عرب: برانکو شخصا تمایل به جدایی داشت/ وزیر موافق ماندن برانکو بود

ایرج عرب مدیرعامل باشگاه پرسپولیس که این روزها شایعه جدایی او از این باشگاه نیز به گوش می‌رسد، صبح امروز در برنامه ورزش‌ومردم حاضر شد....

به گزارش مدال، ایرج عرب با حضور در برنامه تلویزیونی «ورزش و مردم» درباره شرایط تیم فوتبال پرسپولیس اظهار داشت: ما در نیم‌فصل گذشته تیم را تحویل گرفتیم و نقل‌وانتقالات را انجام دادیم و اردوی خوبی در قطر داشتیم. ما وارد نیم‌فصل دوم که شدیم موضوعات مالی مطرح بود و بازیکنان مسائل مالی داشتند. در ابتدا یک بخشی از اقساط بازیکنان را پرداخت کردیم. بعد از آن موضوع پاداش آسیایی مطرح شد که مصوب شده بود بخشی از آن به بازیکنان پرداخت شود. یک پروژه بزرگ و زمان‌بر بود و انتقال وجه پاداش زمان‌بر بود. وقتی پاداش به ما رسید قیمت ارز پایین آمده بود و 70 درصد آن به عنوان پاداش به بازیکنان پرداخت شد و بقیه آن صرف هزینه‌های جاری شد.

موضوع رفتن برانکو کاملاً ساده بود که پیچیده‌اش کردند
وی ادامه داد: مشکلات و حواشی را پشت سر گذاشتیم و پس از آن توانستیم در جم قهرمان لیگ شویم و سپس در مسابقات جام حذفی هم قهرمان شدیم. از این موضوعات فارغ شده بودیم که به بحث رفتن برانکو وارد شدیم که صحبت درباره آن نیاز به یک جلسه کامل دارد. موضوع رفتن برانکو کاملاً ساده بود که پیچیده‌اش کردند. برانکو قبل از رفتن به ما گفت که هستم و برنامه دارم. ما 500 هزار یورو یک ماه و نیم قبل از رفتن برانکو به او داده بودیم. بعد از رفتن برانکو از ایران وکیل او یک نامه‌ای مبنی بر پرداخت طلب برانکو به باشگاه داد و در آن نامه مطرح شده بود که باید پاداش قهرمانی‌ها هم پرداخت شود و 220 هزار یورو هم به عنوان پیش پرداخت فصل بعد پرداخت شود.

آقای وزیر هم موافق ماندن برانکو بود
مدیرعامل باشگاه پرسپولیس افزود: پول برانکو آماده و در باشگاه صورتجلسه شد. بلافاصله ما مکاتبه کردیم و او هم شماره حساب داد که امکان واریز نداشتیم. ما بیشتر از 30، 40 هزار یورو نمی‌توانستیم پرداخت کنیم و گفتیم به صورت نقد این مبلغ را در امارات پرداخت کنیم و یا در تهران دریافت کنند. این اتفاقات چهار روز قبل از تاریخی که پیش از این برانکو مطرح کرده بود، رخ داده بود. در تاریخ 16 ژوئن برانکو اعلام کرد که می‌خواهد یکطرفه فسخ کند. او از همان زمان وارد فاز جدایی از پرسپولیس شد. بعد از آن مشخص شد که یکی دو ماه قبل از رفتنش از ایران تمام وسایلش را از طریق گمرک از ایران خارج کرده بود و کسی از این موضوع خبر نداشت. این مسائل نه با عقل جور در می‌آید و نه با منطق. آقای وزیر هم موافق ماندن او بود و ما در جلسات هیئت مدیره هم در چندین جلسه دنبال این بودیم که برانکو در پرسپولیس بماند.

هر اتفاقی هم می‌افتاد تأثیری در جدایی برانکو نداشت
عرب با بیان اینکه برانکو از قبل تصمیم به جدایی از پرسپولیس داشت، گفت: هر اتفاقی هم می‌افتاد تأثیری در جدایی او نداشت. برانکو یک سال به پرسپولیس تعهد داشت و ما هم یک شرکت دولتی هستیم و نهادهای نظارتی از ما سؤال خواهند کرد که بابت فصلی که تعهد داشته است و کار نکرده چه اقدامی انجام داده‌اید؟ ما به هیچ وجه دنبال شکایت نیستیم و دنبال حل این موضوع هستیم، ولی در آینده باید جوابگوی نهادهای نظارتی باشیم. اینکه عنوان می‌شود درون باشگاه مسائلی هست که این موضوعات را بپوشاند، درست نیست. ما فرصت‌مان بسیار کم شد، چون هم‌زمان با فصل نقل‌وانتقالات درگیر موضوع رفتن برانکو شدیم. بعد از آن هم کار ما انتخاب سرمربی جدید شد و در یک سفر 48 ساعته در استانبول مذاکرات‌مان را با گزینه‌های‌مان انجام دادیم که در نهایت آقای کالدرون به عنوان سرمربی پرسپولیس انتخاب شد. مذاکرات ما با مربیان خارجی در ترکیه به نحوی بود که ما مدام در حال گفت‌وگو بودیم و رنگ نور و آفتاب را ندیدیم.

