فریب 49درصدی: سهم بانوان از والیبال ملی؟

به گزارش مدال به نقل از آی اسپورت- جمعه هفته دوم لیگ جهانی والیبال شروع می شود و ایران باید در تهران و سالن 12 هزارنفری آزادی میزبان رقیبان باشد ......

به گزارش مدال به نقل از آی اسپورت- جمعه هفته دوم لیگ جهانی والیبال شروع می شود و ایران باید در تهران و سالن 12 هزارنفری آزادی میزبان رقیبان باشد. یکی از مهمترین مسائلی که در روزهای پیش از برگزاری بازی ها به وجود آمده، مطالبه به حق بانوان برای ورود به ورزشگاه آزادی و هواداری از تیم های ملی است. تاکید فدراسیون جهانی والیبال درباره حق حضور زنان در ورزشگاه، و فشارهایی که از دوره های قبل به فدراسیون والیبال ایران وارد شد تا این مسئله را حل کند، باعث شد فصل گذشته، فدراسیون اجازه دهد تعدادی از بانوان به طور گزینش شده در جایگاه مخصوصی در سالن حضور داشته باشند تا فشار فدراسیون جهانی از روی دوش داورزنی و دوستان برداشته شودفشاری که البته از طرف جامعه داخلی پررنگ تر شد اما صدای شان به جایی نمی رسید.

حالا اما با توجه به شروع دوباره لیگ جهانی و تازه شدن دغدغه بخش بزرگی از جامعه، دوباره فدراسیون ایران دست به کار شده تا با استفاده از روش های مختلف روی این مطالبه عمومی سرپوش بگذارد و محرومیت بانوان از حضور در ورزشگاه ها را با استفاده از راه های نخ نما شده تمدید کند. از روزهای قبل که بلیت فروشی لیگ جهانی شروع شد، بانوانی که برای تهیه بلیت به سایت فدراسیون مراجعه می کردند با پیام "متاسفانه سهیمه خانوم ها به پایان رسیده" روبه رو می شدند. اتفاقی که نهایت  ساده اندیشی فدراسیون نشین ها بوده که مردم و به خصوص بانوان را اینچنین ساده لوح فرض کرده بودند. بعد از رسانه ای شدن این راهکار در سطح عمومی و انتقادات جدی به فدراسیون، مسئولان دوباره با پاک کردن صورت مسئله روشی جدید ابداع کرده و با پیامی نو تصمیم گرفتند بانوان را از حضور در ورزشگاه منصرف کنند. این بار وقتی برای خرید بلیت به سایت مراجعه کنید، با پیام "به تعداد خواسته شده بلیت قابل فروش برای این مسابقه در سهمیه (بانوان) موجود نیست" روبه رو می شویدروشی نو که نهایت خلاقیت دست اندرکاران والیبال ایران برای فریب فدراسیون جهانی، و البته بخش بزرگی از مردم ایران در پیش گرفته اند.

بحث ها درباره حق ورود بانوان به ورزشگاه ها در آستانه میزبانی ایران در لیگ جهانی به بخش بزرگی از سطح جامعه رسیده و به یکی از مطالبات جدی جامعه مدنی تبدیل شده. به خصوص که هنوز در تب و تاب انتخاباتی هستیم که نامزدها با میتینگ های سیاسی پرشور با حضور همزمان زنان و مردان در سالن های ورزشی وعده های اجرای حقوق همگان را فریاد می زدندباید دید وزارت ورزش و فدراسیون والیبالی که رییس آن معاون وزیر ورزش است، برای شفاف سازی این مسئله مبهم چه  گام هایی  برمی دارند. وزارتی که در هفته های پیش از انتخابات درباره حل شدن حضور زنان در ورزشگاه وعده هایی داده بود.

 

تگ ها


اخبار روز لیگ جهانی والیبال والیبال