فریده شجاعی: تغییر سرمربی تصمیم کمیته سه نفره بسکتبال بانوان بود

نایب رئیس بانوان فدراسیون بسکتبال گفت: کنار گذاشتن طیاری از سرمربیگری تیم ملی بسکتبال سه نفره بانوان، با این توجیح که بسکتبال سه نفره نسبت به پنج نفره بیشتر نقش توسعه ای دارد و تفریحیتر است، تصمیم کمیته سه به سه فدراسیون بود ......

نایب رئیس بانوان فدراسیون بسکتبال گفت: کنار گذاشتن طیاری از سرمربیگری تیم ملی بسکتبال سه نفره بانوان، با این توجیح که بسکتبال سه نفره نسبت به پنج نفره بیشتر نقش توسعه ای دارد و تفریحی‌تر است، تصمیم کمیته سه به سه فدراسیون بود.

فریده شجاعی در واکنش به کنار گذاشتن فرانک طیاری از سرمربیگری تم ملی بسکتبال سه نفره بانوان گفت: خانم طیاری مربی بسیار خوب و با ارزشی است، شخصا به او اعتقاد دارم و دوست داشتم در کنار تیم در جام جهانی هم حضور  داشته باشد اما حکم او  فقط برای مسابقات آسیایی بود. این تصمیم کمیته سه نفره فدراسیون بود که توجیح‌شان هم این است که چون بسکتبال سه نفره نسبت به پنج نفره بیشتر نقش توسعه ای دارد و تفریحی‌تر است و نیز نقش مربی در این نوع بسکتبال به اندازه بسکتبال پنج نفره نیست می‌توانیم هر رویداد یک مربی جدید را محک بزنیم.

 او به تجربه مربی اشاره و بیان کرد: مربی در حین بازی سه نفره حق دخالت و هدایت تیم را  ندارد به همین دلیل تجربه خیلی به کار نمی آید و بازی به بازی منتقل نمی شود.  بنابراین  مربی جدید هم می‌تواند کار یک مربی باتجربه را انجام بدهد و علاوه بر آن خود نیز تجربه کسب کند. البته با تمام این احوال باز هم می‌گویم که این موضوع تصمیم کمیته سه به سه فدراسیون بود و من هم قانع شدم.

 شجاعی در پاسخ به این موضوع که هرچند در حین بازی سه نفره تجربه مربی به کار نمی‌آید اما در تمرینات تیم نقش مهمی دارد، گفت: تمرینات برنامه ریزی شده است و از مشاوره فنی آقایان  که تجربه بیشتری نسبت به خانم ها دارند، استفاده می‌کنیم.

 او در پاسخ به این سوال که چرا مربی جوان به جای اینکه ابتدا در کادر تیم و در کنار مربی باتجربه قرار بگیرد به یکباره به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شده است، گفت: جوانان  هم باید زمانی به کار گرفته شوند. البته شخصا معتقدم که مربیان زیادی داریم که برای سرمربیگری تیم ملی بسکتبال سه نفره بانوان  واجد شرایط بودند اما چون می‌خواهیم از آنها برای بسکتبال  پنج نفره در مقاطع مختلف استفاده کنیم به همین دلیل در پنج نفره بیشتربه مربیان با تجربه نیاز داریم که باعث شد  تصمیم بگیریم در بسکتبال سه نفره از جوانان استفاده کنیم تا آنها هم تجربه پیدا کنند.

نایب رئیس بانوان فدراسیون بسکتبال در مورد " نیکا بیک لیک لی " گفت: خانم نیکا هم مربی با تجربه‌ای است تیمش در مسابقات سوپر لیگ b  قهرمان شد و غیر از مربیگری سابقه بازی هم دارد واگر  یک دوره  برای مربیگری تیم ملی محک بخورد بد نیست.

 شجاعی در پاسخ به این سوال که با استدلال انتخاب مربی برای هر رویداد باید انتظار داشته باشیم بعد از مسابقات جهانی فیلیپین "بیک لیک لی "  هم کنار گذاشته شود، بیان کرد: برای این موضوع همان زمان تصمیم گرفته می‌شود ولی فعلا امسال برای بسکتبال سه به سه به جز جاکارتا که آن هم تیمش متفاوت با این تیم است و سرمربی‌اش هم انتخاب شده است، رویدادی نداریم.

نایب رئیس بانوان فدراسیون بسکتبال در ادامه به بسکتبال سه نفره و پنج نفره اشاره کرد و گفت: مهارت‌های بسکتبال در پنج نفره و سه نفره یکی است، هنوز نتوانستیم بازیکنمان را جدا کنیم. فدراسیون در نظر دارد کادر مربیگری، کلاس های داوری و بازیکنان این دو نوع بسکتبال را جدا کند. در آینده اگر این اتفاق بیفتد مسلما تمرینات تیم سه نفره را ادامه خواهیم داد و آنها را رها نمی‌کنیم. ولی در حال حاضر که برای تیم پنج نفره برنامه‌ریزی تمرین می‌کنیم، افرادی که در سه نفره هستند در پنج نفره هم خواهند بود. بنابراین آمادگی خود را از دست نمی‌دهند.  فقط اگر رویدادی برای سه نفره داشته باشیم برنامه اردویی آن را به طور مجزا انجام می‌دهیم.

او در پایان بیان کرد: کاری که در فوتبال  انجام دادیم  به این شکل بود که ابتدا فوتبال را انتخاب کردیم و فوتسال و فوتبال ساحلی در کنارش قرار گرفت در سال اول مجبور شدیم مربی، بازیکن و داور را مشترک استفاده کنیم ولی از سال بعد که پیگیری و برنامه‌ریزی شد فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی از هم جدا شدند حتی در سال های اخیر بازیکنان اجازه ندارند در دو بخش دیگر شرکت کنند. برای بسکتبال هم  چنین برنامه ای را داریم  که ابتدا کلاس‌های مربیگری و داوری و سپس بازیکنان را جدا کنیم.

تگ ها


اخبار روز بسکتبال