فدراسیون به دنبال جذب مربی خارجی برای بسکتبال؟

بعد از شکست تیم ملی بسکتبال در فینال بازیهای آسیایی و ایجاد یک ناکامی دیگر، شنیده شده که فدراسیون به دنبال جذب یک مربی خارجی است ......

بعد از شکست تیم ملی بسکتبال در فینال بازی‌های آسیایی و ایجاد یک ناکامی دیگر، شنیده شده که فدراسیون به دنبال جذب یک مربی خارجی است.

در ماه‌های گذشته همه چیز برای قهرمانی تیم ملی بسکتبال در بازی‌های آسیایی مهیا شد. همه تیم‌های ملی رده‌های پایه فدا شدند تا تیم بزرگسالان بدون دغدغه تاریخ‌سازی کند. تیم ملی نوجوانان در آسیا ناکام بود و سهمیه جام جهانی نگرفت، تیم ملی جوانان به عنوان مدافع عنوان قهرمانی در آسیا ناکام بود و سهمیه جام جهانی را کسب نکرد و تیم ملی نوجوانان هم در رقابت‌های غرب‌آسیا در گرگان نائب قهرمان شد. همه این ناکامی‌ها در بسکتبال اتفاق افتاد تا همه چیز برای تیم ملی بزرگسالان مهیا باشد و شاگردان مهران شاهین‌طبع در بازی‌های آسیایی بالاخره طلسم ناکامی را بشکنند و قهرمان شوند اما این اتفاق هم نیفتاد. تیم ملی در شرایطی که توانایی برد چین را داشت و از ابتدای مسابقه 16 امتیاز اختلاف هم ایجاد کرد در نهایت با اختلاف 12 امتیاز باخت تا یک ناکامی دیگر برای بسکتبال به وجود بیاید.

حالا که کار تیم ملی در بازی‌های آسیایی تمام شده و با توجه به اینکه رامین طباطبایی رئیس فدراسیون پیش از این اعلام کرده‌بود کادرفنی تا این رویداد همراه تیم خواهند بود و برای مسابقات بعدی تصمیم دیگر گرفته خواهد شد شنیده شده که فعالیت‌هایی برای جذب مربی خارجی ایجاد شده که در شرایط کنونی یک خطای بزرگ دیگر خواهد بود. شنیده‌ها براین قرار است که یکی از مشاوران فدراسیون که به عنوان یک ایجنت (البته بدون داشتن مدرک قانونی فیبا) در بسکتبال فعالیت می‌کند و در تصمیم‌های اخیر مسوولان نیز نقش اساسی داشته پیشنهاد جذب مربی خارجی را برای ادامه کار تیم ملی داده‌است. او که حضورش در بسکتبال به خصوص در ماه‌های اخیر انتقادهای زیادی داشته به فدراسیون پیشنهاد داده که برای مسابقات انتخابی جام جهانی یک مربی خارجی جذب شود.

قطعا جذب مربی خارجی در شرایط کنونی بسکتبال و کشور یک ضربه بزرگ به پیکره بسکتبال است. با توجه به وضعیت اقتصادی و قیمت ارز اگر قرار به جذب مربی خارجی باشد قطعا یک مربی درجه صدم به ایران خواهد آمد که تنها ارز مملکت را به جیب می‌زند و می‌رود و از طرف دیگر در وضعیت کنونی دلیلی وجود ندارد که یک مربی خارجی جذب شود. حضور یک مربی قدرتمند روی نیمکت تیم ملی برای قهرمانی در بازی‌های آسیایی مهم بود که این اتفاق نیفتاد اما دلیلی منطقی وجود ندارد که با وجود مربیان خوب ایرانی ارز کشور خارج شود. به هرحال بسکتبال مربیان توانمندی دارد که در سال‌های گذشته لیگ برتر خودشان را به خوبی نشان داده‌اند و بارها تاکید کرده‌اند که توانایی کسب نتیجه با تیم ملی را دارند اما به آنها فرصتی داده نشده‌است.

از طرف دیگر مربیانی نیز هستند که با تیم ملی بوده و نتایج خوبی هم کسب کرده‌اند اما بی دلیل کنار گذاشته‌شده‌اند. وقتی فدراسیون دست به تغییر کادرفنی زد تقویت تیم ملی را دلیل این تصمیم عنوان کرد که در واقع چنین اتفاقی هم نیفتاد و تیم ملی بازی برده را به چین باخت. به همین دلیل هم حامد حدادی در مصاحبه خود اعلام کرد به خودمان باختیم نه به تیم چین. با این وجود، به نظر می‌رسد تیم ملی بسکتبال نیاز به تفکری جدید و قدرتمند دارد که بتواند در ادامه رقابت‌های انتخابی جام جهانی بدون ترس و اضطراب پیش برود و در جام جهانی 2019 نیز عملکرد قابل قبولی داشته باشد. البته تاکید اینجاست که مربی خارجی به هیچ وجه نمی‌تواند دردی از بسکتبال ایران در شرایط بی‌پولی فدراسیون دوا کند.

تگ ها


بسکتبال