فغانی: تمایل چندانی به قضاوت در دربی ندارم

علیرضا فغانی، داور بین المللی و مشهور فوتبال ایران در مصاحبه با باشگاه خبرنگاران جوان صحبتهای جالبی را به زبان آورده است ......

 علیرضا فغانی، داور بین المللی و مشهور فوتبال ایران در مصاحبه با باشگاه خبرنگاران جوان صحبتهای جالبی را به زبان آورده است.
 

به گزارش مدال به نقل از "ورزش سه"، برترین داور فوتبال آسیا سابقه قضاوت در فینال جام ملتهای این قاره در سال 2015، فینال جام جهانی باشگاه ها در همین سال، فینال المپیک ریو و افتخارات متعدد داخلی و بین المللی را در کارنامه دارد. مصاحبه با او را در ادامه بخوانید:


بین داوران فوتبال حساسیتی برای قضاوت در شهرآورد پایتخت وجود دارد؟
 کار جالبی نیست که رسانه ها از چند هفته قبل از شروع دربی در مورد گزینه های قضاوت دربی گمانه زنی کنند. بهتر است همه صبر کنند تا داور دربی مانند سایر بازی ها به صورت رسمی از سوی کمیته داوران معرفی شود. شاید برخی داوران علاقه زیادی به قضاوت تعداد زیادی از بازی های دربی دارند؛ اما خودم چنین تمایلی ندارم و ترجیح می دهم هر بازی که تشکیلات داوری صلاح می بیند را داوری کنم؛ در واقع هرچند تمایل چندانی به قضاوت بازی های حساسی مانند دربی ندارم اما اگر این وظیفه به من محول شود، وظیفه ام را به بهترین شکل انجام می دهم.
 

 کدام یک از داوران فعلی فوتبال کشورمان توانایی قضاوت در دربی 84 پایتخت را دارند؟
به اعتقاد من صرفا نام بردن از گزینه های جوان برای قضاوت دربی، چندان به صلاح نیست؛ چراکه این امر با دلخوری برخی داوران باتجربه همراه می شود اما در کل سوت زدن داور باتجربه در بازی پیش رو منطقی تر است. شاهین حاج بابایی، تورج حق وردی، حسین زرگر، مهدی سیدعلی، رضا کرمانشاهی، اشکان خورشیدی و محمدرضا فغانی افرادی هستند که به راحتی می توانند این بازی را قضاوت کنند. از طرفی هرچند نمی توان نداشتن توانایی را در مورد برخی داوران جوان به کار برد اما با توجه به حساسیت های این بازی، انتخاب داور جوان برای دربی ریسک بزرگی محسوب می شود.
 
 آیا پیش از دربی های پایتخت به داوران تاکید می شود به نوعی بازی را درآورند یا خیر؟
 تاکنون سه دربی را قضاوت کرده ام؛ اما هیچ کس چنین درخواستی از من نداشته است.
 
نظر شما در مورد اعتراض بیشتر تیم های لیگ برتر به داوری چیست؟
 همان گونه که تیم ها در لیگ شانزدهم به جوان گرایی رو آورده اند، این امر در جامعه داوری هم وجود دارد. به هر حال باید تبعات جوان گرایی را هم قبول کنیم. همان گونه که بازیکنان جوان با انجام چند اشتباه مورد حمایت سرمربی خود قرار می گیرند، مسئولان داوری هم سعی می کنند داوران جوان را حمایت کنند. در این میان فشار و استرسی که برخی تیم ها و مربیان به داوران کم تجربه وارد می کنند، کار را برای آن ها سخت می کند؛ بنابراین خواهش می کنم این هجمه ها از روی دوش نفرات جوان داوری برداشته شود تا این بخش از فوتبال ایران هم روز به روز پیشرفت کند.
 
تاکنون پیش آمده با داشتن ذهنیت نسبت به یک بازیکن خاص، بازی را قضاوت کنید؟
 به هیچ وجه خوب نیست داور با ذهنیت نسبت به یک بازیکن وارد زمین شود. با این وجود من هم انسان هستم و در دورانی که جوان تر بودم، برخی مصاحبه های بازیکنان و مربیان یادم نمی رفت. تا آن جایی که نتوانم از جریمه شخصی بازیکنان گذشت کنم، این کار را انجام نمی دهم. بازیکن، مربی، داور، خبرنگار و مسئول همه جزو خانواده فوتبال هستند که چند وقتی در کنار هم حضور دارند؛ بنابراین اگر پس از پایان بازی مربی و بازیکن بخواهند الفاظی را به داوران نسبت دهند از ذهن ما نمی رود؛ البته این موضوع را در قضاوت خودمان وارد نمی کنیم.
 

