علی سامره: برای قهرمانی فاکتورهای زیادی لازم است

علی سامره پیشکسوت باشگاه استقلال می گوید: سرمربی جدید هنوز شناخت کاملی از لیگ ما و بازیکنان تیمش ندارد. اما نباید فراموش شود که هوادار استقلال تشنه قهرمانی است....

به گزارش مدال، استقلال در چند دوره اخیر لیگ برتر موفق به کسب قهرمانی نشده و تغییرات پی در پی مدیریتی و فنی هم نتوانسته آنها را به هدف‌شان برساند. حالا مسئولان این باشگاه با سپردن نیمکت‌شان به مربی ایتالیایی بسیار امیدوارند در لیگ نوزدهم جام را بالای سر ببرند. اما در همه این سال‌ها حواشی زیادی هم برای آنها ایجاد شد که قطعا تاثیر مستقیم بر این ناکامی‌ها داشت. با علی سامره مهاجم سابق آبی‌های پایتخت درباره تمام این مسائل صحبت کردیم. او بر این باور است که استقلال بیش از هر چیز نیاز به همدلی در تمام سطوحش دارد.
 
استقلال با شفر نتوانست جام بگیرد و سراغ گزینه دیگری رفت، به نظر شما دلیل موفق نشدن مرد آلمانی چه بود؟
 برای موفقیت و قهرمان شدن یک باشگاه فاکتورهای زیادی باید کنار هم قرار بگیرند که متاسفانه در استقلال اینگونه نبود و به همین دلیل نتوانستند جامی کسب کرده و انتظارات را برآورده کنند. فاکتورهایی مثل بازیکن خوب، مدیریت و هیات مدیره و معاونان کاربلد، پیشکسوت دلسوز، پول، لیدر خوب و... . همه این فاکتور‌ها دست به دست هم می‌دهند تا یک تیم موفق شود.


استقلال این فاکتورها را نداشت؟
 قطعا همه اینها را نداشت و شاید فقط دو سه تا از این فاکتورها را داشت. وقتی این فاکتورها را ندارید فرقی نمی‌کند مربی‌تان شفر باشد یا آقایان قلعه‌نویی، منصوریان یا همین مربی ایتالیایی که آورده‌اند. مشکلات استقلال یکی دو تا نیست و امیدوارم به کسی برنخورد.


به چند مورد آن اشاره می‌کنید؟
 شما دقت کنید هیات مدیره و مدیرعامل باشگاه و پیشکسوتان در همه این سال‌ها چقدر مصاحبه انجام داده‌اند و چند تا از این مصاحبه‌ها توانسته باری از دوش استقلال بردارد. متاسفانه در بیشتر این صحبت‌ها می‌خوانیم که علیه همدیگر حرف می‌زنند و انرژی منفی به تیم تزریق می‌کنند. این موارد همیشه در سال‌های اخیر به استقلال ضربه زده است. من یک نکته را باید بگویم.


بفرمایید.
 
در همه این سال‌ها افراد بسیار انگشت‌شماری هم بودند که با هدف خدمت به باشگاه آمدند اما متاسفانه افراد یا بهتر بگویم مسئولانی هم در این تیم بودند که برای این جایگاه کوچک بودند و با مصاحبه‌های غیرحرفه‌ای‌شان کار را برای باشگاه بسیار سخت می‌کردند. این افراد بر این باورند که با مصاحبه کردن بزرگ می‌شوند اما سخت در اشتباه هستند. اصلا نباید اجازه ورود این افراد کوچک را به باشگاه بدهند. قطعا این آدم‌ها هدف‌شان کمک کردن به تیم بزرگی مثل استقلال نیست و دنبال مطرح شدن هستند.


اختلافات مدیران باشگاه یکی از سوژه‌های این باشگاه است. به نظرت دلیش چیست؟
 یک مورد مهم‌تر اینکه برخی مدیران این باشگاه خدماتی داشته‌اند اما الان اگر پای حرف‌های‌شان بنشینید دنبال راهی برای بازگشت به باشگاه هستند. همینطور معاونان و حتی تعدادی از پیشکسوتان هم همیشه دنبال مربیگری یا سرمربیگری در این تیم هستند. وقتی تعداد این افراد زیاد شود به همان اندازه هم انرژی منفی به تیم وارد می‌شود و نه تنها کمکی به تیم نمی‌کند بلکه به تیم ضربه می‌زند. در این شرایط درصد موفقیت پایین می‌آید و من امیدوارم از این به بعد انتخاب‌های بهتری صورت بگیرد. امسال با حضور آقایان منزوی، ماجدی و البته آقای فتحی کهسرپرستی باشگاه را هم ضمن تشکر از زحمات آقای حاجیلو به عزیزی دادند که هم لیاقتش را دارد هم سوادش را و من امیدوارم با حضور این آقایان استقلال به موفقیت‌های زیادی دست یابد. آقا جواد زرینچه هم انتخاب بسیار خوبی بود. البته یک گلایه دارم از آقای فتحی.


بابت؟
 اینکه بعد از انتخاب سرمربی جدید می‌توانستند شرطی را در قراردادشان لحاظ کنند که دو کمک همراه خود بیاورد. به نظرم می‌شد مربی دوم تمرین‌دهنده یک استقلالی باشد و وقتی شنیدم پیروز  قربانی گزینه اصلی است بسیار خوشحال شدم اما متاسفانه به خاطر ناهماهنگی و مسائلی که من از آن بی‌خبرم این اتفاق خوب نیفتاد. این موارد منفی را اگر کم کنیم و به جای آن تصمیمات بهتر و مثبت‌تری بگیریم راه را برای موفقیت و قهرمانی هموار می‌کنیم. به هر حال شرایط سخت است.


فکر می‌کنی استقلال با استراماچونی موفق می‌شود؟
 سرمربی جدید هنوز شناخت کاملی از لیگ ما و بازیکنان تیمش ندارد. البته نیاز به زمان دارد تا هماهنگی لازم را ایجاد کند اما نباید فراموش شود که هوادار استقلال تشنه قهرمانی است. هواداران نقش بسیار مهمی در این مسیر دارند و به اعتقاد من نباید با مسائل احساسی برخورد کنند و باشگاه باید در گزینش آنها وسواس بیشتری به خرج دهد. متاسفانه شاهد بودیم که بعضا شعارهایی علیه مدیریت، بازیکنان و... داده‌اند که اصلا به تیم کمک نمی‌کند. اگر فاکتورهای منفی را که اسم بردم به مثبت تبدیل کنیم و اتحاد خوبی میان مدیران قبلی و فعلی ایجاد شود و حتی پیشکسوتانی که مدعی مربیگری هستند و لیدرهای زحمتکش همه متحد شوند قهرمانی دور از دسترس نیست.


به پیشکسوتان اشاره کردی، در حالی که شرکت پیشکسوتان تاسیس شده و...
 بله، این یکی از اتفاقات خوبی بود که توسط آقای اولیایی رقم خورد. تلاش‌شان این بوده که اکثر پیشکسوتان را جمع کنند که این مساله می‌تواند به تیم کمک کند. در کنار همه اینها اگر منابع مالی‌شان تامین شود خیلی بهتر خواهد بود. استقلال و پرسپولیس همیشه مشکلات مالی داشته‌اند اما هیچ وقت روی زمین نمی‌مانند.


چرا به شما که سابقه بازی در ایتالیا را هم داری پیشنهاد همکاری ندادند؟ اگر بدهند قبول می‌کنی؟ چون شنیدیم رحمان رضایی یکی از گزینه‌ها است.
 درباره دو پست خالی یکی از دوستان مشترک من و مدیریت باشگاه صحبت‌هایی را با من انجام دادند که خوشبختانه انتخاب‌های خوبی داشتند. یکی آقا جواد زرینچه و دومی هم پیروز قربانی که امیدوارم او را برگردانند. من برای استقلال آرزوی موفقیت می‌کنم و امیدوارم امسال قهرمان شود.


در فوتبال این اتفاق همیشه می‌افتد که برخورد خوبی با بازیکنان بزرگ در سال‌های آخر فوتبال‌شان نمی‌شود. امسال هم پژمان منتظری با دلخوری رفت، به نظرت چرا؟ البته رحمتی هم رفت!
 درباره بازیکنان جدا شده باید بگویم باشگاه اگر از این عزیزان قدردانی کند اتفاق خیلی خوبی خواهد بود اما اگر هم این کار را نکردند دلخور نشوند چون اگر قرار باشد برای خداحافظی هر بازیکنی باشگاه‌ها بازی خداحافظی بگذارند آن وقت باید لیگ را تعطیل کنیم و برای همه بازی خداحافظی برگزار کنیم. به هر حال باید بپذیریم یک روز باید از این فوتبال دل کند با اینکه خیلی سخت است. دنبال این هم نباشیم که وقتی رفتیم دیگری را مقصر بدانیم. شاید بتوانند تا 38 سالگی در تیم‌های دیگر بازی کنند اما در استقلال نباید بازیکن بالای 32 سال باشد و باید به جوانگرایی روی بیاورند.


