عملیات غیرممکن؛ تراکتور مس سونگون ورزقان!

در بیست و چهار ساعت گذشته اخباری در فضای مجازی با جدیت مخابره شد که ادعا می شد تراکتور به مس سونگون واگذار می شود که در این مطلب این موضوع را مورد بررسی قرار دادیم....

به گزارش "ورزش سه"؛ بن بست مدیریتی در باشگاه تراکتور و دوری زنوزی از امورات این باشگاه باعث شده تا تراکتور کهکشانی در ساخت تیم معمولی خود نیز به مشکل بخورند و مدیریت فعلی باشگاه نیز تلاش میکنند برای اثبات قدرت مدیریتی خود، اسپانسری برای این باشگاه دست و پا کنند و عدم موفقیت در تامین اسپانسر برای باشگاهی که عنوان محبوب ترین باشگاه AFC را یدک می کشد کار را به جایی کشانده است بحث تغییر مالکیت مطرح شده است و آیا این موضوع امکان اجرایی شدن دارد یا خیر؟!

صنایع مس ایران که زیر مجموعه آن در استان آذربایجان شرقی و ورزقان یکی از قطب های قدرتمند آن به شمار می رود فعال است و فعالیت ورزشی خوبی نیز دارد ولی اینکه برای تیمی با نام تراکتور امکان هزینه داشته باشد، بعید به نظر می رسد. مس شرکت با سهامی عام که در بورس عرضه شده است و در اساسنامه داخلی آن نیز اجازه فعالیت های ورزشی داده شده است ولی این فعالیت ها شرایط خاص خود را دارد که امکان مالکیت بر تراکتور منتفی می کند.

در قوانین داخلی صنایع مس هزینه های ورزشی به تیم هایی مجاز است که نام آن به نام خود شرکت باشد و این بدان معناست که مدیران شاید بتوانند در لیگ برتر و برای استان آذربایجان تیمی داری کند ولی باید اسم آن تیم مس باشد و با حساسیت اجتماعی بالایی که روی نام تراکتور وجود دارد امکان تغییر نام وجود ندارد .

موضوع دوم کلیات این انتقال است، همانطور که در ابتدا مطلب اشاره کردیم شاید مدیریت فعلی به خاطر اثبات خود باب مذاکره را باز کنند ولی آیا در مس کسی قدرت ورود به چنین معامله پر ریسکی را دارد؟ دولت به تازگی تغییر یافته و فعلا وزارت صنعت که نهاد اصلی رسیدگی به امورات صنایع مس می باشد هنوز روی کار نیامده است و از طرفی با تغییر دولت و وزارت، قطعا تغییرات مدیریتی در این صنایع نیز انجام خواهد شد که فعلا چنین اتفاقی نیافتاده است. پس نتیجه میگیرم وقتی صنایع مس در انتقال قدرت و مدیریت کشوری است، پس امکان چنین معامله سنگینی نیز وجود ندارد.

تراکتور یک تیم معمولی نیست که هر خریداری بتواند پای معامله آن بنشیند و ساختاری که اکنون در اختیار تراکتور قرار داده شده است ( استادیوم، محل تمرین، ساختمان اداری، ساختمان پزشکی، هتل در حال بهره برداری و ... )در شرایط اقتصادی فعلی هزینه ای بسیاربالا  را طلب می کند و از طرفی زنوزی با چه ارقامی این باشگاه را خریداری کرده است و اکنون با چه قیمتی آن را باید بفروشد که ضرر و زیان حاصله جبران شود؟

با این حساب سرانگشتی به این نتیجه می رسیم خریدار جدید تراکتور باید با احتساب هزینه های فصل جاری و تامین ساختار مورد نیاز برای تمرینات باید سرمایه ای برابر با اداره چند تیم لیگ برتری در یکسال کنار گذاشته باشد که کمی سنگین و از عهده هر شخصی خارج است و خیلی سخت سرمایه داری پیدا می شود که چنین هزینه ای را برای درآمد صفر وارد فوتبال کند.

با تمامی این توضیحات به نقطه اول بازمیگردیم و پروژه مس سونگون ورزقان سازی تراکتور را عملیاتی غیرممکن می دانیم که تنها در حد ادعا، خبر و تکذیب باقی خواهد ماند.

تگ ها


تراکتور