در دوران داوری خود بیشترین چالش را با کدام بازیکن و مربی داشته اید؟
 در گذشته چالش های بیش تری بین داوران با مربیان و بازیکنان وجود داشت و ما سعی می کردیم یکنواخت کار خود را انجام دهیم. خوشبختانه در حال حاضر احترام متقابلی وجود دارد و هرکس تصمیم های داور را قبول نکند، با تذکر و کارت مواجه می شود. در چند بازی با فرهاد مجیدی و مرحوم هادی نوروزی چالش هایی داشتم اما پس از مدتی ارتباط و احترام خوبی بین ما شکل گرفت.
 

چرا با وجود حواشی مختلف در دیدار تراکتورسازی و نفت تهران در لیگ چهاردهم، از شما به عنوان مقصر اصلی اتفاقات آن بازی یاد می شود؟
با وجود گذشت حدود 2 سال از آن بازی اعتقاد دارم تنها اشتباه من این بود که یک پنالتی برای تراکتور نگرفتم که البته آن اشتباه هم تنها از روی عکس مشخص شد و فیلم خاصی وجود ندارد. با توجه به اتفاقاتی که قرار بود چند هفته پس از آن بازی رخ دهد، علیه من جبهه گرفته و من را مقابل مردم تبریز قرار دادند. البته بارها پیش آمده که برخی افراد در مقابل مردم آذربایجان ایستاده اند. از عملکردم در بازی تراکتور و نفت رضایت دارم. احترام خاصی برای مردم این شهر قائل هستم و اتفاقات آن بازی را بدشانسی خودم می دانم. در این میان اظهارات برخی مسئولان فوتبالی انگیزه ام را بیشتر و به من کمک کرد در مسابقات بین المللی بهتر کار کنم.
 

 با توجه به افتخارات فراوانی که در داوری به دست آورده اید، آیا به دوران بازنشستگی هم فکر کرده اید؟
 قضاوت در فینال جام جهانی یکی از بزرگ ترین اهداف من از ابتدای داوری بوده است. هرچند خیلی مواقع در این مسیر اذیت شدم اما اتفاقات خوبی که در سال های اخیر برای من رخ داده، سبب شده انگیزه و اراده بیشتری برای رسیدن به اهدافم پیدا کنم. شک نکنید تا پایان جام جهانی 2018 به خداحافظی فکر هم نمی کنم اما روزی که چنین تصمیمی بگیرم، امکان ندارد به عرصه قضاوت بازگردم.
 
 

به کدام یک از تیم های پرسپولیس و استقلال تمایل قلبی دارید؟
 حتی درصورت داشتن تعصب به یک تیم خاص، اگر در وضعیت داوری قرار بگیرید این موضوع را فراموش می کنید چراکه بیشتر از یک تیم، خود را دوست دارید. پدرم پرسپولیسی است و همراه با وی به ورزشگاه می رفتیم. از طرفی ارادت خاصی به علی پروین، مرحوم ناصر حجازی و مرحوم منصور پورحیدری دارم. آن ها جزو شخصیت های دوست داشتنی تاریخ فوتبال ایران هستند. از 16 سالگی وارد داوری شدم و از همان زمان تعصب خاصی به هیچ تیمی نداشتم.
 
در روزهایی که دربی  را قضاوت می کنید، به کدام بازیکن حساسیت بیشتری دارید؟
  همه بازیکنان خوب هستند. در آخرین دربی که قضاوت کردم نفرات جوان و باتجربه هر 2 تیم به تصمیم های تیم داوری احترام گذاشتند. البته با توجه به شرایط خوبی که در مسابقات بین المللی برای من و تیمم پیش آمده، احترام بازیکنان ایرانی به ما هم بیشتر شده است. امیدوارم مربیان و بازیکنان فوتبال ما همان احترامی که برای داوران باتجربه قائل هستند را برای نفرات جوان عرصه داوری هم به کار گیرند تا استرس و فشار روی آن ها کمتر شود.
 
 آیا اهانت برخی هواداران در جریان یک بازی در زندگی شخصی شما تاثیر می گذارد؟
  بی تاثیر نیست اما این وضعیت را قبول کرده ایم و سعی می کنیم اهانت ها به کار و زندگی ما انتقال نیابد. در واقع با ریکاوری مناسب تا حد بسیار زیادی این حواشی را فراموش می کنیم. پس از پایان بازی ها زمانی که به خانه بازمی گردیم خود را به مسائل خانوادگی متمرکز می کنیم. از طرفی سعی می کنیم با تمرینات مناسب خود را از این وضعیت خارج کنیم چراکه فکر کردن به اهانت ها جز عذاب و اذیت چیز دیگری ندارد.

تگ ها


فوتبال