فرشته نجات بالای سر شیاطین سرخ

دل‌نوشته‌ای در وصف منچستر سولسشر که نوید روزهای خوبی به هواداران این تیم می‌دهد....

امید.
4 حرفی که از سال 2013 در ذهن هوادارن یونایتد نقش بسته تا باز هم روزهای خوبشان برسد. آن‌ها تا سال‌ها جمله «سال بعد سال ماست» رقیب سنتی و غیر همشهریشان یعنی تیم کارگری بندر مرسی ساید را مورد تمسخر قرار می‌دادند اما خودشان پس از فرگوسن به سندرم امید به بازگشت به روزهای خوب دچار شدند.
منچستر تمام راه‌ها را امتحان کرد. ابتدا یک مربی با اخلاقی شبیه به فرگوسن. شاید خنده‌دار به نظر بیاید اما مویس قرار بود ادامه راه فرگوسن را طی کند اما حتی عمر مفیدش روی نیمکت‌های الدترافورد به 1 سال هم نرسید. فن‌خال به عنوان یک تئوریسین آمد اما شاگردانش نمی‌توانستند ساده‌ترین تاکتیک‌ها را اجرا کنند. خریدهای گران‌قیمت انجام شد اما بازیکنانی که معجزه‌گر تیم‌های دیگر بودند، به نابودگر تیم قرمزپوش تبدیل شدند. مورینیو آمد تا کاریزما به نیمکت برگردد اما حتی از اداره رختکن یونایتد عاجز بود تا منچستری‌ها در مغزشان سوال «آیا ما بدون الکس فرگوسن یک تیم معمولی هستیم؟» شکل بگیرد. حالا اما یک ناجی پیدا شده.
نام او سولسشر است و به تعداد سال‌های خوش فرگوسن روی نیمکت منچستر، در زبان فارسی برایش تلفظ وجود دارد. بدون کاریزمای خاص، جملات پیچیده، غرزدن‌ها مداوم و شور و هیجاناتی که دیگر سرمربیان دارند. او روی نیمکت آرام می‌نشیند و با توجه به بضاعت بازیکنانش دستور حمله می‌دهد. از طرز نشستن تا گل‌های دقایق پایانی شاگردانش، همه و همه بوی سال‌هایی می‌دهد که فرگوسن، لیورپولی‌ها را از سلطنت بریتانیا به پایین کشید.
شاید تمام این جملات مهمل باشد. شاید این برد جرقه‌ای کوچک و دل خوش‌کنک برای هوادارانی باشد که مقابل همشهری‌شان چند سالی است تحقیر شده‌اند و در ورزشگاه «گلوری گلوری من یونایتد» نخوانده‌اند و شاید آتش هیجانات یونایتدی‌ها در همین بازی روشن شده باشد و به سرعت هم رو به خاموشی برود اما حتی رقیبان هم می‌دانند شاگرد خلف فرگوسن تنها کسی‌ است که می‌تواند ویرانه شیاطین سرخ را به اوج برساند تا هواداران فریاد بزنند «منچستر همیشه قرمز است».

علی رضایی

بیشتر ببینید:

لیگ برتر انگلیس؛ خلاصه بازی منچستریونایتد 4 - 0 چلسی/ ویدیو

 

تگ ها


یادداشت اختصاصی یادداشت هواداری یادداشت‌های اختصاصی اوله گونار سولسشر منچستر یونایتد چلسی منچستر یونایتد-چلسی لیگ برتر فوتبال