عصبانیت مجیدی در حاشیه یک رکوردشکنی!(گزارش)

استقلال در بازی با نود ارومیه بالای ده موقعیت گل خطرناک روی دروازه حریف ایجاد کرد تا در روزی که تنها یک گل زد، تنوع تاکتیک های تهاجمی خود را به نمایش بگذارد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، استقلالی ها تصور نمی کردند که شروع کارشان در جام حذفی ۰۱-۱۴۰۰ تا این اندازه سخت و پر استرس باشد و با گل دقیقه ۸۹ بازی را به تساوی کشانده و در ضربات پنالتی پیروز شوند. حریف آنها نود ارومیه بود؛ تیمی که فصل گذشته به دسته یک سقوط کرد و دیشب آمده بود تا در ورزشگاه آزادی و در شرایطی که بازی پخش مستقیم بود، خودی نشان دهد و موفق به این کار هم شد؛ ارومیه ای ها روی یک گل غافلگیر کننده در میانه های نیمه دوم در مسیر خلق شگفتی قرار گرفتند و در حالی که درخشش دروازه بانشان مانع از به گل رسیدن استقلال شده بود، همه از ظهور یک قشقایی جدید در جام حذفی صحبت می کردند.

شاگردان فرهاد مجیدی ۱۲۰ دقیقه + ضربات پنالتی برای شکست دادن نود ارومیه زمان صرف کردند و این مقاومت تیم حریف ستودنی بود. سرمربی آبی پوشان در بازی شب گذشته، به تعدادی از بازیکنان خود استراحت و نفراتی را در ترکیب قرار داده بود که در بازی های لیگ فرصت بازی کمتری داشتند. با وجود این ترکیب دگرگون شده، شاهد تنوع تاکتیکی قابل توجهی در فاز تهاجمی تیم استقلال بودیم؛ این تیم تنها یک بار موفق شد دروازه نود را در طول ۱۲۰ دقیقه باز کند اما ۱۵ موقعیت گل جدی و ده ها موقعیت معمولی روی دروازه حریف ایجاد کرد که اگر کمی بخت یارش بود و البته درخشش دروازه بان نود نبود، شکستی سنگین را به حریف دسته دومی خود تحمیل می کرد.

در شبی که استقلالی ها در خلق موقعیت و شوت به دروازه رکورد زدند، فرهاد مجیدی حسابی، حرص خورد؛ سرمربی آبی ها که در دوران بازی اش مهاجم بود، باور نمی کرد که شاگردانش این همه موقعیت بسازند و قادر به گل کردنش نباشند.

استقلال در این فصل هیچ شکستی متحمل نشده و با دریافت تنها دو گل در کنار آلومینیوم اراک بهترین خط دفاعی لیگ برتر است. این تیم آخرین بار در یک دیدار دوستانه پیش فصل طعم باخت را چشید و با ۱۳ گل زده، در جایگاه دوم بهترین خط حمله های لیگ بیست و یکم حضور دارد. این نشان از یک تعادل خوب در تیم فرهاد مجیدی دارد؛ تعادلی که از عملکرد خوب دفاع و حمله در بازی استقلال به وجود آمده، فوتبالی که این تیم ارائه می کند را به فوتبالی چشم نواز و پر از موقعیت های گل تبدیل کرده و این همان حلقه مفقوده فوتبال ایران است که البته به جز استقلال چند تیم دیگر مثل آلومینیوم و سپاهان هم در حال ارائه آن هستند؛ همین چند هفته پیش بود که در بازی استقلال – سپاهان که فقط یک گل داشت، موقعیت های گل متعددی را شاهد بودیم که با کنار هم قرار دادن آنها نمی شد باور کرد که این بازی فقط یک گل داشته است. بازی با نود هم به همین صورت بود و استقلالی ها به سبک های مختلف، برای فروپاشی دروازه حریف اقدام کردند.

عملکرد آماری استقلال در بازی با نود پیام مهمی به همراه داشت؛ شاگردان مجیدی با اتکا به قدرت تهاجمی و تنوع کیفی و کمی در حملاتشان قفل دروازه ای را شکستند که می رفت نود را به شگفتی ساز جام حذفی تبدیل کند؛ چنین شکست هایی را در طول ادوار گذشته بارها شاهد بودیم که یک روز، روز آن تیم نبوده و تیم حریف در بهترین موقعیت مکانی اش نسبت به ستاره شانس، اقدام به خلق شگفتی کرده است. استقلال اما شب گذشته از خلق این شگفتی فرار کرد و آمار به جا مانده از بازی این تیم، قابل تحسین است. روز گذشته یکی از عجیب ترین آمارهای ممکن در فوتبال ایران به ثبت رسید جایی که استقلال ۵۲ بار به سمت دروازه نود ارومیه شوت زد ولی تنها یک بار و روی ضربه سر آرمان رمضانی به گل رسید و از خطر حذف رهایی یافت. آبی پوشان در این دیدار بیش از ۹۰۰ پاس بین همدیگر رد و بدل کردند و ۷۵ درصد نیز مالک توپ و میدان بودند . البته مجیدی و شاگردانش باید بدانند که در میادین سخت تر شاید به این اندازه موقعیت به دست نیاورند و بایستی بیش از اینها روی قدرت تمام کنندگی شان کار کنند.

در ادامه ۱۵ موقعیتی که احتمال گل شدن شان خیلی بالا بود را از میان ۵۲ شوت به دروازه استقلال انتخاب کرده ایم:


استقلال شانس این را داشت که خیلی زود دروازه نود را باز کرده و با خیال راحت به بازی ادامه دهد. بعد از چند موقعیت نه چندان جدی، در دقیقه دهم بازی ارسال بلند دانشگر به روی دروازه با واکنش بد رضا منصوری دروازه بان نود ارومیه همراه شد که به نظر می رسید هنوز گرم نشده و تحت تاثیر جو سنگین بازی است؛ بعد از این واکنش، توپ در برابر دروازه خالی به متین کریم زاده رسید و او نتوانست از این فرصت استفاده کند و شوت روی پای این بازیکن پس از برخورد به مدافعین حریف راهی کرنر شد.


در همان دقیقه ده و روی کرنری که به دست آمد، استقلالی ها تیر دروازه حریف را لرزاندند تا نوید یک بازی پرگل را به هوادارانشان بدهند ولی بازهم بخت یارشان نبود. ارسال کرنر به روی دروازه با اشتباه هادی آقازاده بازیکن نود همراه شد و توپ با دخالت این بازیکن به تیر دروازه برخورد کرد و در ادامه نیز شوت بازیکن استقلال از کنار دروازه به بیرون رفت.


بعد از دو موقعیت که یکی با ارسال از جناحین به دست آمد و دیگری روی یک کار ایستگاهی (کرنر) بود، استقلالی ها این بار با یک شوت از راه دور شانس خود را امتحان کردند. شوت آرش رضاوند در دقیقه ۲۴ از پشت محوطه جریمه به خطرناک ترین شکل ممکن به بیرون رفت تا هفتمین موقعیت در مجموع و سومین موقعیت خطرناک آبی ها هم از دست برود.نفوذ به عمق دفاع نود با توجه به دفاع فشرده این تیم کار سختی بود اما استقلالی ها چند باری در نیمه اول آن را امتحان کردند؛ جدی ترین موقعیت آنها روی این حرکات را در دقیقه ۳۰ شاهد بودیم که امیرعلی صادقی با یک نفوذ سریع می رفت دروازه را باز کند ولی یک قدم برای زدن توپ کم آورد.


در آخرین دقایق نیمه اول شاهد فاز جدیدی از حملات استقلال بودیم که می خواست برنده راهی رختکن شود؛ این تیم به گل هم رسید اما داور آن را آفساید اعلام کرد؛ گل استقلال را مطهری به سبک گلی که سلمانی به سپاهان زده بود، وارد دروازه حریف کرد اما پرچم داور به نشانه آفساید بالا بود.


امین قاسمی نژاد در آخرین دقیقه از نیمه اول، پشت محوطه جریمه توپ را صاحب شد و پس از چند قدم حرکت به سمت چپ محوطه جریمه یک شلیک سنگین را روانه دروازه کرد؛ توپ می رفت که در قعر دروازه جای بگیرد اما در میانه راه به بازیکن حریف خورده و بلوکه شد.


کرنر به دست آمده روی ضربه قاسمی نژاد، آخرین تیر استقلال در نیمه اول بود که بازهم به هدف ننشست اما دروازه حریف را حسابی تهدید کرد. در این صحنه ارسال بلند رضاوند به درون محوطه جریمه نصیب دانشگر شد که ضربه سر این بازیکن با واکنش دیدنی سنگربان نود دفع شد که کم کم گرم شده بود و قصد گل خوردن نداشت.


استقلال نیمه دوم را هم تهاجمی شروع کرد و بعد از چند موقعیت نه چندان جدی در دقیقه ۵۵ می رفت تا بالاخره به گل برسد؛ پاس خوب مرادی درون محوطه جریمه به امین قاسمی نژاد رسید و شوت دقیق و زمینی این بازیکن را دروازه بان نود به هر نحوی که بود راهی کرنر کرد تا اولین موقعیت جدی آبی ها در این نیمه از دست برود.


استقلالی ها یک بار دیگر روی به ارسال از جناحین آوردند تا بلکه بتوانند قفل دروازه حریف را بشکنند؛  ارسال دیدنی محمدرضا آزادی که در نیمه دوم به میدان آمده بود از سمت راست به روی دروازه با ضربه سر بابک مرادی همراه شد که توپ او به شکل خطرناکی از کنار دروازه به بیرون رفت. این اولین موقعیت خطرناک استقلال بعد از گل نود بود.


تراکم بازیکنان نود در محوطه جریمه خودی کار گلزنی را برای استقلال سخت تر کرده بود. ارومیه های به هدف خود با زدن یک گل رسیده بودند و می خواستند با چنگ و دندان از این گل محافظت کرده و برنده بازی شوند؛ در یکی از همین شلوغی های محوطه جریمه و در دقیقه ۶۷ محمدرضا آزادی با پشت پا به توپ ضربه زد و در حالی که می رفت همین ضربه به گل تبدیل شود، بازیکن نود روی خط دروازه، توپ را دور کرد.


حملات استقلال همچنان ادامه داشت اما تراکم دفاعی در زمین حریف کار را برای خلق موقعیت های خطرناک سخت کرده بود. با نزدیک شدن به دقایق پایانی، شاگردان مجیدی حملات خود را انتحاری تر دنبال کردند و در دقیقه ۸۵ می رفتند که به هدف خود برسند ولی بازهم درخشش دروازه بان نود مانع از این کار شد؛ ارسال بسیار خوب مرادی به روی دروازه با ضربه سر آرمان رمضانی همراه شد ولی منصوری با واکنشی دیدنی توپ را راهی کرنر کرد.


یک دقیقه بعد از مهار ضربه سر رمضانی، دروازه بان نود این بار با سیوی دیدنی شوت کات دار عارف آقاسی از پشت محوطه جریمه را راهی کرنر کرد تا نشان دهد قصد گل خوردن ندارد!


استقلالی ها با گل دقیقه ۸۸ رمضانی سرانجام بازی را به تساوی کشاندند تا دو تیم راهی سی دقیقه وقت های اضافه شوند؛ در این سی دقیقه هم استقلال مالک مطلق بازی بود و حملات خود را مثل ۹۰ دقیقه سپری شده از بازی ادامه داد؛ اولین موقعیت جدی آبی ها در وقت های اضافه روی شوت دیدنی رمضانی ایجاد شد ولی تیر دروازه مانع از دبل این بازیکن شد؛ در دقیقه ۹۴ چرخش دیدنی آرمان رمضانی پشت محوطه جریمه و شلیک این بازیکن به تیر دروازه نود ارومیه برخورد کرد.


حملات پی در پی استقلال در نیمه اول وقت های اضافه یک موقعیت جدی دیگر در دقیقه ۱۰۰ به همراه داشت که طی آن رمضانی با ضربه سر توپ را برای نیک نفس کاشت ولی ضربه روی پای این بازیکن بعد از برخورد به مدافع حریف که جلوتر از دروازه بان، یک لایه دفاعی دیگر مقابل توپ ایجاد کرده بود، بلوکه شد.


بازی تا پایان سی دقیقه وقت اضافه همچنان در اختیار استقلال بود و این تیم حملات خود را تا دقیقه ۱۲۰ ادامه داد. شاگردان مجیدی تمایل زیادی که به کشیده شدن کار به ضربات پنالتی نداشتند چرا که در این ضربات همه چیز ۵۰-۵۰ بود و به دنبال پایان دادن به کار در جریان بازی بودند؛ آخرین موقعیت جدی این تیم را در دقیقه ۱۱۷ شاهد بودیم که ضربه فنی و دیدنی رضا آذری در داخل محوطه جریمه با اختلاف ناچیزی از کنار دروازه به بیرون رفت.

تگ ها


استقلال تهران فوتبال ایران استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال