ - ۶ تیم نشان داده‌اند که مدعی هستند، حالا مدعی صرفاً برای کسب عنوان قهرمانی نیست. منظور این است که این تعداد تیم به فکر کسب عنوان هستند؛ یکی برای قهرمانی وارد مسابقات شده است. یکی به فکر مرحله فینال است. یکی کسب سکو را هدف قرار داده است. یکی حضور در جمع بهترین‌ها را و ….

تیم‌ها هنوز به شرایط قبل از کرونا بازنگشته اند

هاشمی با یادآوری تاثیرگذاری کرونا بر شرایط تیم‌ها و چگونگی حضورشان در لیگ برتر تصریح کرد: چند هفته از مسابقات گذشته و تیم‌ها پیش از آن هم چند هفته‌ای درگیر تمرین و اردو بودند اما هنوز به شرایط همیشگی و قبل بازنگشته اند. کرونا کم و بیش تاثیر خود را روی تیم‌ها و بازیکنان گذاشته و این موضوع بر عمکلرد کلی آنها و کیفیت مسابقات هم تاثیر داشته است.

باید بدانیم «بازی خوب» یعنی چه؟

«هنوز لیگ برتر به مرحله‌ای نرسیده که تعداد بازی‌های با کیفیت و قابل توجه زیادی شاهد باشیم. به نظر شما از چه زمان می‌توان منتظر رقم خوردن چنین دیدارهایی بود؟» وی در پاسخ به این سئوال گفت: اینکه منظور از «بازی خوب» چیست، اهمیت زیادی دارد؛ ممکن است از یک دیدگاه رقابت نزدیک میان دو تیم به منزله بازی خوب باشد. شاید هم یک دیدگاه ارائه بسکتبال به روز و کاملاً فنی را بازی خوب در نظر بگیرد. بنابراین مهم است که بدانیم از بازی خوب دقیقاً به دنبال چه چیزی هستیم.

شرایط متفاوت برخی تیم‌ها

سرمربی تیم بسکتبال شیمیدر قم در این رابطه ادامه داد: به صورت کلی تا به این هفته تلاش تیم‌ها این بوده که بر حسب شرایط، پتانسیل در اختیار و دانش کل مجموعه عملکرد قابل توجهی داشته باشند و دیدارهای خوبی برابر حریفان‌شان برگزار کنند اما باید در نظر داشت تیم‌هایی که بازیکنان ملی‌پوش در اختیار دارند بهتر و نتیجه بخش‌تر کار کرده‌اند و این یک امر طبیعی است.

تیم‌هایی که ملی پوش دارند، با کیفیت تر هستند

هاشمی به پخش شدن بازیکنان ملی پوش بسکتبال در سه چهار تیم اشاره کرد و یادآور شد: این تیم‌ها قاعدتاً در رقابت با یکدیگر دیدارهای با کیفیتی را برگزار می‌کنند و در رقابت نزدیک برنده و بازنده را مشخص می‌کنند. سایر تیم‌ها اما با اختلاف امتیاز بیشتر نتیجه را به این تیم‌ها واگذار می‌کنند. در این میان برخی معتقدند که باید شرایطی مهیا شود که همه تیم‌ها به هم نزدیک شوند اما شخصاً این را قبول ندارم. به نظرم در این مسیر طبیعی تیم‌ها خود و نقاط ضعف و قوت‌شان را بهتر می‌شناسند و برای بهبود آن تلاش بیشتری خواهند داشت.

برای «شگفتی» به زمان بیشتری نیاز داریم

این مربی در مورد «شگفتی» و رقم خوردن آن در لیگ برتر نیز خاطرنشان کرد: تا به این هفته از مسابقات و در دو سه دیدار شاهد شگفتی بوده‌ایم اما هنوز برای شاهد بودن شگفتی در عملکرد بازیکنان و تیم‌ها به زمان بیشتری نیاز داریم. باید لیگ بیشتر از این به جلو پیش برود تا خیلی اتفاقات بزرگ و کوچک اما تاثیرگذار را ببینیم.

ظرفیت لیگ برتر ۸ تیم است نه ۱۶ تیم

وی همچنین در مورد ۱۶ تیمی بودن فصل جاری لیگ برتر و اینکه «ظرفیت بسکتبال ایران حضور این تعداد تیم در لیگ برتر نیست»، به خبرنگار مهر گفت: ظرفیت لیگ برتر به معنای واقعی ۸ تیم است نه بیشتر؛ این را همه می‌دانند حتی عوامل فدراسیون اما قطعاً آنها هم با توجه به شرایط اقدام به برگزاری مسابقات با این تعداد تیم کردند.

باید لیگ خارج از ظرفیت برگزار می‌شد

هاشمی افزود: حضور بیشتر تیم‌ها در لیگ برتر باعث استخدام و فعالیت تعداد بیشتری از بازیکنان و مربیان می‌شوند و این در چرخه بسکتبال تاثیر مثبتی دارد. در این مقطع که به خصوص به خاطر کرونا خیلی از فعالیت‌ها محدود شده است، لازم بود این حجم از تیم‌ها و مربیان و بازیکنان‌شان وارد لیگ برتر شوند تا شرایط تا حدی به روال عادی باز گردد. در غیر این صورت خیلی‌ها از چرخه بسکتبال بیرون می‌ماندند و این موضوع پشتوانه سازی را هم مختل می‌کرد.

سال آینده تعداد لیگ برتری‌ها نصف شود

سرمربی تیم بسکتبال شیمیدر تاکید کرد: برای سال آینده اما باید لیگ برتر با در نظر گرفتن ظرفیت واقعی و حضور هشت تیم برگزار شود.

هیچ وقت از عملکرد تیمم راضی نمی‌شوم

وی که تیمش تا به این هفته از مسابقات موفق به شکست تیم‌های نیروی زمینی، آینده سازان، ذوب آهن و شهرداری بندرعباس شده و بدون باخت در رده دوم گروه «ب» قرار دارد، گفت: یک مربی هیچ وقت نمی‌تواند از عملکرد تیمش راضی شود. اگر راضی شود در واقع سقفی را مشخص می‌کند که ممکن است سرش به آن بخورد. برای من راضی بودن مفهومی ندارد مثل این است که از پیشرفت علم راضی شویم و از یک نقطه‌ای به بعد نیازی به بهبود و پیشرفت بیشتر حس نکنیم.

از تمرین سخت بازیکنانم راضی هستم

مصطفی هاشمی تاکید کرد: البته که بازیکنان به سختی تلاش می‌کنند و فقط از همین بابت از آنها راضی هستم. این تلاش و تمرین سخت باید ادامه داشته باشد نه اینکه به خاطر چند بازی بدون باخت متوقف شود.

تگ ها


مصطفی هاشمی طبا لیگ برتر بسکتبال تیم بسکتبال شیمیدر