وزیر ورزش در مسائل ریز دخالت ندارد و در موضوعات کلان هم دخالت نمی‌کند
وی در پاسخ به این پرسش که «وزیر ورزش در تصمیمات و اتفاقات باشگاه پرسپولیس دخالتی دارد؟»، خاطر نشان کرد: وزیر ورزش رئیس مجمع باشگاه ماست. خوشبختانه یا متأسفانه خیلی‌ها وزیر را پاسخگوی مسائل می‌دانند، ولی ایشان در مسائل ریز دخالت ندارد و در موضوعات کلان هم دخالت نمی‌کند. ولی وزیر درباره ماندن برانکو نظر مثبت داشت و حتی رایزنی بین‌المللی هم با سفارت ایران در کرواسی انجام دادند. کالدرون هم انتخاب هیئت مدیره و یک تصمیم جمعی بود.

حفظ بازیکنانی که برای ما قهرمانی به دست آوردند راحت نبود
مدیرعامل باشگاه پرسپولیس یادآور شد: ما یک کار بسیار باارزش کردیم و آنهم حفظ بازیکنانی بود که برای ما قهرمانی به دست آوردند. حفظ آنها راحت نبود از این جهت که در قراردادشان بندی وجود داشت. زمان هم کوتاه بود برای این اقدامات. البته ما دو بازیکن ملی‌پوش هم گرفتیم و چهار بازیکن جوان به لیست‌مان اضافه کردیم.

کالدرون به صورت مکتوب به ما نوشت که رفیعی و مصلح را نمی‌خواهد
عرب در مورد کنار گذاشتن شایان مصلح و سروش رفیعی از فهرست پرسپولیس تصریح کرد: کالدرون به صورت مکتوب به ما نوشت که رفیعی و مصلح را نمی‌خواهد. حتی در کنفرانس خبری خود هم گفت که نظر خودش بوده است. ما احمدزاده و امیری را با نظر کالدرون جذب کردیم. اردوی خوبی در ترکیه همراه با بازی‌های دوستانه داشتیم. همچنین مطالبات بازیکنان و پاداش‌های آنها را دادیم که کار بسیار بزرگی بود. مبلغ زیادی را در این زمینه هزینه کردیم. ما تیم خوبی داریم از این جهت که همین بازیکنان موفق به عنوان قهرمانی شدند.

عدم برگزاری دیدارهای دوستانه در ترکیه در تهران جبران شد
وی درباره اردوی تیم پرسپولیس در ترکیه هم گفت: ما زمان کمی برای انتخاب محل اردو داشتیم. به‌هرحال شرایط آب‌وهوایی آنجا خاص بود و هر لحظه هوا تغییر می‌کرد. شاید بازی‌های دوستانه خوبی در ترکیه نداشتیم اما در تهران جبران شد و چند بازی دوستانه خیلی خوب داشتیم.

مهاجم برزیلی بعد از گذراندن تست‌های پزشکی می‌تواند به میدان برود
عضو هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس با اشاره به جذب بازیکن خارجی بیان کرد: در مورد جذب بازیکن خارجی اقدام لازم را انجام داده‌ایم و بازیکن برزیلی مدنظر ما یکشنبه به تهران آمده و دوشنبه در تست‌های پزشکی شرکت خواهد کرد. او در شرایط مسابقه قرارد دارد و بعد از گذراندن تست‌های پزشکی می‌تواند به میدان برود. یک کار خوبی که انجام دادیم این بود که در زمینه تست‌های پزشکی همه شرایط لازم را در نظر گرفتیم و به همین خاطر هم با یک بازیکن خارجی به توافق نرسیدیم.

