فدرر و نادال علیه جوکوویچ و اتحادیه بازیکنان

بزرگان تنیس جهان بر سر تشکیل یک اتحادیه جدید در دنیای تنیس به شدت اختلاف نظر دارند....

به گزارش مدال و به نقل از ایران ورزشی، به نظر می‌رسد تشکیل اتحادیه جدایی‌طلبانه بازیکنان تنیس باعث ایجاد تفرقه میان اهالی این رشته ورزشی شده است و در این میان راجر فدرر و رافائل نادال به‌عنوان پرافتخارترین‌ تنیسورهای تاریخ از رخ دادن این اتفاق ابراز نارضایتی کرده‌اند.


روز یکشنبه هفته جاری بود که تشکلی جدید با عنوان «اتحادیه تنیسورهای حرفه‌ای» (PTPA) تأسیس شد که نهادی مجزا از تور ATP و اولین شورای بازیکنان تنیس است که از سال ۱۹۷۲ فعالیت داشته است.


این نهاد جدید تنیس به همت افرادی مانند مرد شماره یک تنیس جهان نواک جوکوویچ، واسک پوسپیسیل و مرد شماره ۹۴ رده‌بندی جهانی تشکیل شده است. پوسپیسیل در این باره گفت: «اگر غیرممکن نباشد، خیلی سخت است بازیکنان روی تصمیمات مهمی که برای تنیس گرفته می‌شود تأثیر بسزا بگذارند.» 


جوکوویچ هم که با پیروزی در دور نخست اوپن آمریکا روند پیروزی‌های متوالی‌اش در سال ۲۰۲۰ را ادامه داد، با پیچیده توصیف کردن ساختار مدیریت قبلی ناظر بر مسابقات تنیس به خبرنگاران درباره اتحادیه تنیسورهای حرفه‌ای گفت: «این یک ایده جدید نیست و چیزی نبوده که ناگهان به ذهن ما خطور کرده باشد.


 این پروژه چیزی بود که بسیاری از بازیکنان خواهان اجرایی شدنش بودند و در بالغ بر ۲۰ سال گذشته، در نسل‌های مختلف ورزشکاران این رشته منتظر به وجود آمدن آن بودند. من هم به‌طور قطع فکر می‌کنم تشکیل چنین اتحادیه‌ای یک قدم رو به جلو برای کمک به بازیکنان است چون به نظرم آنها را با هم متحد می‌کند.


این اتحادیه به آنها اجازه می‌دهد یک نهاد حمایت‌کننده داشته باشند، یک اتحادیه که از طریق آن بتوانند عقایدشان را بهتر ابراز کنند و درباره ایده‌هایی که دارند صحبت کنند. وظیفه این اتحادیه این است که از منافع بازیکنان و هرآنچه مربوط به آنها می‌شود دفاع کند.»


 با وجود اینکه جوکوویچ به همکاری اتحادیه تنیسورهای حرفه‌ای و تور ATP امیدوار و خوشبین است، نهاد حاکم بر دنیای تنیس مردان بر لزوم وجود اتحاد در این رشته ورزشی تأکید کرده است. این سازمان با انتشار بیانیه‌ای تأکید کرده تور ATP برای همه بازیکنان تنیس در تصمیم‌گیری‌های بزرگش به یک اندازه اهمیت قائل است.»


 علاوه بر ATP، رافائل نادال و راجر فدرر به‌عنوان دو تنیسور دارنده بیشترین قهرمانی‌ها در گرنداسلم‌ها نیز مخالف ایده تأسیس اتحادیه تنیسورهای حرفه‌ای بوده‌اند. نادال در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «دنیا دارد روزهای سخت و پیچیده‌ای را می‌گذراند. من به‌شخصه باور دارم اکنون زمان حفظ آرامش و اتحاد برای حرکت در یک مسیر است. الان بیش از هر زمان دیگری ما به یکپارچگی نیاز داریم و وقت دودستگی نیست. در این مقطع کنونی دنیای تنیس تنها با اتحاد می‌تواند به اهدافی بزرگ دست پیدا کند. تمام ما بازیکنان، تورنمنت‌ها و نهاد‌های حاکم باید در کنار هم کار کنیم. ما الان مشکلات بزرگتری داریم و قطعاً دو دستگی راه‌حل نیست.»


فدرر هم که در ابتدای سال جاری خواهان ادغام شدن نهادهای حاکم بر تنیس مردان و زنان شده بود، در واکنش به تشکیل اتحادیه تنیسورهای حرفه‌ای گفت: «الان زمان آن است که ما بازیکنان و در کل تمام دست‌اندرکاران این رشته ورزشی با هم متحد باشیم.»


اندی ماری، دیگر تنیسور سرشناس دنیا هم به‌نوعی مخالفت خود را با سازمان جدید تنیس اعلام کرد و نبود بازیکنان زن در این اتحادیه را زیر سؤال برد. البته پوسپیسیل می‌گوید مذاکراتی با تعدادی از عوامل اجرایی در بخش تنیس زنان صورت گرفته و قرار شده است به‌زودی تنیسورهای زن نیز به عضویت اتحادیه تنیسورهای حرفه‌ای درآیند.

بیشتر بخوانید:

تنیس آزاد سینسیناتی؛ جوکوویچ قهرمان شد

برتری جوکوویچ و اوساکا در دور نخست

 

 

تگ ها


رافائل نادال نواک جوکوویچ تنیس راجر فدرر تنیس