عبدالحلیم، رییس کنفدراسیون سپک تاکرای آسیا: غرب نمی خواهد چهره واقعی ایران نمایان شود

بن قادر صحبت های فراوانی در خصوص ایران کرد. رییس کنفدراسیون سپک تاکرای آس ......

بن قادر صحبت های فراوانی در خصوص ایران کرد.

رییس کنفدراسیون سپک تاکرای آسیا و دبیرکل فدراسیون جهانی می گوید خیلی ها شناخت درستی از ایران ندارند چراکه غرب نمی خواهد ایران چهره واقعی خود را به هوادارانش عرضه کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، حضور عبدالحلیم بن قادر رییس کنفدراسیون سپک تاکرای آسیا و دبیرکل فدراسیون جهانیدر ایران بهانه خبری مناسبی شد برای پرسش از ابعاد پیدا و پنهان این رشته ورزشی و چشم انداز کنفدراسیون آسیایی همچنین فدراسیون جهانی سپک تاکرا. رشته ورزشی جذاب مذکور در ایران غریبه نیست و بیش از یک دهه فعالیت جدی از سوی علاقمندان به سپک تاکرا در ایران مستندسازی شده و به چشم می خورد، این رشته ورزشی نخستین بار توسط علاقمندان به آن از کشور تایلند به ایران وارد شد و شاید باید پذیرفت که با سرعتی باور نکردنی در استان های مختلف کشور رشد کرد.

عبدالحلیم بن قادر با حضور در خبرگزاری فارس، به سوالات و ابهامات در این خصوص پاسخ گفت و به آینده ا ین رشته ورزشی و نقش مهم ایران در گسترش آن اشاره کرد.

وی در بخش نخست سخنان خود تصریح کرد:

بیش از 15 سال است که از طریق سپک تاکرا با ایران ارتباط دارم. ایران را بسیار خوب می شناسم و از اینکه مردم جهان با ایران آشنا نیستند، غمگینم. دوستان زیادی در این کشور زیبا دارم و می دانم که بسیاری از مقامات ورزشی ایران از جمله آقای حیدری رئیس سابق فدراسیون ورزش های همگانی، علیپور رئیس فدراسیون انجمن های ورزشی و محمدرضا داورزنی معاون وزیر ورزش ایران به سپک تاکرا نگاهی بین المللی داشته و به ما کمک می کنند.

وی با اشاره به نقش مقامات سپک تاکرای ایران گفت:

ایران می تواند سفیر سپک تاکرا در آسیای میانه باشد، ما تلاش می کنیم این ورزش را در آسیای غربی و میانه گسترش بدهیم و کسی چه می داند شاید بزودی به سمت آفریقا، اروپا و آمریکای شمالی برویم.

ریاست فدراسیون سپک تاکرا سنگاپور در ادامه با اشاره به نقش مهم کشور ایران در منطقه، گفت:

ایران کشوری بسیار متفاوت نسبت به سایر کشورها است و طرز تفکر آدم ها در سراسر جهان نسبت به ایران نیز بسیار متفاوت است، می دانید چرا خیلی ها شناخت درستی از ایران ندارند. من به شما پاسخ می دهم دلیل آن این است که مردم روزنامه ها را می خوانند و روزنامه ها حتی در شرقی ترین نقطه آسیا تحت تاثیر دنیای غرب است و غرب نمی خواهد ایران چهره واقعی خود را به هوادارانش عرضه کند. این چهره واقعی از دید من یعنی مردمی دوست داشتنی، صبور و مهربان، شهرهایی زیبا، طبیعتی بکر و باورنکردنی، رستوران های بی نظیر، مراکز خرید منحصربه فرد، ساختمان های زیبا و غذاهای خوشمزه.

وی در ادامه خاطرنشان کرد:

ایران کشوری صلح طلب با مردمی دوست داشتنی است که در میان آنها ورزش نقش بسیار مهمی دارد و همه با آن ارتباطی تنگاتنگ دارند. ورزش سپک تاکرا در ایران تنها در یک دهه اخیر رشد بسیار خوبی داشته و من مطمئن هستم که ایران به ما در گسترش این ورزش در گام اول آسیا و در گام دوم تمام جهان کمک می کند. من سفیر خوبی برای چهره واقعی ایران خواهم بود و به روزنامه ها و رسانه های آسیای جنوبی شرقی خواهم گفت که ایران آن چیزی نیست که رسانه های غرب به شما می گویند.

عبدالحلیم بن قادر 67 ساله دارای 4 فرزند است که پسر بزرگتر او به عنوان معاون و مشاور اقتصادی و فرهنگی با وی سفر می کند.

وی درباره چشم انداز سپک تاکرا و جاده منتهی به المپیک می گوید:

اکنون 16 کشور به صورت فعال سپک تاکرا بازی می کنند اما این ورزش باید چهره بین المللی پیدا کند. از محمد علیپور خواسته ایم مسئول گسترش سپک تاکرا در آسیای میانه باشد. باید به سمت نقطه ای برویم که حداقل 35 کشور جهان به صورت فعال و بین المللی سپک تاکرا را تجربه کنند. کشورهایی مثل ایران، کویت، عمان، قطر، امارات و افغانستان کشورهای مهم آسیایی هستند که این رشته ورزشی را به صورت جدی پیگیری می کنند. ایران به ما کمک خواهد کرد تا سپک تاکرا را به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس صادر کنیم و سپس به سمت اروپا، آمریکا و افریقا پیش برویم.

ریاست فدراسیون سپک تاکرا سنگاپور در ادامه با توجه به اهمیت المپیکی شدن سپک تاکرا گفت:

می دانید که یک ورزش برای حضور در المپیک باید حداقل 50 کشور فعال داشته باشد و ما با کمک ایران و سایر کشورهای قاره کهن به این آرزو خواهیم رسید. بزودی جام بزرگ و معتبری به نام Persian cup به میزبانی ایران بزرگ برگزار می شود و از همه جهان برای شرکت در این جام بزرگ ثبت نام خواهند کرد. آن روز است که به شما قول می دهم گردشگران بیشماری می آیند و ایران واقعی را می بینند. ما بر این باوریم که ایران در این رشته ورزشی بسیار جدی و مصمم است. ایران در والیبال پیشرفت جهانی کرد، در فوتسال هم همینطور و این یعنی اینکه ایران به بال های مخصوص پرواز درسپک تاکرا مجهز است.

عبدالحلیم بن قادر با اشاره به استعدادهای درخشان ورزشی در ایران گفت:

هر کشوری که حرکت درست انجام داده با حمایت کنفدراسیون آسیا مواجه شده است، قرار نیست اینجا پول خرج شود بلکه قرار است شاهد یک مدیریت درست باشیم. باید در تمام مقاطع سنی اقدام به استعدادیابی کنیم. ایران برای ما به یک الگو تبدیل شده است. کلا س ها و کارگاه های آموزشی رایگان برای جوانان برگزار می کند و وقتی فیلم و عکس های این کلاس ها را دیدم، باور نمی کردم چنین اتفاقی رخ داده باشد. اکنون به سنگاپور بازمی گردم و به مقامات ورزشی این منطقه می گویم که اگر می خواهید پیشرفت کنید، این فیلم ها و تصاویر را با دقت تماشا کنید. سال دیگر بازی های آسیایی در اندونزی برگزار می شود و من از ایران می خواهم مدال های سپک تاکرا را درو کند. 6 مدال طلا برای مردان و زنان ایرانی لحظه شماری می کند و البته خوب می دانید که رقیب بزرگی به نام تایلند دارید. این بار توزیع مدال ها را مدیریت می کنیم و اجازه نمی دهیم تایلند با حضور مافیایی خود در همه رشته های وابسته به سپک تاکرا انگیزه و روحیه تیم های دیگر را نابود کند. از اینکه مشاهده کردم 20 داور زن و 20 داور مرد از  ایران برای حضور در رقابت های بین المللی آماده تست جهانی هستند بسیار خوشحال شدم، یکی از بهترین مثال ها خانم شاهوردی است که واقعا باید در این رشته ورزشی الگوی دختران ایرانی باشد.

فرزند عبدالحلیم در پایان این نشست صمیمانه به نکته مهمی اشاره کرد و گفت:

ما کاری با تیم ملی و رقابت های جهانی نداریم. اهمیت این چیزها به جای خود اما آمده ایم که به ریشه ها و فنداسیون ورزش ایران توجه کنیم. قهرمانان جوان بسیارند و بدانید که ایران در چند سال آینده می تواند در سپک تاکرا لژیونرهای زیادی داشته باشد و از طریق این ورزش سود مالی سرشاری وارد کشور خود کند. در کنار شما افغانستان حضور دارد و در این کشور جوانان بسیاری تشنه یادگیری این رشته ورزشی هستند و مربیان ایرانی می توانند از این طریق درآمد خوبی داشته باشند. ایران اکنون 1500 بازیکن رسمی سپک تاکرا دارد که 30 درصد آن را زنان تشکیل می دهد و این آمار حتی در کشورهای اروپایی نیز دیده نمی شود.

تگ ها


اخبار روز المپیک