اینکه شایعه می‌شود من استعفا داده‌انم خیلی عجیب است
عرب در واکنش به اختلاف در هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس و عدم حضور مهرداد هاشمی در جلسات یادآور شد: در حال حاضر پرسپولیس بیش از هر زمان دیگری نیاز به حمایت هوادارانش دارد. تیم و کالدرون باید به بهترین شکل حمایت شوند تا با آرامش فصل را شروع کنیم. اینکه شایعه می‌شود من استعفا داده‌انم خیلی عجیب است. یکسری سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی کارشان این است که هر روز یک خبر نادرست منتشر کرده و آرامش پرسپولیس را به‌هم بزنند. خبر زده‌اند که من استعفا داده‌ام و وزیر هم موافقت کرده در حالی که در 48 ساعت گذشته من اصلاً وزارت نرفته‌‌ام و هیچ ارتباطی هم با آنها نداشته‌ام.

قرار نیست ما هر روز بنشینیم و مقابل این شایعات تکذیبیه صادر کنیم
مدیرعامل باشگاه پرسپولیس در این‌باره اضافه کرد: به طور مثال یک هوادار از آمریکا به من پیام می‌دهد که چرا تیم در زمین نامناسب تمرین می‌کند، در حالی که اصلاً این‌طور نیست. ما به خاطر ترمیم زمین ورزشگاه شهیدکاظمی مجبور شدیم برای مقطعی کوتاه جایی را اجاره کنیم. زمین آنجا چمن مصنوعی نیست و چمنش هم خوب است. اگر قرار بود روی چمن مصنوعی تمرین کنیم به ورزشگاه درفشی‌فر خودمان می‌رفتیم. این مثال را زدم که بگویم اخبار نادرست باعث می‌شود هوادار در آمریکا فکر کند ما در زمینی بد تمرین می‌کنیم. شایعه راه انداختند که وزیر گفته پرسپولیس نباید اردوی ترکیه برود، سرمربی‌اش باید ارزان باشد و یا بازیکن خارجی نگیرد ... . کدام یک از این موارد به حقیقت پیوست؟ قرار نیست ما هر روز بنشینیم و مقابل این شایعات تکذیبیه صادر کنیم.

با مطرح کردن شایعات با احساسات پاک هواداران بازی می‌‌کنند
عرب راجع به خبر استعفایش از مدیرعاملی پرسپولیس گفت: در این مورد یک اتفاقی قبلا رخ داد که بر می‌گشت به مشکلات تیم اما در دو روز گذشته من استعفا نداده‌ام و هیچ ارتباطی هم با وزارت ورزش نداشتم. به نظر من یکسری با مطرح کردن این شایعات با احساسات پاک هواداران بازی می‌‌کنند. باشگاه نهایت تلاش خود را می‌کند که مشکلات به حداقل برسد. ما منابع مالی خوبی را برای باشگاه فراهم کرده‌ایم. همه باید کمک کنند تا پرسپولیس با آرامش تمام مسیر موفقیت‌‌آمیز خود را ادامه دهد.

آنها که شایعه کناره‌گیری مرا مطرح کرده‌اند یا میزطلب هستند یا منافعی در باشگاه داشته‌اند
وی درباره اینکه طرح شایعه کناره‌گیری‌اش از مدیرعاملی باشگاه پرسپولیس از طرف چه افرادی بوده است، گفت: این افراد یا میزطلب هستند یا منافعی در باشگاه داشته‌اند. صحبت‌ها ناشی از ذهن‌های بیمار است که در حد گرفتن پستی هم نیستند. من که فضای مجازی را کنار گذاشته‌ام، چون خودم رسانه دارم و نیازی به شبکه‌های اجتماعی نیست. ما باید تکلیف خود را درباره دولتی یا خصوصی بودن دو باشگاه پرسپولیس و استقلال روشن کنیم یا بگوییم دو باشگاه دولتی هستند و بودجه‌ای برای آنها در نظر بگیریم. استقلال و پرسپولیس نباید 50 درصد زمان وزیر را بگیرند. این دو باشگاه اهمیت زیادی دارند که این بزرگی به خاطر هواداران دو تیم است، اما ظرف کوچکی دارند.

وقتی کارها خوب پیش نمی‌رود، مدیر می‌گوید بهتر است بروم
مدیرعامل باشگاه پرسپولیس ادامه داد: به قول آقای کاشانی (عضو هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس)، پرسپولیس یک تیم است، چون در حوزه دیگری فعالیت نمی‌کنیم و یک ساختمان درست و حسابی هم نداریم. باشگاه از کارگر تا دکتر و مهندس هوادار دارد. یک بار در هواپیما و به دعوت خلبان، به کابین خلبان رفتم و او تحلیل‌های بسیار خوبی داشت. خلبان می‌گفت کارها خیلی خوب پیش می‌رود و کاری به حواشی نداشته باشید، چون در حوزه دیگری فعالیت نمی‌کنید و با این شرایط هم مشکلات زیادی دارید. البته در چند سال اخیر و به خاطر اسپانسر، نظم و چارچوب مالی ایجاد شده است. با این شرایط که کارها خوب پیش نمی‌رود، مدیر می‌گوید بهتر است بروم.

