علی نژاد: دخالتی در عزل و نصب های فوتبال نداریم

معاون وزیر ورزش گفت: با توجه به سیاستی که فیفا دارد در فدراسیون فوتبال به هیچ عنوان اجازه دخالت در عزل و نصب‌ها نداریم....

به گزارش "ورزش سه"، مهدی علی نژاد، معاون وزیر ورزش امروز در مراسم افتتاح سایت جدید فدراسیون کشتی حاضر شد و در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران به صحبت پرداخت.


علی نژاد در ابتدا درباره وضعیت مالی فدراسیون کشتی و کمبودهایی که از سوی علیرضا دبیر عنوان شده، گفت: دبیر انضباط مالی دارد و در خصوص برگزاری لیگ هم حرکت خوبی انجام داده است. اگر فضایی مانند لیگ نباشد و کشتی‌گیران در کوران رقابت نباشند، قطعا افت خواهند کرد و در واقع لیگ در اختیار تیم‌ملی است.


وی افزود: وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک حامی کشتی است و در حد بضاعت به کشتی کمک خواهیم کرد. اولویت ما ورزش‌های قهرمانی و مدال‌آور در المپیک است. به عنوان یک برادر در کنار دبیر خواهم بود و هر کمکی از دستم بربیاید از این ورزش دریغ نخواهم کرد. شرایط خاصی بر اوضاع اقتصادی کشور حاکم است و قطعا بودجه‌ای که به کشتی تخصیص داده می‌شود، کفاف نیازهای کشتی را نمی‌دهد. دبیر به واسطه توانمندی‌هایی که دارد می‌تواند اسپانسر جذب کند.


معاون وزیر ورزش ادامه داد: علاوه بر بودجه‌ای که وزارت ورزش و جوانان به فدراسیون کشتی تخصیص داده است، مجلس شورای اسلامی هم برای فدراسیون‌های ناشنوایان، کشتی و تنیس به صورت جداگانه بودجه‌ای در نظر گرفته است که در این خصوص وزارت ورزش و جوانان هم نقشی در تخصیص این اعتبارات است. مجلس شورای اسلامی برای هر کدام از فدراسیون‌های کشتی و ناشنوایان مبلغ ۱۰ میلیارد تومان و برای فدراسیون تنیس ۳ میلیارد تومان در نظر گرفته است. در خصوص مبلغی که مجلس شورای اسلامی به فدراسیون‌های یاد شده تخصیص داده است، وزارت ورزش و جوانان نقشی نداشته است و روسای این فدراسیون‌ها با رایزنی‌هایی که داشته‌اند توانسته‌اند این بودجه را به دست بیاورند.


علی نژاد درباره بودجه فدراسیون ها گفت: بر اساس ارزیابی عملکرد هر فدراسیون و طبق شاخص‌هایی تعریف کرده‌ایم که طبق امتیازات و ضریب‌هایی منطبق با رشته‌های مدال‌آور در رقابت‌های المپیک، جهانی، آسیایی و بازی‌های آسیایی به فدراسیون‌های مختلف بودجه تخصیص داده می‌شود. احتمالا تا دو هفته دیگر بودجه تخصیصی به فدراسیون‌های ورزشی را تعیین و اعلام خواهیم کرد. شانه و پیمانه وزارت ورزش چندان بزرگ نیست و به همین دلیل است که بودجه تخصیصی به فدراسیون‌های ورزشی به این شکل است. البته وزارت ورزش و جوانان بسترهای مختلفی در جهت جذب اسپانسر برای فدراسیون‌های ورزشی مهیا می‌کند. کارکرد ورزش یک کارکرد ملی است و همه دستگاه‌ها و نهادها باید پای کار بیایند و طبیعتا یک دستگاه به تنهایی نمی‌تواند از عهده مشکلات مختلف بربیاید.


وی درباره بحث دخالت وزارت ورزش در فدراسیون فوتبال و ورود مجلس به این ماجرا عنوان کرد: با توجه به سیاستی که فیفا دارد در فدراسیون فوتبال به هیچ عنوان اجازه دخالت در عزل و نصب‌ها نداریم. هر گونه دخالت ما به ضرر فوتبال تمام خواهد شد و مردم هم از ما توقع ندارند کاری کنیم تا به فوتبال آسیب برسد. یکی از ایرادهای فیفا به اساسنامه فدراسیون فوتبال حق رای وزیر با عنوان رئیس مجمع بود که آن را پذیرفتیم و حقی در انتخابات نداریم. نمایندگان مجلس هم متوجه این موضوع هستند و این را از ما نخواهند خواست.


معاون وزیر ورزش در واکنش به شایعه استیضاح وزیر ورزش گفت: مطلبی در خصوص استیضاح وزیر ورزش از سوی مجلس به وزارت ورزش نرسیده، اما سوال حق نمایندیگان مجلس است حتی بالاتر از سوال. ما هم به عنوان دولت پاسخگو خواهیم بود پاسخ هم همینی است که عرض کردم. در جایی که حق دخالت نداریم ورود نخواهیم کرد.


وی ادامه داد: داخل پرونده ای هستیم که در فیفا شاکی داریم و باید در اظهاراتمان دقت کنیم تا برای ما تبعات نداشته باشد تا بر اساس مستندات دفاع لازم را داشته باشیم.


علی نژاد درباره اصلاح اساسنامه فدراسیون های ورزشی افزود: بازنگری در اساسنامه های فدراسیون ها داشته ایم. دخالت دولت کمتر و استقلال بیشتر شده است. تا زمانی که اساسنامه جدید ابلاغ نشود انتخابات بر اساس اساسنامه‌ قبلی برگزار خواهد شد.

تگ ها


وزارت ورزش و جوانان مهدی علی نژاد