عطایی : بازی با تیم های بزرگ مهم است

......

 

به گزارش مدال به نقل از بهروز عطایی در گفت وگو با ایسنا درباره وضعیت آماده سازی تیم ملی جوانان قبل از اعزام به بازی های کشورهای اسلامی، اظهار کرد: هم اکنون سومین مرحله اردوها را شروع کردیم. قبل از این مرحله دو سری اردو نیز برگزار کرده بودیم. در مرحله اول که از ۱۲ اسفند تا قبل عید بود بیش تر هدف مان شناسایی بازیکنانی بود که کم تر شناخته شده اند. در مرحله دوم که بعد از عید آغاز شد برنامه ریزی روی بدنسازی و آمادگی جسمانی بازیکنان بود. هم اکنون که مرحله سوم اردوها شروع شده به تمرین و مرور کارهای تکنیکی و تاکتیکی می پردازیم و بیش تر کار گروهی مدنظر است.

او ادامه داد: در حال حاضر مشکل تیم، نداشتن بازی های تدارکاتی است. البته در اختیار نداشتن برخی بازیکنان به دلیل حضور در اردوی تیم ملی امید و برخی شرایط دیگر باعث شده تا بازی تدارکاتی انجام ندهیم وگرنه فدراسیون والیبال برای برگزاری بازی دوستانه هیچ مشکلی نداشت و ما از فدراسیون گله ای نداریم. قرار است در طی روزهای آینده با تیم امید پاکستان که به اردبیل خواهد آمد دو بازی تدارکاتی انجام دهیم.

عطایی افزود: بنا به پیشنهاد من قرار بود دو بازی دوستانه با تیم ملی بزرگسالان هم انجام دهیم ولی به دلیل آن که بازیکنان بزرگسال در مرحله بدنسازی هستند و احتمال آسیب دیدگی شان در صورت بازی می رود آقای کوالاکوویچ اجازه انجام این بازی ها را ندادند که به نظر من هم تصمیم وی درست است.

وی درباره محل تمرین تیم ملی جوانان در سالن آکادمی المپیک نیز گفت: ما از ابتدا تاکنون در سالن آکادمی المپیک تمرین می کردیم و چون این سالن کوچک است باید به یک سالن بزرگ تر برویم تا بازیکنان بتوانند خود را با شرایط سالن های بزرگ وفق دهند. به همین منظور پنج شنبه و جمعه در سالن آزادی تمرین می کنیم تا بعدها مشکلی در این زمینه برای مان پیش نیاید.

سرمربی تیم ملی جوانان در مورد آسیب دیدگی ها و این که آیا تیم جوانان پتانسیل دارد تا بازیکنان آماده را تحویل تیم بزرگسالان دهد؟ پاسخ داد: یکسری مصدومیت های ریز وجود دارد ولی مصدومیت شدیدی که بازیکنی را از ادامه کار با تیم دور کند وجود ندارد. درباره انتقال بازیکنان از جوانان به بزرگسالان هم باید بگویم که این قابلیت وجود دارد. البته این اتنقال یک جهش را می طلبد و هم چنین یک حلقه گم شده به نام تیم ملی امید هم در این وسط می تواند به رشد بازیکنان کمک کند. به نظرم بازیکن باید ابتدا به تیم امید دعوت شود و سپس وارد رده بزرگسالان شود هر چند برخی بازیکن ها واقعا ستاره هستند و نیازی به طی کردن این مسیر ندارند.

او اضافه کرد: من شخصا به این که یک بازیکن در چند رده سنی بازی کند اعتقادی ندارم. به نظرم بازیکن رده جوانان در نهایت باید در تیم امید بازی کند. در قوانین جدید FIVB هم آمده است که هیچ بازیکنی حق ندارد در  بیش از هر دو رده سنی در تیم ملی کشورش بازی کند. من خودم هم با این قانون موافقم زیرا بازیکن باید در رده خودش بازی کند تا فرسوده نشود.

عطایی درباره شانس مدال گرفتن والیبال در این دوره بازی های کشورهای اسلامی و شناخت از حریفان، گفت: در گروه ما عربستان و قطر تیم های خوبی هستند. قطر به لطف خرید بازیکنان چند ملیتی تیم خوبی دارد. در مراحل بعد هم احتمال رویارویی با ترکیه و پاکستان می رود. همه این تیم ها در شرایط خوبی هستند. در کل امیدوارم بهترین عملکردمان را ارائه دهیم.

او هم چنین اعلام کرد قرار نیست همیشه تیم الف را به مسابقات مختلف اعزام کنیم تا قهرمان شویم. صرف قهرمانی مهم نیست. هدف اصلی ما آماده کردن بازیکنان شایسته برای حضور در تیم بزرگسالان در المپیک بعدی است. در این دوره از بازی ها که کشورهای صاحب نام والیبال جهان حضور ندارند به نظرم اعزام تیم ملی جوانان کار درستی است. هر چند در وهله اول می خواهیم خوب والیبال بازی کنیم و خود را برای رقابت های جهانی آماده کنیم.عطایی در مورد برنامه ریزی ها برای تورنمنت بعدی که حضور در جام جهانی جوانان است و شانس روی سکو رفتن ایران نیز اینگونه پاسخ داد: بعد از اتمام بازی کشورهای اسلامی بلافاصله پس از دو روز اردوها شروع می شود. در این فاصله زمانی یک اردو بیرون از ایران نیز خواهیم داشت. از چند کشور برای برگزاری بازی دوستانه پیشنهاد داریم ولی چون هنوز تکلیف تیم های صعودکننده به جام جهانی مشخص نشده است جوابی به این کشورها ندادیم و منتظر هستیم تا پس از معلوم شدن تیم های حاضر و گروه بندی ها، بازی تدارکاتی برگزار کنیم تا احیانا با تیم های همگروه خود بازی نکنیم. درباره شانس روی سکو رفتن هم باید بگویم که شرایط این رده کاملا با رده نوجوانان متفاوت است. ما در رده نوجوانان یک قهرمانی، دو نایب قهرمانی، دو مقام سومی و دو عنوان چهارم داریم ولی در رده جوانان بهترین مقام ایران کسب مدال برنز بوده است. حتی تیم ملی نوجوانان که قهرمان جهان شد در رده جوانان به عنوان ششم رسید. این یعنی کار در رده جوانان مشکل است. امیدوارم با کسب آمادگی لازم بتوانیم دل مردم را شاد کنیم.

سرمربی تیم ملی والیبال جوانان در پایان درباره صحبت های اخیری که مربیان داخلی در مورد ولاسکو انجام دادند و عده ای او را خوب و عده ای او را بد معرفی کردند، گفت: بحث اصلی من این است که در وهله اول ما همه ایرانی هستیم و اگر ایرانی بودن ملاک عمل قرار گیرد نباید وجود یک فرد خارجی نوع رفتارش باعث ایجاد نزاع و دعوا بین ما ایرانی ها شود. ولاسکو مربی بسیار بزرگی است و این بر هیچ کس پوشیده نیست و به نظرم او به والیبال ایران خدمت کرد. هر چند معتقدم والیبال ما هم به ولاسکو خدمت کرد. او قبل از این که سرمربی ایران شود دوره ای بود که دچار افول شده بود و حضور در ایران و پتانسیل بالای والیبال ما به او هم کمک کرد. ولاسکو اخلاق خاص خودش را داشت و نوع رفتارش باعث شده که بعضی ها از او خوب بگویند و برخی ها از او به بدی یاد کنند. در کل نباید ما ایرانی ها درباره این مسائل خودمان را وارد کشمکش کنیم.

 

تگ ها


اخبار روز والیبال