چرا همیشه به دنبال تغییر مدیران هستیم، نه به دنبال اصلاح ساختار؟!
عرب با اشاره به مشکلات درآمدزایی باشگاه‌های دولتی گفت: چرا همیشه به دنبال تغییر مدیران هستیم، نه به دنبال اصلاح ساختار؟! این باشگاه دولتی است، اما قانونی تصویب می‌کنند که از نهادهای دولتی به آن کمک نشود. ما باید اسپانسر بگیریم، اما قوانین دست و پا گیر هستند. اگر باشگاه دولتی است، دولت مثلاً باید 100 میلیارد تومان بودجه برای باشگاهی با 40 یا 50 میلیون تومان تصویب کند. کدام نهاد فرهنگی می‌تواند با این رقم، در چند 10 میلیون هوادار شور و هیجان ایجاد کند؟

پشت سر هیچ مدیری صحبت نکرده‌ام
« زندگی من فدای پرسپولیس، اما تا زمانی که باشگاه خصوصی نشود، کاری انجام نمی‌شود.»، وی ضمن بیان این جمله تصریح کرد: من پشت سر هیچ مدیری صحبت نکرده‌ام و کاری ندارم چه کسانی به دنبال خصوصی یا دولتی شدن دو باشگاه هستند، اما این موضوع یک اصل عقلانی است و باید اصل 44 قانون اساسی را در کشور اجرا کنیم. باید کارها برون‌سپاری شود، نه اینکه دولت را چاق‌تر کنیم. یک مدیر و اعضای هیئت مدیره باید اختیارات تامی داشته باشند، درآمدزایی کنند و به دنبال اسپانسر باشند، اما مقرراتی است که برای عقد قرارداد به عنوان باشگاهی دولتی، مانع ما می‌شود.

به نظر نمی‌رسد واگذاری استقلال و پرسپولیس سخت و پیچیده باشد
مدیرعامل باشگاه پرسپولیس درباره لزوم خصوصی‌سازی این باشگاه و باشگاه استقلال خاطرنشان کرد: با وزیر چند جلسه صحبت کردم و اراده او به واگذاری دو باشگاه بوده است. خودم هم علاقه‌مند بودم پرسپولیس خصوصی شود و مدارک لازم را به سازمان خصوصی‌سازی دادیم. به نظر نمی‌رسد واگذاری استقلال و پرسپولیس سخت و پیچیده باشد، مگر اینکه آن را پیچیده کنیم. راهی هم جز خصوصی‌سازی نداریم. من وابستگی ندارم و استعفای من باز است. این چند روز جریان کاملاً تخریبی ایجاد شد و ما به چیزی دامن می‌زنیم که در آستانه لیگ برتر، ضربه مستقیمی به پرسپولیس می‌زند.

فعلاً ریالی از حساب هواداری وارد باشگاه نشده است و حمایت معنوی را باید به حمایت مادی تبدیل کنیم
عرب در واکنش به تجمع گاه و بی‌گاه هواداران پرسپولیس مقابل ساختمان این باشگاه گفت: یک بار با هواداران صحبت کردم و گفتم اجازه دهید کارمان را انجام دهیم. مشکلی با تجمع حل نمی‌شود. مشکلات داخلی که ناشی از دولتی بودن است، پیش روی ماست. درآمدزایی واقعاً سخت است. هواداران حمایت معنوی می‌کنند و شاید نتوانند حمایت مادی کنند. فعلاً ریالی از حساب هواداری وارد باشگاه نشده، اما حمایت معنوی را باید به حمایت مادی تبدیل کنیم. نه اینکه بگوییم هواداران پولی واریز کنند، بلکه کارهایی مانند سامانه اپراتوری.

عده‌ای می‌خواهند به پرسپولیس ضربه بزنند و برای خودشان توهم ایجاد می‌کنند
وی با اشاره به کمپین شکستن سیم‌کارت‌های با لوگوی پرسپولیس در اعتراض به مدیران این باشگاه اظهار داشت: پیش‌تر می‌گفتند سیم‌کارت‌ها را بشکنید، اما شما با این کار درآمدزایی کم باشگاه را هم از بین می‌برید. این خدمت نیست. عده‌ای می‌خواهند به پرسپولیس ضربه بزنند و برای خودشان توهم ایجاد می‌کنند. این افراد، توهم خود را رسانه‌ای کرده و کانال‌های کوچک هم این اخبار را منتشر می‌کنند. من همیشه از خدا می‌خواهم عاقبت همه را به خیر کند. امیدوارم دستگاه‌های مربوطه، مسائل مربوط به فضای مجازی و بردن آبروی افراد را پیگیری کنند.

نمی‌توانید همزمان دولتی و خصوصی باشید و این پارادوکس باید حل شود
مدیرعامل باشگاه پرسپولیس با اشاره به استعفای قبلی خود از سمتش تصریح کرد: در آن زمان وزیر ورزش و جوانان گفت می‌دانم اذیت می‌شوید، اما مشکل حل شد. ما با قدرت کار می‌کنیم. باشگاه هزار کار دارد و باید فرصت فکر کردن داشته باشد. با آقای فتحی (مدیرعامل باشگاه استقلال) هم صحبت کردم و او نیز همین دغدغه را داشت. ما به زحمت شبی دو یا سه ساعت می‌خوابیم. نمی‌توانید همزمان دولتی و خصوصی باشید. این پارادوکس باید حل شود. ما همه‌ی اجزای دولتی بودن را داریم، اما بودجه آن را نمی‌گیریم. دولت در این جریان نتوانست هزار تومان هم به ما کمک کند.

این روزها که باید به دنبال درآمدزایی برویم شایعه شده که من استعفا کردم!
عرب در پاسخ به این پرسش که آیا تمام چالش‌های مالی پرسپولیس با کمک اسپانسر باشگاه حل شده است یا خیر، خاطرنشان کرد: بخشی از آن با اسپانسر و بخشی از آن با پول AFC حل شد. حالا که تیم بسته شده است، ما باید به سمت درآمدزایی برویم و این روزها به دنبال کار اقتصادی باشیم، چند روز است شایعه شده که من استعفا کردم. دو روز پیش با مدیران یک اسپانسر صحبت کردم و آنها با خود می‌گویند شرایط این مدیر مشخص نیست. لیگ برتر هفته آینده شروع می‌شود و فرصت دیگری نداریم.

باید قدردان زحمات برانکو باشیم و برای او آرزوی موفقیت می‌کنیم
وی در پاسخ به این پرسش که آیا از حذف الاهلی از لیگ قهرمانان آسیا خوشحال شده است یا خیر، اظهار داشت: هیچ وقت نگاه ما نباید سطحی باشد. باید قدردان زحمات برانکو باشیم و برای او آرزوی موفقیت می‌کنیم. نباید از شکست کسی خوشحال باشیم.

هیچ مدیری در پرسپولیس نمی‌ماند و پرسپولیس ماندنی است
مدیرعامل باشگاه پرسپولیس با اشاره به زمزمه‌های دو ماه پیش مبنی بر دخالت محسن خلیلی در انتخاب سرمربی سرخپوشان تصریح کرد: خلیلی فردی جوان، باادب و باسواد است، اما گفتند که او با فلان مربی لابی کرده است. این در حالی بود که روح این بچه از این موضوع خبر نداشت و دخالتی در انتخاب سرمربی نکرد. حیف است که اینگونه به گنجینه‌های خود آسیب بزنیم. افراد در این موضوع اهمیتی ندارند. هیچ مدیری در پرسپولیس نمی‌ماند و پرسپولیس ماندنی است.

ما بهترین بازیکنان را داریم و هواداران باید از آنها حمایت کنند
عرب در پایان گفت: اینکه می‌گویند چیزی از بالاتر به باشگاه پرسپولیس القا می‌شود، توهمی است که در ذهن هواداران ایجاد می‌کنند. هوادار باید از کالدرون حمایت کند. ما تیم سال گذشته را حفظ کردیم و نباید زحمات آنها را نادیده بگیریم. نباید بگویند مدیرعامل باشگاه بازیکن دیگری را بیاورید. ما بهترین بازیکنان را داریم و هواداران باید از آنها حمایت کنند.


بیشتر بخوانید:
آغاز رایزنی‌ها در خصوص جانشین مدیرعامل باشگاه پرسپولیس

تگ ها


ایرج عرب عرب پرسپولیس پرسپولیس لیگ برتر خلیج فارس فوتبال