و جدایی مهدی رحمتی.
 درباره مهدی هم باید بگویم یکی از ستون‌های اصلی استقلال بوده و زحمات بسیاری برای این تیم کشیده و می‌توانست یکی دو سال دیگر هم باشد و کمک کند ولی متاسفانه حواشی که بعضی‌ها ایجاد کردند به نام مهدی تمام شد و او را مقصر دانستند و به نظرم در حقش اجحاف شد و امیدوارم در پدیده هم موفق باشد.


انتخاب بهزاد غلامپور به‌عنوان مربی دروازه‌بان‌ها در روزهای اول با انتقاد‌هایی همراه بود.
 آقا بهزاد از پیشکسوتان باشگاه هستند و خوشحالم که به استقلال برگشتند و امیدوارم موفق باشند. ایشان و تمام اعضای باشگاه نیاز به حمایت دارند.


عملکرد استقلال در فصل نقل و انتقالات را چطور ارزیابی می‌کنید؟
 اینکه بتوانند نفرات اصلی را حفظ کنند و تا حدودی هم موفق شده‌اند اتفاق خوبی است و هنوز فرصت دارند که بازیکنان باکیفیت دیگری را جذب کنند. به نظرم تا اینجا بد کار نکرده‌اند.


تیم امید را هم به فرهاد مجیدی دادند چه نظری داری؟
 امیدوارم موفق باشد. به نظرم بین تیم امید و استقلال انتخاب درستی را انجام داد و می‌تواند تجربیات بسیار گرانبهایی را به دست بیاورد و در آینده اگر به استقلال برگشت از آنها استفاده کند.


بعضی‌ها معتقدند مربی ایرانی در این مقطع برای استقلال بهتر بود!
 تعداد مربیان ایرانی برای استقلال خیلی کم است. شاید دو سه نفر. البته با توجه به اتفاقاتی که سال‌های گذشته افتاد و آن اتحاد را بین هوادار و مدیریت ندیدیم باید گفت زمانی که اتحاد نباشد دیگر فرقی نمی‌کند مربی ایرانی باشد یا خارجی.


تیم ملی هم بعد از کی‌روش با ویلموتس به توافق رسید، چه نظری داری؟
 چند سالی را با آقای کی‌روش سپری کردیم که به فوتبال ما کمک کردند اما انتظارم این بود نسبت به هزینه‌های بسیاری که فدراسیون متحمل شد نتایج بهتری را به دست می‌آوردیم. شما نگاه کنید هر سال میلیاردها تومان در لیگ ما هزینه می‌شود اما در نهایت بیشتر بازیکنانی که دعوت می‌شوند لژیونر هستند اگرچه آنها هم در لیگ ما و توسط مربیان ایرانی پرورش یافته‌اند. به نظرم یکی از ایرادهای وارد به کار آقای کی‌روش همین بود که بیشتر به بازیکنان خارج از ایران توجه داشت، نه اینکه آنها حقی نداشته باشند اما می‌شود انتخاب‌های بیشتر و نگاه ویژه‌تری به بازیکنان داخلی داشته باشیم.
 امیدوارم از این پس اینطور شود. همه باید از سرمربی تیم ملی حمایت کنیم، ما قبل از اینکه به جام جهانی فکر کنیم باید در آسیا حرف اول را بزنیم اما در سال‌های اخیر هدف اصلی فقط رفتن به جام جهانی بود. با توجه به هزینه‌های صورت گرفته توقع بازی‌ها و نتایج بهتری را داشتم. امیدوارم مسوولان فوتبال تصمیماتی را اتخاذ کنند تا بهترین‌ها برای تیم ملی رقم بخورد چون در نهایت نام ایران عزیز است که باید بدرخشد چراکه ایرانی‌ها لایق بهترین‌ها هستند.

 

بیشتر بخوانید:

مشکل ممنوع الخروجی سرپرست استقلال حل شد؟!

آغاز مجدد مذاکرات استقلال و بازیکن سایپا/اسدی آبی پوش می شود؟!


 

تگ ها


باشگاه استقلال پیشکسوت استقلال علی سامره استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال