فرکی: دلم برای فوتبال تنگ شده، نه باندبازی‌اش

حسین فرکی که اکنون مدت‌هاست دور از فوتبال قرار گرفته، قانون منع حضور خارجی‌ها را برای لیگ ایران مناسب ارزیابی نمی‌کند....

به گزارش “ورزش سه”، مهاجم اسبق تیم ملی ایران که در دوره مربیگری نیز موفقیت‌های خوبی با فولاد و سپاهان به نام خود کرد، اکنون دور از دنیای مربیگری مشغول استراحت است.

حسین فرکی در ابتدای صحبت‌هایش درباره سالی که گذشت می‌گوید: برایم به هیچ عنوان خوب نبود. علتش هم همین بحث کرونا بود و فشارها و استرس‌هایی که در مجموع با از دست دادن دوستان‌مان به ما وارد شد. اتفاقات ترسناک و فراموش نشدنی بود و بیشتر زمان را هم ما به همین خاطر با ناراحتی و اندوه سپری کردیم که مسلما نمی‌تواند شرایط مناسبی را ایجاد کند. اگر که مشکلات معیشتی و تورم‌ها را هم اضافه کنیم پس همه چیز تکمیل می‌شود تا بخواهیم از سال ۹۹ به عنوان یک سال خوب یاد نکنیم.

وی دوری‌اش از فوتبال را بیشتر به همین موضوع کرونا مربوط می‌داند: یکی از دلایل آن می‌تواند کرونا باشد و نگرانی‌هایی که وجود دارد. ضمن اینکه کرونا شوخی بردار نیست و ترجیح دادم که ریسک نکنم و با وجود پیشنهاداتی که عزیزان ارائه کردند من خانه بمانم و به آن فکر نکنم.

فرکی درباره پیشنهاداتی که داشته گفت: این به هر حال لطف دوستان است که به ما نگاهی دارند و فکر می‌کنم که من و امثال من در فوتبال روی آنها سرمایه گذاری شده است تا به هر حال بتوانند در بخش فوتبال به عنوان مربیگری به یک اهدافی برسند. به هر حال این موضوع برای مسئولان یا مردم وجود دارد که نظر لطفی به ما دارند و نگاه‌شان به سمت ما جلب می‌شود.

سرمربی سابق تیم‌های سایپا، پیکان، نفت تهران، فولاد و سپاهان و... با اشاره به دلتنگی‌اش برای فوتبال می‌گوید: اگر بخواهم بگویم که دلم تنگ شده است، حقیقت دارد. فوتبال عشقی است که سال‌های سال آن را دنبال کرده‌ایم. به عنوان میوه‌ای است که ما آن را کاشته‌ایم و دوست داریم تا آخر عمرمان یک برداشت خوب داشته باشیم. این عشق است که ما را به فوتبال وابسته کرده اما برخی اوقات می‌بینم حواشی و اتفاقاتی که در فوتبال ما وجود دارد بعضا موجب دلخوری و ناراحتی می‌شود. این جای تاسف دارد که برخی اوقات شاهد اتفاقات حواشی بدی هستیم و یا باند و باندبازی مطرح می‌شود. آدم دلش برای اتفاقات غیراخلاقی که تنگ نمی‌شود اما اینکه سال‌ها با فوتبال زندگی کرده‌ایم و امروز در فوتبال شرایطی هم که با کرونا پابرجاست، تماشاگران را به خانه کشانده و جذابیت فوتبال را کاهش داده است. اگر همه چیز مثل گذشته سرجای خودش باشد همیشه لذت می‌برد و هیچ زمان هم خسته نمی‌شود.

فرکی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به احتمال صعود ایران به جام جهانی می‌پردازد و می‌گوید: امیدوارم. به هر حال تیم ملی خوبی داریم و امیدوارم مشکلات فدراسیون که برطرف شده راحت تصمیم گیری کنند و راحت رو به جلو حرکت کنند. برای آنها آرزوی موفقیت داریم و تیم ملی ما هم کاملا شایستگی آن را دارد که به جام جهانی صعود کند.

بحث پایانی صحبت‌های حسین فرکی مربوط به قانون منع جذب بازیکن و سرمربی خارج است: ما که نمی‌توانیم خودمان را از دنیا جدا کنیم. وقتی این اتفاق در تمام دنیا می‌افتد، معنی آن این است که به هر حال یک منافع خوبی را می‌تواند در بر داشته باشد. من مخالف این موضوع نیستم اما اینکه چه نوع بازیکن و مربی وارد فوتبال ما شود، باید بسیار توجه کنیم. ما نباید هزینه بیخودی داشته باشیم و هیچ برداشتی حاصل نشود. در تمام دنیا هزینه می‌کنند و با جذب بازیکن خارجی تبلیغات، بلیت فروشی و درآمدزایی را بالا می‌برند و این اتفاق اگر در فوتبال ما بیفتد بد نیست و خیلی هم خوب است. اما نه اینکه هزینه کنیم و استفاده‌ای نبریم چون اینطور همان محرومیت برجا بماند بهتر است. اگر ما الان ساختار را فراهم کنیم و فدراسیون فوتبال باقدرت عمل کند، طبق شرایط و مقررات فعالیت کنند و اصول و چارچوب مشخص شده باشد. اینطور نباشد که مربی اینجا دو ماه کار کند و به فیفا شکایت کند تا بخواهد مبالغ کلانی را دریافت کند.

تگ ها


حسین فرکی