علی کریمی و نقش تازه‌ای که مي‌تواند داشته باشد

آخرین حاشیه فوتبال ایران، درگیری لفظی شدید علی کریمی و مسوولان فدراسیون فوتبال است ......

آخرین حاشیه فوتبال ایران، درگیری لفظی شدید علی کریمی و مسوولان فدراسیون فوتبال است. ستاره سابق تیم ملی کشورمان که هنوز هم محبوبیت بسیار زیادی بین مردم دارد، دو روز بعد از جشن تولد 39سالگی اش بار دیگر یکی از آن طغیان های ناگهانی اش را به نمایش گذاشت و این بار مدیران ارشد فوتبال ایران را به باد انتقاد گرفت. علی کریمی که مدتی در باشگاه نفت تهران سرمربی بود و حالا بعد از اخراج به دنبال وصول مطالباتش است، در همین مسیر اصطکاک هایی هم با سران فدراسیون پیدا کرده. او ابتدا به بحث فساد و سوءمدیریت در فوتبال ایران پرداخت که پس از آن فدراسیون فوتبال با انتشار جوابیه ای از کریمی خواست بعد از کسب «اطلاعات کامل» اظهار نظر کند؛ آنچه گویا به مذاق جادوگر خوش نیامد. کریمی در واکنش به اطلاعیه مدیران فوتبال ایران، پست بسیار تندی روی صفحه اینستاگرامش منتشر کرد و در آن روسای فدراسیون را به مناظره زنده تلویزیونی فرا خواند. شاید یکی از مهم ترین فرازهای مواضع اخیر کریمی این است که او به برخی از مداخل و درآمدهای فدراسیون پیله کرده و از تاج و کفاشیان خواسته است فیش حقوقی شان را منتشر کنند!
بی گمان مهمترین نکته ای که در غائله اخیر جلب توجه می کند، ادامه حرکت کریمی در مسیر راستگویی و بی پروایی است. واقعیت آن است که در کنار همه آن دریبل های دیدنی و تکنیک ناب دوران بازیگری، بخش مهمی از مقبولیت و محبوبیت جادوگر مربوط به همین کاراکتر بیرون از زمین اوست؛ جایی که آقای شماره هشت عادت دارد وقتی واقعیتی به ذهنش می رسد و گفتن آن را ضروری می یابد، قفل سکوت را بشکند و بی توجه به شرایط زمین و زمان باورهایش را به زبان بیاورد. در جامعه ای که کم وبیش و درست یا غلط درگیر مصلحت اندیشی شده و شاید خیلی ها «عاقبت» را به «عافیت» می فروشند، کریمی طور دیگری زندگی می کند و می کوشد تا سرخی زبانش را با سبزی سرش معامله نکند. او همچنان بی پروا و دست نیافتنی به نظر می رسد و بخشی از این خصلت مهم را مدیون کارنامه پاکش است. کریمی چون ریگی به کفش ندارد، بی واهمه به پشت پرده ها سرک می کشد و اسرار را هویدا می کند؛ ارزش کم نظیری که می تواند به کار فوتبال ایران بیاید.
شاید کریمی از این ادعا خوشش نیاید، اما در مورد او می توان گفت سال های پایانی بازیگری اش بیشتر به حاشیه و درگیری گذشت و افق پیش روی مربیگری اش هم به دلایل مختلف چندان روشن به نظر نمی رسد. با این همه اما در جایگاه اجتماعی او و کاراکتر نقاد و جذابی که دارد کوچک ترین تردیدی نیست. شاید خیلی حرف ها را خیلی آدم ها به زبان بیاورند، اما مهم است که منتقد چهره ای موثر داشته باشد و بتواند طرف نقد را به معنای واقعی کلمه «نیش» بزند. مثلا سال گذشته در روزهایی که هموطنان اهوازی از شرایط بسیار بد جوی رنج می بردند، خیلی انتقادات به وجود آمد و خیلی کمپین ها تشکیل شد، اما وقتی کریمی خطاب به معصومه ابتکار زبان به اعتراض گشود، سازمان ذی ربط جوابیه ای رسمی و بلند بالا در این مورد نوشت! آن که بیرون از فوتبال است و حرمت کریمی چنین دستاوردی دارد، چه برسد به خود فوتبال که تخصص اصلی جادوگر است. دوست داشته باشیم یا نه، کریمی کلکسیونی از تجارب ناب است. او سال ها عضو تیم ملی بوده و در بایرن مونیخ و شالکه توپ زده. پس خیلی از مسایل را می داند و تلفیق این دانایی با تهور و شجاعت آقای شماره هشت، می تواند از او کاراکتری اثرگذار و نادر بسازد. همین حالا باز شدن بحث فساد در فوتبال ایران توسط علی کریمی باعث شده بسیاری از ستاره های هم نسل او مثل خداداد عزیزی، مهرداد میناوند و... هم وارد این کارزار شوند و برای همراهی جادوگر ابراز آمادگی کنند. واقعیت آن است که به ندرت کسی توانایی زدن چنین جرقه ای را دارد.
علی کریمی می تواند در نقش کلیدی «زبان گویای وجدان جمعی» عمل کند و با شجاعت و انصافی که از او سراغ داریم، حرف هایی بزند که در سینه خیلی ها مانده. بیهوده از خصلت «انصاف» کریمی سخن نمی گوییم؛ فقط کافی است به یاد بیاوریم که او بعد از آن سابقه طولانی مشاجره با کی روش، اخیرا در باب امکانات ناکافی تیم ملی و عدم برگزاری بازی های تدارکاتی بزرگ حق را به مربی پرتغالی داده است. پس کریمی می تواند بیان برنده جامعه اش باشد؛ به این شرط که استقلال فعلی اش را حفظ کند و مواضعش را سنجیده انتخاب کند تا به تدریج در اثر تکرار غرولندهای کلیشه ای، مثل خیلی های دیگر به سطح یک منتقد بداخلاق و دایما ناراضی تنزل نکند.

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال