فدراسیون درباره قرارداد با آدیداس توضیح بدهد

به گزارش مدال به نقل از آی اسپورت دردسرهای قرارداد فدراسیون فوتبال ایران با جیووا هنوز ادامه دارد؛ دردسری که حتی شرکت آدیداس را هم از همکاری با ایران پشیمان کرده ......
به گزارش مدال به نقل از آی اسپورت دردسرهای قرارداد فدراسیون فوتبال ایران با جیووا هنوز ادامه دارد؛ دردسری که حتی شرکت آدیداس را هم از همکاری با ایران پشیمان کرده ...

  به گزارش مدال به نقل از آی اسپورت  دردسرهای قرارداد فدراسیون فوتبال ایران با جیووا هنوز ادامه دارد؛ دردسری که حتی شرکت آدیداس را هم از همکاری با ایران پشیمان کرده. از همان روز  اولی که خبر توافق فدراسیون فوتبال ایران با کمپانی ناشناخته و نه چندان معتبر «جیووا» منتشر شد، مشخص بود که این همکاری دوام نخواهد داشت. افتضاحی که در مراسم رونمایی از پیراهن هایی که این شرکت برای تیم ملی ایران طراحی کرده بود، آن قدر بزرگ بود که در همان روز، همه را از این شرکت دلزده کرد. انگشت اتهام البته به سوی گزارشگری رفت که این شرکت و رابطش را که با او دوست بود، به فدراسیون معرفی کرده بود اما متهم اصلی خود فدراسیون بود که بدون بررسی و تحقیق با این شرکت به توافق رسید. برنده اصلی این توافق بی تردید جیووا بود که بلافاصله خبر این توافق را روی سایتش هم گذاشت تا به این طریق، خبر اولین قرارداد با یک تیم ملی در سطح جهان را منتشر کند و برای خودش نام و اعتبار بخرد. مدتی بعد اما مشخص شد که فدراسیون چه باختی داده است. پیراهن هایی که این کمپانی برای تیم ملی ایران طراحی کرده بود، مشکلات زیادی داشت و مربیان و بازیکنان تیم ملی اصلا از محصولات این شرکت راضی نبودند. به همین دلیل تلاش ها برای فسخ قرارداد با جیووا و همکاری با یک شرکت معتبر و امتحان پس داده شروع شد.

آدیداس دنبال بهانه بود؟

چند روز قبل از شروع مرحله نهایی مسابقات مقدماتی جام جهانی در آسیا، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری به تمرین تیم ملی رفت. این بازدید، یک اتفاق مهم دیگر را هم در خود داشت؛ رونمایی از پیراهن های جدید تیم ملی ایران که توسط کمپانی معروف آدیداس تولید شده بود؛ البته مدتی بود که فدراسیونی ها از کمپانی های معتبر دیگر به عنوان اسپانسر جدید تیم ملی نام می بردند اما آن روز مشخص شد که تیم ملی واقعا با آدیداس به توافق رسیده است. تیم ملی از همان اولین بازی در مقابل قطر هم آدیداس پوشید. در این میان، کمپانی جیووا که با فسخ یکطرفه قرارداد توسط فدراسیون فوتبال ایران ضربه بزرگی خورده بود، از ایران به مراجع قضایی شکایت کرد که رسیدگی به این شکایت هنوز ادامه دارد و البته ایران مدارک و دفاعیات خودش را برای حضور در این دادگاه آماده کرده است. باوجوداین به نظر می رسید که همکاری ایران و آدیداس وارد مرحله جدی تری شود زیرا ایران به جام جهانی صعود کرده بود و این برای آدیداس هم فرصت خوبی بود که یکی دیگر از تیم های حاضر در جام جهانی را با تولیدات خودش جلوی دوربین های تلویزیونی بفرستد اما چند روز بعد از قطعی شدن صعود ایران به جام جهانی خبر ناامید کننده ای منتشر شد: «آدیداس با ایران قطع همکاری کرد!» دلیل این اتفاق هم این بود که گویا شرکت آدیداس برای بازی ایران و ازبکستان، پیراهن های جدیدی طراحی، تولید و به ایران ارسال کرده بود اما تیم ملی در این بازی با همان لباس های طرح قدیم به زمین رفت! این اتفاق عجیب بود اما نه آن قدر که باعث قطع همکاری دو طرف شود. به نظر می رسد اتفاقات دیگری رخ داده است که باعث ناراحتی مدیران آدیداس شده. شاید هم این همکاری برای آدیداس چندان حیاتی و سودآور نبود و آنها برای قطع همکاری دنبال بهانه می گشتند.

مشکلات اصلی: جیووا و نداشتن کپی رایت

مدیران آدیداس از دید خودشان دلایل کافی برای قطع همکاری با ایران داشته اند. آنها علاوه بر خلف وعده ای که ایرانی ها در بازی با ازبکستان مرتکب شدند دلایل دیگری هم برای این کار دارند. اولین دلیل مهم، وضعیت مبهم قرارداد ایران با جیوواست. واقعیت این است که هنوز قرارداد دو طرف به طور رسمی فسخ نشده و فقط از سوی ایران به صورت یکطرفه باطل شده است. نماینده شرکت جیووا در ایران هم از سرمایه گذاری منصرف شده و فقط به شکایت از ایران اکتفا کرده است تا از فدراسیون ایران غرامت بگیرد. بااین حال، هنوز پرونده این شکایت در مراجع قضایی مربوطه باز است و مشخص نیست چه رأیی انتظار فدراسیون فوتبال ایران را می کشد. به همین دلیل آدیداس حاضر نشده با شرایط موجود، همکاری اش را با ایران ادامه بدهد. برای مدیران آدیداس همکاری در چنین وضعیت مبهمی چندان خوشایند نیست و آنها حس می کنند ممکن است این همکاری پایان خوشی نداشته باشد. به همین دلیل سعی کردند برای خودشان دردسر درست نکنند و از ادامه همکاری با ایران صرف نظر کردند. دومین دلیل قطع همکاری آدیداس با ایران به ماجرای قانون «کپی رایت» برمی گردد. قانونی که در سال های اخیر تلاش هایی برای اجرای آن شد اما هیچگاه به نتیجه نرسید. حتی لباس هایی مشابه آنچه کمپانی جیووا برای تیم ملی ایران و بعدها باشگاه هایی مثل پرسپولیس طراحی کرده بود در کمتر از 24 ساعت در ویترین فروشگاه های ورزشی میدان منیریه به وفور دیده می شد. باشگاه پرسپولیس حتی دراین باره چند بار در سایت رسمی باشگاه به تولید کنندگان غیر قانونی این پیراهن ها هشدار داد اما کو گوش شنوا؟ همین الان آخرین پیراهن هایی که پرسپولیس با آنها در لیگ قهرمانان آسیا شرکت کرد (طراحی کمپانی جوما) و حتی پیراهن های جشن قهرمانی این تیم در لیگ برتر به هر تعدادی که بخواهید در فروشگاه های سراسر کشور موجود است. این مسئله شاید برای «جیووا» و «جوما» خیلی مهم نباشد اما برای کمپانی معتبری مثل آدیداس غیر قابل قبول است. در هیچ کجای دنیا فروشگاه های غیر مجاز، حق تولید نمونه های مشابه تولید شده توسط این کمپانی را ندارند. درواقع جریمه های چنین تخلفی آن قدر سنگین است که کسی جرأت نمی کند وارد این بازی ها شود اما در ایران قانونی به نام کپی رایت اصلا مفهومی ندارد. مدیران آدیداس هم با این مسئله مشکل دارند و اصلا نمی توانند با آن کنار بیایند. به هر حال، فوتبال ایران با این حجم از علاقه مندی که در آن دیده می شود، می تواند بازار بسیار خوبی برای یک کمپانی معروف مثل آدیداس باشد اما به شرطی که کپی رایت در آن اجرا شود. اما چون کپی رایت در فوتبال ایران وجود ندارد نه تنها سودی انتظار این شرکت را نمی کشد بلکه ضرر هنگفتی خواهندکرد.

فدراسیون درباره قرارداد با آدیداس توضیح بدهد

حالا یک سؤال مهم پیش می آید. قرارداد فدراسیون فوتبال ایران با کمپانی آدیداس چطور بوده که این کمپانی توانسته یکطرفه آن را فسخ کند؟ و آیا اصولا قراردادی به صورت قانونی بین دو طرف وجود داشته یا نه؟ این طور که به نظر می رسد توافق دو طرف چندان قانونی و رسمی نبوده است وگرنه آدیداس نمی توانست به دلیل اینکه ایران در بازی با ازبکستان با لباس های جدید این کمپانی بازی نکرده، آن را فسخ کند! شاید هم قرارداد وجود داشته اما فدراسیون این اجازه را به طرف مقابل داده بوده که این هم گاف بزرگی محسوب می شود؛ البته خبر رسیده که بعد از قطع همکاری آدیداس با ایران، کمپانی های دیگری برای عقد قرارداد با ایران اعلام آمادگی کرده اند. به هرحال ایران به جام جهانی صعود کرده و همکاری هر کدام از این شرکت ها با ایران نفع زیادی برایشان خواهد داشت اما با این اوصاف، فدراسیون کار سختی برای قراردادهای بعدی دارد. چون دو تجربه ناموفق با جیووا و آدیداس را پشت سر دارد که هنوز مشخص پایانشان مشخص نیست.