عراقچی : فدراسيون‌هاي ما در عرصه بين‌المللي ضعيف هستند

سيدعباس عراقچي، معاون حقوقي و امور بين الملل وزارت امور خارجه كه نقش زيادي در مذاكرات هسته اي ايران مقابل كشورهاي 1+5 ايفا كرد و از همان زمان چهره اش براي همه مردم آشناست، يكي از طرفداران پر و پا قرص ورزش و به خصوص فوتبال و صدالبته پرسپوليس است ......

سيدعباس عراقچي، معاون حقوقي و امور بين الملل وزارت امور خارجه كه نقش زيادي در مذاكرات هسته اي ايران مقابل كشورهاي 1+5 ايفا كرد و از همان زمان چهره اش براي همه مردم آشناست، يكي از طرفداران پر و پا قرص ورزش و به خصوص فوتبال و صدالبته پرسپوليس است.

به گزارش مدال به نقل از خبر ورزشی -هفته گذشته فرصتي دست داد تا در دفتر وي حضور يافته و گفت وگويي با ايشان برای مخاطبان خبرورزشی داشته باشيم كه بخش هاي ورزشي و به خصوص فوتبالي آن را به صورت چكيده در زير تقديم حضورتان مي كنيم.

كمك مي كنيم تا پول ايران را از فيفا بگيريم

مبالغي كه فدراسيون جهاني فوتبال (فيفا) به ايران اختصاص داده و نقل و انتقال آن به صورت دلاري است، مشكلاتي داشته كه در دوره قبل جام جهاني به طرق ديگري حل كرديم و اين بار هم ان شاءا... حل خواهد شد ولي موانعي كه هست، به خاطر برجام نيست.

ورزش مي تواند از فضايي كه برجام ايجاد كرده، استفاده كند

به نظر من آنچه كه به ورزش ما مي تواند در عرصه بين المللي كمك بكند؛ نه خود برجام، بلكه فضايي است كه برجام براي جمهوري اسلامي ساخته، هست و كمك مي كند. برجام وجهه جمهوري اسلامي را در عرصه بين المللي كاملاً عوض كرده است. وجهه يك كشور قدرتمند و در عين حال معقول و منطقي كه حرف دارد براي گفتن، توان مذاكره دارد، مي تواند با 6 قدرت دنيا بنشيند و مذاكره كند و به خواسته هاي خودش برسد. تصويري كه الان از جمهوري اسلامي ايران وجود دارد، به نظر من نسبت به چهار سال قبل كه ايران به جام جهاني رفت، يك تصوير كاملاً جديد است. فضايي كه الان حول و حوش جمهوري اسلامي وجود دارد، كاملاً فضاي جديدي است و همين است كه كاملاً رژيم صهيونيستي و برخي از كشورهاي منطقه ما را، كه مي دانيد، كاملاً عصباني كرده و سعي مي كنند اين فضا را مرتباً تخريب كنند. به اعتقاد من، ما از اين فضا مي توانيم خيلي خوب استفاده كنيم، ورزش ما هم خوب مي تواند استفاده كند.

واليبال ما جزو 10 قدرت برتر جهان است

ورود و حضور مجدد ما در جام جهاني فوتبال، حضور بسيار خوب ما در مسابقات واليبال ليگ جهاني، البته اين بار انتظارات ما خيلي بالا رفته وگرنه همين الان هم ما در بين 10 تيم برتر واليبال جهان هستيم در حالي كه تا چند سال پيش كسي تصورش را نمي كرد و موفقيت هايي كه در ساير رشته ها داشتيم، موفقيت اخير خانم عليزاده و... همه اين ها كمك مي كند به اين فضا كه هرچه بيشتر چهره اي بسيار مشروع و مطلوب را از ايران و مردم ايران در عرصه بين المللي ايجاد كند و حتماً تيم هايي را علاقه مند مي كند كه با تيم هاي ما بازي هاي دوستانه اي داشته باشند. خب همه چيز هم به فضاهاي سياسي مربوط نيست و به كيفيت تيم ها هم مربوط است.

فوتبال ما در آسيا درجه يك است ولي هنوز در اندازه كلاس جهاني نيست

وقتي تيم واليبال شما در استاندارد و كلاس جهاني است، خب تيم هايي در حد كلاس جهاني هم رغبت مي كنند كه با شما بازي دوستانه داشته باشند چون آنها هم نفع مي برند. نبايد توقع داشته باشيم فوتبال ما كه در سطح آسيا درجه يك هست ولي در سطح دنيا حتماً و شايد تيم هاي درجه يك راضي نشوند با ما بازي دوستانه كنند، مگر با دريافت مبالغي كه اين هم رايج است پول هايي را مي گيرند، پول هاي سنگيني را هم مي گيرند تا بازي دوستانه انجام دهند. به نظر من فضا فراهم است و وزارت امورخارجه و نمايندگي هاي ما آماده كمك هستند ولي بقيه بسته به سياست هاي فدراسيون فوتبال و وزارت ورزش و جوانان است كه چقدر كمك كنند و امكانات مالي شان اجازه مي دهد. به نظر من فضا آماده است و ما هم در وزارت امورخارجه آماده هستيم كه كمك كنيم.

موفقيت ورزش در عرصه بين المللي پرستيژ كشور را بالا مي برد

در سياست خارجي كشورها دنبال منافع ملي يا امنيت ملي هستند. يك موضوع سومي هم وجود دارد كه معمولاً از آن غفلت مي شود كه آن «پرستيژ» است لذا در حوزه هاي هنري سرمايه گذاري مي كنند، در حوزه هاي فرهنگي سرمايه گذاري مي كنند و همين طور در حوزه هاي ورزشي. همين كه فرض كنيد در مسابقات مهمي كه همه دنيا آن را دنبال مي كنند و نگاه مي كنند، يك كشوري بتواند بدرخشد و پرچمش را بالا ببرد، يا كشوري قهرمانش بتواند در المپيك پرچمش را بالا ببرد، اين ها «پرستيژ» مي آورد براي آن كشور. مي خواهم عرض بكنم موفقيت در عرصه ورزش بين المللي از آن جهت كه پرستيژ يك كشور، مشروعيت يك كشور و نام يك كشور را بلندآوازه مي كند، بخشي از سياست خارجي است. يعني ديپلماسي ورزشي، يك مقوله بسيار مهمي است و ما در وزارت خارجه قطعاً به آن توجه داريم.

فوتبال بازي مي كردم ولي نه حرفه اي!

بله. من به فوتبال خيلي علاقه داشتم و بازي هم مي كردم. تا همين چند سال پيش هم با بروبچه هاي فاميل سالن گرفته بوديم و مي رفتيم ولي بعد از جريان مذاكرات كمتر فرصت شد و البته سن مان هم بالا رفته و نمي توانيم. البته فوتبال را هيچ وقت حرفه اي بازي نكردم. ورزش حرفه اي نداشتم ولي خيلي علاقه مندم و علاقه مند به پيگيري هستم.

من و آقاي تخت روانچي پرسپوليسي هستيم

خيلي مشهور است كه من و آقاي مجيد تخت روانچي (معاون اروپا و آمريكا وزارت امور خارجه) خيلي پرسپوليسي هستيم! (با خنده)

مذاكره كننده آلماني وسط مذاكرات فوتبال مي ديد!

در جريان مذاكرات مكرر اتفاق مي افتاد كه مسابقات باشد و خاطرات زيادي از اين جهت در ذهن دارم. مثلاً بازي هاي جام جهاني كه در برزيل بود، يادم مي آيد كه آلمان قهرمان شد. خانم اشميت كه با ما مذاكره مي كرد، ايشان آلماني بود. يادم مي آيد بازي نيمه نهايي بود كه خيلي مهم بود و ما هم وسط مذاكره بوديم. وسط مذاكرات متوجه شديم خانم اشميت با لپ تاپي كه مقابلش بوده در حال تماشاي فوتبال است! (با خنده) يك دستياري هم داشت كه سوئيسي ولي آلماني زبان بود كه طرفدار آلمان بود و اين دو نفر وسط مذاكرات دنبال مي كردند. از اين دست خاطرات زياد دارم.

ديدن مسابقات در استاديوم خيلي لذت دارد

بازي هاي داخلي را هم دنبال مي كنم. يك بار هم چند سال پيش با پسرم رفتم استاديوم، منتها از آن بازي هايي بود كه آدم وسطش (با خنده) مجبور مي شود گوش هايش را بگيرد! اگر فرصت بشود واقعاً علاقه اش را دارم چون ديدن بازي از داخل استاديوم با ديدن تلويزيون خيلي فرق مي كند. آن هيجان و فضايي كه بر استاديوم حاكم است، بسيار جالب است و تنها صحنه تكرار گل را ندارد! اگر يك مقدار مسائل فرهنگي در آن رعايت شود كه فكر مي كنم روز به روز هم بهتر مي شود، حتماً محيط جذابي براي همه خواهد بود.

شنيدم رضاييان استقلالي شد!

اين چند روزه خيلي نقل و انتقالات را دنبال نكردم. شنيدم آقاي رضاييان رفته استقلال ولي ديدم رفته يك تيم بلژيكي. در تيتر اخبار ديدم كه نوشته رضاييان آبي پوش شد كه فكر كردم رفته استقلال ولي وقتي خبر را خواندم، ديدم تيم بلژيكي رفته كه آبي مي پوشد! (با خنده)

از طارمي خواهش مي كنم در پرسپوليس بماند

به عنوان يك هوادار از آقاي طارمي خواهش مي كنم در پرسپوليس بماند به خاطر اينكه خيلي خوب است و من هم خيلي خوشم مي آيد از اين بازيكن. عرق و انگيزه زيادي دارد و خيلي باغيرت بازي مي كند و شم گلزني هم دارد. خيلي خوب خودش را در موقعيت گلزني قرار مي دهد هرچند كه در ضربات آخر يك مقداري آدم را حرص مي دهد (با خنده) ولي فكر مي كنم آينده درخشاني دارد و مي تواند يكي از مهاجمان درجه يك كشور باشد. خيلي دوست دارم كه در پرسپوليس بماند.

خواسته ما قهرماني پرسپوليس است

قهرماني دوباره پرسپوليس خواست هميشگي ماست و با نفراتي كه جذب اين تيم شدند، فكر مي كنم دوباره در ليگ جديد، پرسپوليس قهرمان شود.

فدراسيون هاي ما در عرصه بين المللي ضعيف هستند

فدراسيون هاي ما يك مقدار به لحاظ عملكرد بين المللي در بعضي جاها ضعف دارند و حتماً بايد بخش بين الملل خودشان را تقويت كنند. شاهد بوده ايد كه ما از اين قضيه چقدر ضربه خورديم. ليست بازيكنان دير رسيده و تيم محروم شده، ناداوري شده، نتوانستند به خوبي دفاع بكنند. بعضي وقت ها نامه نگاري هايي كه مي شود و مي بينيم، تأسف مي خوريم. نه اصول صحيح نامه نگاري رعايت شده، نه منطقي توانسته اند در آن بياورند. اغلاط املايي دارد و... فكر مي كنم خوب است همه فدراسيون ها بخش بين الملل شان را تقويت كنند و از وزارت امور خارجه كمك بگيرند.

بسياري از كشورها آرزوي داشتن تماشاگران ما را دارند

مردم نياز به هيچ توصيه اي ندارند. اين قدر ماشاءا... در صحنه ها و عرصه تشويق هستند كه براي بسياري از كشورها آرزوست كه مثلاً تيم واليبال شان مسابقه مي دهد، مردم اينچنين بيايند و تشويق كنند و اين عظمت و هياهو را ايجاد كنند

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال