فضای دوقطبی کشتی از نگاه مراد محمدی

پیشکسوت کشتی آزاد گفت: ای کاش مسابقات لیگ طوری برنامه‌ریزی می شد که تیم کامل به جام جهانی هم اعزام می شد....

به گزارش "ورزش سه"، سیدمراد محمدی، دارنده مدال برنز المپیک پکن که امروز مهمان برنامه دایره طلایی بود، در مورد استارت خود در کشتی عنوان کرد: در مازندران همه در بچگی تمرین کشتی می کنند اما من کاملا اتفاقی سمت کشتی آمدم و هیچ شناختی از قدیمی‌ترها نداشتم. پدرم کشتی را دوست داشت و من به خاطر علاقه پدرم به کشتی آمدم.


وی مهم ترین مربیانش در دوره قهرمانی را اسماعیل دنگسرکی و رحیم تبریزی عنوان کرد و در مورد اینکه در دو رویداد جهانی ۲۰۰۵ بوداپست و المپیک ۲۰۰۸ پکن او تنها مدال آور کشتی ایران بود، گفت: وقتی همه تیم می‌بازند کشتی گرفتن خیلی سخت می‌شود چون فشار و استرس زیادی روی کشتی گیر خواهد بود.

شاید اگر کشتی جزو رشته های اول در المپیک بود که مسابقه می‌داد، کار راحت‌تر بود اما کشتی در المپیک جزو آخرین رشته‌هاست و تا آن وقت قهرمانان خوبی از کشورمان در المپیک ۲۰۰۸ شکست خوردند و بعد نوبت به کشتی رسید. در همان مسابقات در تیم ملی کشتی کشورمان نفرات زیادی که قبل تر و یا بعد از المپیک قهرمان جهان و المپیک شدند، زیاد داشتیم اما جو مسابقات سنگین بود و نتوانستیم موفق عمل کنیم، اما تیمی که به بوداپست رفت یک تیم جوان و دگرگون شده بود که پیش بینی می شد این تیم جوان نتیجه مطلوبی نگیرد. در المپیک ۲۰۰۸ اصلا چنین پیش‌بینی‌ای نمی شد و همه فکر می‌کردند در المپیک نتیجه می گیریم که اینطور نشد.


سرمربی پیشین تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان در مورد شیوه جدیدی که سال ۲۰۰۵ در تیم ملی آزاد تجربه شد و تیم با ۴ مربی و بدون سرمربی اداره شد، گفت: در آن برهه از زمان و در بوداپست با اینکه کادرفنی شورایی بود ولی خوب اداره شد و هر ۴ نفر با هم مشورت می کردند و برنامه های تمرینی بدنسازی تیم همه شورایی انجام می گرفت و مشکلی در بین کادرفنی وجود نداشت. هر ۴ نفر توانستند به تیم ملی کمک کنند، فقط مسئله این بود که تیم جوانی به بوداپست رفت و شاید اگر یک روانشناس کنار تیم بود بیشتر می توانست کمک کند.


نفر سوم مسابقات جهانی ۲۰۰۵ بوداپست با اشاره به برگزاری رقابت های لیگ برتر عنوان کرد: جا دارد تشکر ویژه ای از فدراسیون بابت برگزاری مسابقات لیگ داشته باشم چون بعد از این بیماری، کشتی گیران پشت درهای بسته تمرین می کردند و دیگر از این وضعیت خسته شده بودند، ضمن اینکه لیگ تنها منبع درآمد کشتی گیران است.

البته ای کاش مسابقات لیگ طوری برنامه‌ریزی می شد که تیم کامل به جام جهانی هم اعزام می شد. می شد فینال لیگ را عقب انداخت اما نمی دانم چه سیاستی پشت قضیه بود که این اتفاق رخ نداد، اما برگزاری لیگ کار خوبی بود، هرچند شرایط آمادگی کشتی گیران هم چندان مطلوب نبود.


محمدی افزود: کاش اتفاقات فینال رخ نمی داد، همه ما می دانیم که می شد این مشکلات را در داخل خانواده کشتی حل کرد، اگر بزرگترها وارد ماجرا شده و حواشی به تلویزیون و فضای مجازی کشیده نمی شد. متاسفانه از سوی هر دو طرف بی حرمتی زیاد شد. می شد مدیرعامل استقلال را به فدراسیون دعوت کرد تا خیلی بهتر و راحت تر به موضوع بپردازند.


وی در خاتمه با اشاره به اختلافاتی که در جامعه کشتی وجود دارد، گفت: همه ما جزو جامعه کشتی هستیم، اولین موضوعی که خودم در این چند وقته کاملا احساس کردم، دوقطبی شدن کشتی ایران است. من از همه بزرگان کشتی خواهش می کنم که بیایند و به کشتی کمک کنند تا نتیجه بگیریم. همه مردم هم این دو قطب اصلی را می شناسند، امیدوارم آنهایی که در کشتی حرف شان فصل الخطاب است، وسط بیایند و با کمک هم در المپیک نتیجه خوبی بگیریم.

تگ ها


کشتی