عجیب ولی واقعی؛لیگ برتر بدون دایی

دایی به کادرفنی خود گفته که باید یک فصل استراحت کنند، چرا که هیچ باشگاهی سراغ‌شان نمی آید و آنها را جذب نمی کند....

مدال - علی دایی بعد از خداحافظی با نیمکت سایپا و آن مصاحبه عجیب و غریب و کنفرانس مطبوعاتی پرماجرا، فعلا با باشگاهی به توافق نرسیده و فعالیت خود را از نو آغاز نکرده. درباره علی دایی البته شایعه‌های فراوانی وجود دارد. می‌گویند او به دلیل مصاحبه‌ تندی که انجام داد، شاید این فصل هدایت هیچ باشگاهی را بر عهده نگیرد و بعد از مدت‌ها استراحت کند؛ بعد از حدود 13 سال که در رده باشگاهی و ملی، همیشه حضور داشته و در تیم‌های مختلف فعالیت کرده؛ از تیم ملی تا صبا، سایپا، پرسپولیس، راه‌آهن و نفت‌تهران.

علی دایی چند هفته قبل با مالک تراکتورسازی دور یک میز نشست تا برای حضور در تبریز به تفاهم برسند. مذاکره‌ای که دایی را به حضور در تراکتورسازی ترغیب کرد. شهریار که در دوران مربیگری هرگز حضور در شهری جز تهران را تجربه نکرده بود، به مربیگری در تبریز چراغ سبز نشان داد اما به یکباره مشخص نشد چه اتفاقی رخ داد که نام دایی از جمع گزینه‌ها خارج شد و صحبت از جواد نکونام به میان آمد.
تراکتورسازی البته به دلایلی از نام علی دایی گذشت و البته با جواد نکونام هم به توافق نرسید. باشگاهی که بعد از پایان یک فصل پرنوسان، می‌توانست با دایی روزهای بهتری را سپری کند اما پای شهریار به تبریز باز نشد. نه به تبریز و نه به اهواز. شاید بپرسید اهواز چرا؟ مدیران فولاد قبل از توافق با جواد نکونام، مذاکره با علی دایی را آغاز کردند. نزدیکان دایی با رضایی- مدیرعامل فولاد- تلفنی صحبت کردند و مدعی شدند که می‌توانند سرمربی سابق سایپا را به حضور در اهواز راضی کنند.
مدیرعامل فولاد که با هدف جذب دایی مذاکره را آغاز کرده بود، همان شب جواد نکونام را به‌عنوان سرمربی انتخاب کرد. گویا او هم مطمئن شده بود که نمی‌تواند علی دایی را به‌عنوان سرمربی انتخاب کند. دایی که در مصاحبه‌ای این موضوع را تأیید کرده، به کادرفنی خود گفته که باید یک فصل استراحت کنند، چرا که هیچ باشگاهی نمی‌تواند سراغ‌شان بیاید و آنها را جذب کند.
شاید به همین دلیل هم بود که علی دایی یکی دو روز قبل به آمریکا سفر کرد تا در این کشور دوران ریکاوری خود را پشت سر بگذارد. سفر دایی هم حدود 20 روز طول می‌کشد، درست در روزهایی که قریب به اتفاق باشگاه‌ها دنبال جذب سرمربی و تغییر در کادرفنی خود هستند. دایی اما به آمریکا رفته و انگار که می‌داند این فصل از تیم و نیمکت جدید خبری نیست. شاید اگر او چند روز قبل که نشان افتخاری کمیته ملی المپیک را دریافت کرد، مصاحبه تندی انجام نمی‌داد، همین حالا روی نیمکت تیم ملی می‌نشست و ایران را به جای مارک ویلموتس آماده بازی مقابل سوریه و کره‌جنوبی می‌کرد.
علی دایی در سال‌های اخیر هرگز بدون تیم نمانده و همیشه یکی از مربیان فعال لیگ برتر بوده. اتفاقی که شاید این فصل رخ دهد و شهریار را روی نیمکت هیچ باشگاهی نبینیم. جذابیت لیگ بدون علی دایی پایین می‌آید اما باید با این اتفاق عجیب کنار بیاییم و آن را باور کنیم. البته اگر اتفاق جدیدی رخ ندهد و ثانیه 90 تصمیم جدیدی اتخاذ نشود.

 


غلامپور: استراحت اجباری می‌کنیم

بهزاد غلامپور و علی دایی سال‌هاست که کنار یکدیگر حضور دارند. از دوران بازی برای تیم ملی تا امروز که هر دو  بعد از پایان همکاری‌شان با سایپا دوران استراحت را سپری می‌کنند. شایعه برگزاری لیگ یدون حضور علی دایی، واکنش‌هایی را به همراه داشته. بهزاد غلامپور یکی از حامیان دایی است.
 مربی دروازه‌بان‌هایی که سال‌ها همکاری با دایی را تجربه کرده و حالا هم از او حمایت می‌کند.
 غلامپور درباره اینکه آینده او و علی دایی چطور رقم می‌خورد، می‌گوید: «استراحت اجباری را پشت سر می‌گذاریم. باید بایستیم و ببینیم در آینده شرایط چطور رقم می‌خورد اما آنچه مشخص است اینکه فعلا در هیچ باشگاهی مشغول نیستیم و شاید این روند ادامه پیدا کند. علی به آمریکا رفته و ما هم مشغول ریکاوری هستیم.
من جمعه به بهشت‌زهرا رفتم تا سر مزار مرحوم حجازی بروم. باور کنید اگر او زنده بود، به همه حمله می‌کرد که چرا علی دایی را می‌زنید. او از حق دفاع می‌کرد اما همدوره‌های علی پشت او در نیامدند و خیلی از آنها برای حفظ جایگاه و میز و کار حرفی در حمایت از دایی نزدند.
یکسری‌ مصاحبه کردند که دم‌شان گرم اما از افرادی انتظار بود که اصلا خبری از آنها نداریم. هر چند دایی به حامی احتیاجی ندارد و حرفش را خودش می‌زند. علی عمر خود را در فوتبال گذاشته اما به هر قیمتی وارد نمی‌شود و مربیگری نمی‌کند.»
از نظر بهزاد غلامپور، لیگ بدون علی دایی جذابیت ندارد: «تلویزیون بدون عادل جذاب نیست و لیگ هم بدون علی دایی. بازیکنان برای برنامه نود احترام قایل و معتقد بودند که آمادگی‌شان در این برنامه دیده می‌شود. به نظر من دایی یک چهره ویژه برای لیگ ایران است و غیبت احتمالی او حتما به چشم می‌آید.»
آیا غیبت دایی در لیگ نوزدهم قطعی است؟ غلامپور می‌گوید: «دایی حتما یک چیزهایی می‌داند که این اخبار را تأیید می‌کند. این اصلا خوب نیست که کسی حرفی بزند و از دایره خارج شود. فکر می‌کنم تا حدودی شرایط را برای دایی سخت کرده‌‌اند تا استراحت اجباری را در دستور کار قرار بدهد.»
اعضای کادرفنی دایی در سایپا با هیچ باشگاه دیگری مذاکره نمی‌کنند. این را بهزاد غلامپور اعلام می‌کند: «من که تا آخرش کنار دایی هستم و او تیم نگیرد هم جایی نمی‌روم. فکر می‌کنم اعضای کادرفنی هم چنین تصمیمی گرفته‌اند.»

تگ ها


لیگ برتر فوتبال ایران علی دایی بهزاد غلامپور سایپا لیگ برتر خلیج فارس فوتبال