عسکری: فینال گرندپری روسیه تکلیف سهمیه المپیک را مشخص خواهد کرد

فریبرز عسکری سرمربی تیم‌ملی تکواندو کشورمان در مورد عملکرد ملی‌پوشان در مسابقات بین‌المللی صربستان و کسب سهمیه المپیک در فینال گرندپری روسیه صحبت کرد...

فریبرز عسکری سرمربی تیم‌ملی تکواندو کشورمان در مورد عملکرد ملی‌پوشان در مسابقات بین‌المللی صربستان و کسب سهمیه المپیک در فینال گرندپری روسیه صحبت کرد

به گزارش مدال، هجدهمین دوره تورنمنت بین المللی صربستان در رده سنی بزرگسالان با حضور 285 هوگوپوش در شهر بلگراد آغاز شد و در نهایت روز یک شنبه به پایان رسید. تیم ملی تکواندو مردان کشورمان به منظور کسب امتیاز در راستای ارتقاء رنکینگ المپیکی که سال پیش از بازی‌های المپیک 2020 - توکیو از اهمیت ویژه ای برخوردار است با 6 هوگوپوش در این رویداد حضور پیدا کردند و در پایان با کسب 2 مدال طلا (احمدی و حسینی)، یک نقره (هادی پور) ، 3 برنز (عاشورزاده، مردانی و رجبی) و 20 امتیاز، مردان ملی پوش تکواندو کشورمان موفق شدند عنوان نایب قهرمانی را کسب نمایند.
فریبرز عسکری در پاسخ به این سوال که تیم کشورمان در تورنمنت بین‌المللی صربستان دو مدال طلا، یک نقره و سه برنز کسب کرد، عملکرد ملی‌پوشان در این رقابت‌ها از لحاظ فنی خوب بود یا کیفیت مسابقات پایین بود، گفت:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مسابقات به دلیل اینکه پیش از فینال گرندپری روسیه برگزار می‌شد، از حساسیت بالایی برخوردار بود. البته میزبان مدعی بود که کیفیت مسابقات نسبت به دوره قبل خیلی بالاتر بود. ضمن اینکه بالا بودن کیفیت فنی مسابقات برای همه کشورهای حاضر در این رقابت‌ها یکسان بود، اما از عملکرد ملی‌پوشان راضی هستم، چون مبارزات خوبی را از خود به نمایش گذاشتند.
سرمربی تیم ملی تکواندو در پاسخ به این سوال که آیا قضاوت داوران در این رقابت‌ها در حد و اندازه گرند پری ها بود یا خیر؟ گفت:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ میزبان مدعی بود که این مسابقات امسال با استقبال خوبی روبرو بود؛ آن هم به خاطر اینکه فینال گرندپری مسکو نزدیک است. کشورهایی مثل استرالیا، فرانسه و مکزیک در این رقابت ها حضور داشتند اما برگزاری مسابقات با یک سری ایراد روبرو بود؛ مثلا تعداد داوری‌ها برای قضاوت کم بود. یعنی میزبان برای قضاوت در هر شیاپ چانگ تنها سه داور را در نظر گرفته بود، یعنی سه داور منتخب از صبح تا شب برای یک شیاپ چانگ قضاوت می‌کردند.  
عسکری در واکنش به این سوال که گویا کمبود هوگوهای الکترونیکی یکی از مشکلات اساسی در این رقابت‌ها بود، گفت: بله، مسابقات در واقع به این شکل بود که یک هوگوی قرمز و یک هوگوی آبی کنار هر شیاپچانگ گذاشته بودند و هر تکواندوکاری که می‌خواست وارد شیاپ چانگ شود و مبارزه کند، باید با همان هوگوها مبارزه می‌کرد. این شرایط برای همه وجود داشت. مثلا فرزان عاشورزاده و آرمین هادی‌پور به خاطر همین موضوع با مشکل روبرو شدند، چون چندین بار در طول مبارزه ضرباتی را به حریفان خود زدند که امتیازها ثبت نشد. این مسائل جزئ نقطه ضعف میزبان بود.
وی اظهار داشت:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بچه‌های ما واقعا تلاش کردند. میرهاشم حسینی، سروش احمدی و آرمین هادی پور، این نفرات امتیازهای خوبی را در تورنمنت بین‌المللی صربستان کسب کردند. سجاد مردانی همچنان به امتیاز نیاز دارد. به هر حال در صربستان نتایج خوبی را کسب کردیم، اما در نهایت تیم ما در مجموع نایب قهرمان شد، چون ما در این رقابت‌ها بانوان را در ترکیب تیم ملی اعزامی به این مسابقات نداشتیم. نایب قهرمان شدیم، اما در واقع در بخش مردان قهرمان مسابقات شدیم.
سرمربی تیم ملی تکواندو در پاسخ به این سوال که گویا قرار است در تورنمنت بین‌المللی کرواسی سه نفر از ملی پوشان حضور داشته باشند، آیا این اعزام صورت خواهد گرفت یا خیر، گفت:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ما در حال بازگشت به ایران هستیم. یک استراحت کوتاه‌ مدت خواهیم داشت و طبق برنامه‌ریزی‌هایی که انجام داده‌ایم، در صورتی که فضای اعزام مهیا شود، فرزان عاشورزاده در وزن منهای 63 کیلوگرم، سجاد مردانی و سعید رجبی مثبت 84 کیلوگرم در راستای ارتقای رنکینگ المپیکی احتمالا به تورنمنت بین‌المللی کرواسی اعزام خواهند شد. دیگر نفرات در اردوها تمرینات خود را انجام خواهند داد تا آماده حضور در فینال گرندپری روسیه شویم.
عسکری در پاسخ به این سوال که آیا در فینال گرندپری روسیه تکلیف کسب سهمیه المپیک مشخص خواهد شد یا خیر، گفت:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ فینال گرندپری پانزدهم آذرماه در روسیه برگزار می‌شود. در واقع پرونده سهمیه المپیک در روسیه بسته خواهد شد. ما با نتایجی که در بلغارستان کسب کردیم، شانس بالایی داریم. فکر می‌کنم همه چیز به عملکرد ما در روسیه برمی‌گردد. اگر بتوانیم نتیجه لازم را کسب کنیم، سهمیه حضور در المپیک 2020 توکیو را به دست خواهیم آورد. بچه‌ها حساسیت‌ها را می‌دانند و ان‌شاءالله که در مرحله آخر مدال کسب کنند. بدون تعارف باید بگوییم فینال مسابقات گرندپری واقعا سخت است و اینطور نیست که مدال و سهمیه را برای ما در روسیه کنار گذاشته باشند. حساسیت این مسابقات خیلی بالا است. این رقابت‌ها مرحله‌ای است که یک ورزشکار تکلیفش روشن می‌شود که آیا به المپیک می‌رسد یا خیر. امیدوارم در مرحله آخر گرندپری شانس با ما یار باشد.

بیشتر بخوانید:

نایب قهرمانی ملی‌پوشان تکواندو در مسابقات بین‌المللی صربستان

تگ ها


تکواندو تکواندو گرندپری تیم ملی تکواندو ایران المپیک ۲۰۲۰ توکیو سهمیه المپیک