فرانسه و تلاش برای طلای ایران در پاریس!

پروژه ماندگار شدن کاراته در المپیک با وجود تلاش فرانسوی ها به بن بست خورده است....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، کاراته برای اولین بار حضور در المپیک را در توکیو تجربه کرد و در روزهای پایانی باعث جذابیت دو چندان مسابقات برای بسیاری از کشورهای شرکت کننده شد. 


در پایان المپیک توکیو، با اینکه از چند ماه قبل برنامه مسابقات المپیک ۲۰۲۴ پاریس بسته شده بود و خبری از حضور کاراته نبود، رییس فدراسیون جهانی کاراته کنفرانسی برگزار کرد و از تلاش خود و خیلی از کشورها برای ماندگار کردن این رشته در المپیک خبر داد. 


جالب اینجاست که فرانسه به عنوان میزبان المپیک پاریس هم جزو موافقان حضور کاراته در المپیک ۲۰۲۴ است، اما گویا تلاش ها فعلا در این رابطه به بن بست خورده است. 


بعد از کسب مدال طلای وزن ۶۷- کیلوگرم کاراته توسط «استیون داکاستا» از فرانسه، سران این کشور به عنوان میزبان المپیک سی و سوم با ارسال نامه‌ای به کمیته بین المللی المپیک (IOC)خواستار حضور کاراته در این بازی‌ها شدند، اما پاسخ ها همچنان منفی است.  


«تونی استنکوئیت» رئیس کمیته اجرایی المپیک ۲۰۲۴ طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «برنامه بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس نهایی شده و قابل تغییر نیست. قوانین کمیته بین المللی المپیک برای همه شناخته شده است.»


با این حال، این موضعگیری با واکنش‌های زیادی روبرو شد و پیام احساسی «داکاستا» در رسانه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت. این مرد فرانسوی که تنها طلای کشورش در رشته کاراته را کسب کرد، در فضای مجازی موضوع حضور کاراته در المپیک پاریس را دنبال می کند و حامیان زیادی هم از این طریق پیدا کرده است. 


باید دید تلاش فدراسیون جهانی کاراته، مسئولان فرانسوی و البته برخی از کشورهای دیگر از جمله ایران که جزو مدعیان کاراته جهان هستند، در نهایت می تواند مسئولان کمیته بین المللی المپیک را مجبور به تغییر برنامه بازی ها و اضافه کردن رشته نسبتا محبوب کاراته کند یا پرونده کاراته با همین یک حضور در المپیک توکیو بسته خواهد شد.

تگ ها


کاراته