عدم شفافیت فدراسیون و مدیران باشگاه ها در پرداخت بدهی ها

به گزارش مدال به نقل از شهروند| وقتی دولت به پرونده بدهی های هنگفت ٣ باشگاه پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی ورود کرد و وعده کمک برای پرداخت کامل این بدهی ها را داد، همه امیدوار بودند که این دندان پوسیده یک بار برای همیشه کنده شود! بعد از اعلام حمایت دولت با وجود انتقادهایی که به این تصمیم وجود داشت، وزارت ورزش اعلام کرد مشکل حذف این ٣ باشگاه مردمی از لیگ قهرمانان آسیا با پرداخت بدهی آنها حل شده است و آنها در فصل جدید این رقابت ها حضور خواهند داشت! البته این ظاهر ماجرا بود که همه را امیدوار کرد! واقعیت اینجاست که حالا با روشن شدن باطن فعل و انفعالات اخیر همه فهمیدند که قانون باز هم مثل همیشه در فوتبال ایران دور زده شده است! آن هم با گرو گذاشتن سفته در روزهایی که چهره های مختلف اعلام کردند برخلاف ادعاهای مطرح شده، پول خود را از این سه باشگاه دریافت نکرده اند ......

به گزارش مدال به نقل از شهروند|  وقتی دولت به پرونده بدهی های هنگفت ٣ باشگاه پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی ورود کرد و وعده کمک برای پرداخت کامل این بدهی ها را داد، همه امیدوار بودند که این دندان پوسیده یک بار برای همیشه کنده شود! بعد از اعلام حمایت دولت با وجود انتقادهایی که به این تصمیم وجود داشت، وزارت ورزش اعلام کرد مشکل حذف این ٣ باشگاه مردمی از لیگ قهرمانان آسیا با پرداخت بدهی آنها حل شده است و آنها در فصل جدید این رقابت ها حضور خواهند داشت! البته این ظاهر ماجرا بود که همه را امیدوار کرد! واقعیت اینجاست که حالا با روشن شدن باطن فعل و انفعالات اخیر همه فهمیدند که قانون باز هم مثل همیشه در فوتبال ایران دور زده شده است! آن هم با گرو گذاشتن سفته در روزهایی که چهره های مختلف اعلام کردند برخلاف ادعاهای مطرح شده، پول خود را از این سه باشگاه دریافت نکرده اند.
مدارک تکمیل نشد، جلسه بی نتیجه ماند
طبق برنامه ریزی های صورت گرفته قرار بود جلسه نهایی کمیته صدور مجوز حرفه ای برای تصمیم گیری نهایی پیرامون ٣ باشگاه پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی روز چهارشنبه هفته گذشته برگزار شود. در شرایطی که همه منتظر صدور مجوز برای این باشگاه ها بودند به یک باره اعلام شد که تصمیم گیری نهایی درباره وضع باشگاه ها به روز شنبه (امروز) موکول شده است. گفته می شود ناقص بودن مدارک دو باشگاه پرطرفدار پایتخت و نواقص پرونده آنها که به صادر نشدن مجوز حرفه ای آنها ختم می شد دلیل اصلی اتخاذ این تصمیم و فرجه دوباره به باشگاه ها بود.
همه تلاش ها برای دور زدن قانون بود؟
بلافاصله بعد از بی نتیجه ماندن جلسه روز چهارشنبه، خبری رسمی در رسانه ها منتشر شد مبنی بر این که مدیران فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ و باشگاه های پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی به جای پرداخت تمامی بدهی های خود به این نتیجه برسند که به عنوان ضمانت پرداخت بدهی ها سفته در اختیار کمیته صدور مجوز حرفه ای بدهند. راهکاری که به اعتقاد کارشناسان حذف صورت مسأله و دور زدن قانون قلمداد شد تا حل مشکل بزرگ بدهی های هنگفت و میلیاردی! این درحالی است که مدیران هر سه باشگاه بعد از جلسه با وزیر ورزش با صدور اطلاعیه ای طلبکاران خود را برای تسویه حساب به جلسه دعوت کرده بودند. از طرفی قبل از پرداخت کامل بدهی ها وزیر ورزش با صراحت از حل مشکل سه باشگاه در شرایطی صحبت کرد که هنوز بدهی ها سرجای خود باقی مانده بود. به همین ترتیب، از همان اول درباره سازوکار و مکانیزم طراحی شده برای حل مشکل مجوز حرفه ای باشگاه های ایرانی ابهاماتی وجود داشت تا این که ماجرای گرو گذاشتن سفته رسانه ای شد.
افشاگری قلعه نوعی
 و دایی و برملا شدن دروغ بزرگ
برای مشخص شدن آنچه در پشت پرده ماجرا می گذرد به صحبت های چند چهره مشهور فوتبال ایران که عملا دروغ بزرگ روزهای اخیر را برملا کرده اند، توجه کنید. امیر قلعه نوعی گفته است: «ما سالیان سال است که هم به مردم و هم به AFC دروغ گفته ایم. دین ما کامل ترین و قشنگ ترین دین دنیاست. چرا مدیران ما به مردم و AFC دروغ می گویند که وجهه بین المللی ما به هم بریزد؟ همین حالا هم درحال دروغ گفتن هستند. من ۸۰۰-۹۰۰ میلیون از تراکتورسازی طلب دارم. ۸۰۰-۹۰۰ میلیون هم از استقلال طلبکارم. چرا می گویند که ما همه بدهی ها را پرداخت کردیم؟ این چه جور مسلمانی است که این قدر واضح دروغ می گوییم؟» علی دایی نیز با اعلام این که باشگاه پرسپولیس پول او را نداده است، گفت: «متأسفانه چیزهایی می شنوم که بعضی افراد می گویند با خیلی از طلبکارها تسویه کردیم در صورتی که هیچ تماسی با من گرفته نشده است. من رأی کمیته استیناف را گرفتم ولی هنوز هیچ کس با من تماسی نگرفته و نه کاری برای حل این موضوع انجام داده اند. ولی آن طور که من می دانم فقط یکسری آقایان حرف زدند که مشکل حل شده و حداقل هیچ کاری برای بدهی به من انجام ندادند.» صمد مرفاوی، سرمربی سابق استقلال هم رسما اعلام کرد این باشگاه هیچ اقدامی برای تسویه بدهی خود به او برخلاف ادعاهای مطرح شده نداشته است. در روزهای اخیر بازیکنان و مربیان دیگری که سابقه حضور در این سه باشگاه را داشتند در مصاحبه هایی اعلام کردند هیچ اقدامی برای پرداخت طلب آنها انجام نشده است تا به همین راحتی همه متوجه شوند که این بار هم مسئولان به فکر دور زدن قانون با گرو گذاشتن سفته برای حل مشکل مجوز حرفه ای شده اند!
صحبت های عجیب وزیر ورزش!
در شرایط کنونی استقلال با حدود ٤٠طلبکار، پرسپولیس با ٣٣طلبکار و تراکتورسازی با ٢٨طلبکار طرف هستند و پول آنها پرداخت نشده و مسئولان مدارک آنها را کامل جلوه داده اند! اتفاق جالب دیگر این است که مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش در تازه ترین مصاحبه خود با رادیو ورزش گفته بود: «با پیگیری های شبانه روزی هیأت مدیره و مدیران عامل دو باشگاه، مسئولان بخش های مختلف فدراسیون و وزارت ورزش با یک کار جمعی، فشرده و مستمر موفق شدیم بدهی های این دو باشگاه را تعیین تکلیف کنیم که بخشی از آن پرداخت شد و برای بخشی هم قسط بندی صورت گرفت.» وزیر ورزش همچنین درباره ابهاماتی که پیرامون صحت و سقم مدارک آماده شده برای صدور مجور حرفه ای و ارسال به AFC وجود داشت با صراحت گفت: «ما اصرار داشتیم مدارک کاملا شفاف، روشن و دقیق باشد. باید به مردم بگویم هیچ ابهامی راجع به مدارک ارسالی دو باشگاه به کنفدراسیون فوتبال آسیا وجود ندارد و تمامی مدارکی که خواسته شده بود مدارک واقعی و قابل راستی آزمایی است. اگر هم مشکلی وجود داشته باشد مسئولان دو باشگاه اعلام کردند متناسب با سقف زمانی پاسخگوی آنها خواهند بود.» جالب اینجاست که روز گذشته اعلام شد جواد نکونام هم نامش به جمع افراد شکایت کرده از باشگاه استقلال اضافه شده است.
بعید است AFC سفته قبول کند!
همه نگران هستند! با وجود این که دولت قرار است با کمک مالی به باشگاه ها مقدمات پرداخت بدهی های آنها را فراهم کند نکته قابل تامل اینجاست که سفته در معاملات داخل ایران کاربرد دارد و طبق ادعای کارشناسان مشخص نیست که در مراودات بین المللی هم قابل قبول باشد و کنفدراسیون فوتبال آسیا پرداخت بدهی ها با گرو گذاشته شدن سفته از سوی باشگاه های ایرانی را بپذیرد و به همین دلیل هنوز خطر حذف هر سه تیم وجود دارد. در این وضع اگر یکی از این شاکیان بعد از ارسال مدارک برای پرداخت نشدن مطالباتش باز هم با AFC نامه نگاری کند آن وقت معلوم نیست عمق فاجعه ای که فوتبال ایران با آن روبه رو خواهد شد چه خواهد بود! گفتنی است در روزهای اخیر باشگاه آرمنیا بیله فلد هم از سرخابی ها شکایت کرده و جری بنگتسون هم برای دریافت مطالبات خود از پرسپولیس به فیفا شکایت کرده و روزبه روز جمع طلبکاران باشگاه ها بزرگتر می شود.  

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال