فقط به موفقیت نساجی فکر می کنم/نکونام: آرزویم نشستن روی نیمکت استقلال است

سرمربی تیم فوتبال نساجی مازندران گفت: برای من آرزویی است که اگر لیاقتش را داشته باشم بتوانم روی نیمکت استقلال بنشینم، ولی الان فقط به موفقیت خودم و نساجی فکر میکنم ......

سرمربی تیم فوتبال نساجی مازندران گفت: برای من آرزویی است که اگر لیاقتش را داشته باشم بتوانم روی نیمکت استقلال بنشینم، ولی الان فقط به موفقیت خودم و نساجی فکر می‌کنم.

به گزارش مدال، تیم فوتبال نساجی مازندران با هدایت جواد نکونام موفق شده هم فوتبال خوبی ارائه کند و هم نتایج نسبتا خوبی بگیرد. به این بهانه سراغ جواد نکونام رفتیم تا دقایقی در خصوص شرایط خودش، تیمش، شایعه حضورش در استقلال، حضور تیم ملی در جام ملت‌های آسیا و ... صحبت کنیم.

نکونام با حوصله پاسخگوی تمام سوالات ما بود و در خصوص تمام مسائل نظرش را اعلام کرد...

*ابتدا در مورد شکست تیم‌تان مقابل سپاهان در جام حذفی صحبت کنید.

ما از لحاظ تیمی شرایط خوبی داریم، اما متاسفانه برای بازی با سپاهان واقعا دست‌مان از لحاظ بازیکن خالی بود. بازیکنانی که بازی کردند یا سرما خورده بودند یا مصدوم. ۳ بازیکن ما به خاطر مصدومیت از فهرست جا ماندند. یکی از بازیکنان روز قبل از بازی، یکی روز بازی گفت نمی‌تواند بازی کند. مجبور شدیم بازی را با یک بازیکن ۲۱ ساله شروع کنیم که تا امروز برای ما بازی نکرده بود. 

بازیکنان به خاطر مریضی که داشتند در طول بازی خسته شدند و ما تعویض‌های اجباری انجام دادیم. بازیکنان جایگزین هم شرایط خوبی نداشتند. واقعا تیم ما مقابل سپاهان کامل نبود، ولی به نظرم خوب بازی کردیم مخصوصا در ۹۰ دقیقه. البته در ۱۵ دقیقه وقت اضافه دوم شرایط‌مان سخت شد، چون بازیکنان تعویضی از شرایط خوبی بهره نمی‌بردند. در کل خوب بودیم و فکر می‌کنم عملکرد قابل قبولی داشتیم. در ضربات پنالتی هم خب بازیکن پنالتی خراب می‌کند و هیچ مشکلی نیست! باختیم، ولی چیزی از شایستگی‌های ما کم نمی‌کند. همه دیدند مقابل سپاهان چه فوتبالی بازی کردیم، فکر می‌کنم اگر ما هم صعود می‌کردیم کسی نمی‌توانست به ناحق صعود کردیم. 

*نکته جالبی که در نساجی وجود دارد این است که تیم شما خیلی سخت شکست می‌خورد، یعنی اگر هم می‌بازید به سختی این اتفاق رخ می‌دهد. 

تیم ما از لحاظ تیمی شرایط‌مان طوری است که باید به فکر باشیم. ما از لحاظ کار تیمی خیلی خوب هستیم. من ۲ هفته پیش هم گفتم که چند بازیکن ما هستند که هنوز در غالب تیمی نیستند. ما لیگ را با ۱۳ بازیکن شروع کردیم و پیشرفتما‌ن کاملا مشخص است. ما برای هر بازی برنامه خاص خودمان را داریم. مهمتر از همه این است که بازیکنان ما باور کردند فوتبال ورزشی است که در آن مهم این است که در روز مسابقه کدام بازیکن و تیم بهتر بازی کنند. 

*شما چند وقت پیش اعلام کردی که از چند بازیکن تیم‌تان ناراضی هستی، آیا این بازیکنان به شرایط مدنظر شما رسیده‌اند، اگر اینطور نیست برنامه شما برای نیم‌فصل چیست؟

ما با آنها صحبت کردیم و گفتیم که تلاش‌شان را بیشتر کنند. من بازیکنی را تحت فشار نمی‌گذارم که گل بزند یا پاس گل بدهد فقط می‌خواهم بازیکن تمام تلاشش را در تمرینات به کار بگیرد و برای موفقیت تیم در مسابقه تلاش کند. بازیکنانی که نتوانند انتظارات ما را برآورده کنند قطعا نیم‌فصل از ما جدا می‌شوند. با کسی تعارف ندارم و برای موفقیت تیم هر کاری لازم باشد انجام می‌دهیم. در نیم‌فصل قطعا چند بازیکن از ما جدا خواهند شد. البته خدا را شکر اکثر بازیکنانی که این فصل گرفتیم شرایط خوبی داشتند.

*این نساجی با آن تیم مدنظر شما چقدر فاصله دارد؟

ما با توجه به برنامه و بودجه تیم پیش رفتیم. ما مثل خیلی از تیم‌ها نمی‌توانیم بازیکن ۴۰۰ هزار دلاری بگیریم، ما از این پول‌ها نداشتیم و از این هزینه‌ها هم نکردیم. ما از اول فصل می‌خواستیم یک مهاجم خوب خارجی بگیریم که حداقل قیمتش ۱۲۰ هزار دلار بود، اما نتوانستیم این بازیکن را بگیریم و مجبور شدیم با همین بضاعت جلو برویم. من ۲ بازیکن خارجی مدنظر داشتم که قیمت‌هایشان بالا بود. باید همین تیم را حفظ کنیم و جلو برویم حالا اگر بتوانیم نیم‌فصل ۲ مهاجم خارجی بگیرم این کار را انجام می‌دهم، چون نیمی از فصل گذشته و قیمت‌ها هم پایین می‌آید. ما نیاز داریم در خط حمله زهر تیم را بیشتر کنیم و نیم فصل می‌توانیم ۶ بازیکن جدید بگیریم. ما از تیمی که از لیگ یک به لیگ برتر آمدم فقط ۴ بازیکن را حفظ کردیم و بقیه بازیکنان جدید هستند، این یعنی برای اینکه بهتر شویم به زمان احتیاج داریم.

*نگاه شما به بازیکن خارجی چطور است؟ 

اگر می‌خواستیم بازیکن خارجی را روز سی‌دی و فیلم بگیرم تا الان بازیکن خارجی گرفته بودم، ولی تمام برنامه‌ام این است که باید فیلم کامل بازیکن را ببینم یا اینکه بازیکن خارجی را بشناسم. مثلا ۲ بازیکنی که می‌شناختم در اسپانیا که با آنها صحبت کردم، اما با این مبالغ نمی‌توانستند به ایران بیایند یا فیلم کامل چند بازیکن را دیدم که مورد موافقت ما قرار نگرفت. 

*نکته جالب در مورد شما این است که در زمان مسابقه خیلی کنار زمین جنب و جوش دارید و خیلی حرص می‌خورید. 

خب هر مربی یک سیستم دارد، من نمی‌توانم مانند یک سری مربی‌ها کنار خط باشم و جریان بازی را نگاه کنم. من جنب و جوش خودم را دارم. زمانی که فوتبال هم بازی می‌کردم همینطور بودم و همین جنب و جوش را داشتم. الان هم سبک مربیگری من اینطور است. با این حرکات انرژی کاملا به بازیکنان داخل زمین منتقل می‌شود و به نظرم سیستم تیم از مربی شکل می‌گیرد. 

*از نظر خیلی‌ها سرمربی بعدی استقلال جواد نکونام است، آیا واقعا همچین هدفی در برنامه شما وجود دارد؟

به هرحال روی نیمکت تیم‌های بزرگ نشستن آرزوی هر مربی است. برای من هم آرزویی است که اگر لیاقتش را داشته باشم بتوانم روی نیمکت استقلال بنشینم، ولی الان فقط به موفقیت خودم و نساجی فکر می‌کنم. در ادامه اگر لیاقتش را داشتم دوست دارم سرمربی استقلال بشوم. فعلا باید جلو برویم و ببینم چه اتفاقی رخ می‌دهد. تنها آرزوی من این است که استقلال موفق باشد.
*بعد از بازی نساجی و استقلال، یک سری از هواداران استقلال ناراحت بودند که چرا شما به عنوان یک استقلالی با تمام توان مقابل این تیم قرار گرفتید.

ببینید هیچ استقلالی این کار را نمی‌کند که بخواهد در بازی مقابل این تیم به قول معروف «راه بدهد». همه من را می‌شناسند و خوشحال بودند که مقابل استقلال تمام توانم را گذاشتم، اصلا در مکتب استقلال این حرف‌ها جایی ندارد.
 
*به نظر شما حضور مربیان خارجی مانند برانکو و شفر توانسته به فوتبال ما کمک کند؟ 

صددرصد حضور این مربیان به فوتبال ما کمک می‌کند. مربیان خارجی با ایده‌های جدید به فوتبال ما می‌آیند و اگر هرکدام از این مربیان یک نکته مثبت داشته باشند به فوتبال ما کمک می‌کند. حضور این مربیان می‌تواند به من مربی جوان کمک کند تا چیز‌های جدیدی یاد بگیرم. 

*به نظر شما استفاده از مربیان جوان در فوتبال ما خوب است یا جا دارد که بیشتر از مربیان جوان استفاده کرد؟

به نظرم مربیان جوان در فوتبال ایران کم هستند، الان شما نگاه کنید می‌بینید در تمام دنیا مربیان از سن ۳۷، ۳۸ سالگی کارشان را شروع می‌کنند. سرمربی حال حاضر ویارئال که هدایت این تیم را به عهده دارد هم‌دوره من است و مربی ویارئال شد! در ایران هستند مربیانی که چندین و چندسال بودند و موفق بودند. باید به جوان‌ها بیشتر بها داده شود تا موفق شوند. باید به مربی جوان فرصت داد تا بتواند به موفقیت برسد. مدیران ما باید به مربیان جوان اعتماد کنند تا در آینده موفق شوند. در غیر این صورت فوتبال ایران هیچ پیشرفتی نمی‌کند و فقط درگیر مسئله تعویض مربی خواهیم بود! یک مقدار باید چرخه جوانگرایی در مربیان ما زود استارت بخورد. 

*خیلی‌ها اعتقاد دارد تاکتیکی که شما در نساجی استفاده می‌کنی مانند تاکتیک تیم ملی است، این مسئله را قبول دارید؟

ببنید من از هر مربی که کار کردم چیزی یاد گرفتم و استفاده می‌کنم و البته سبک خودم را دارم. اگر سبک تیم ملی را بتوانم انجام بدهم باعث افتخارم است. حداقلش این است که اگر تیم ملی در جام جهانی دفاع هم کرده، توانسته مقابل تیم‌های خوب دنیا این کار را انجام بدهد. هرکسی می‌تواند هرسبکی را ارائه کند. تلاش من این بوده که هرچیزی که یاد گرفتم را استفاده کنم تا بتوانم بهترین عملکرد را داشته باشم. 

*قبول دارید که یک مقدار به فوتبال تدافعی علاقه دارید، یا اینکه ابزار ارائه فوتبال هجومی را ندارید؟

من نسبت به تیمم کار را پیش می‌برم، سال گذشته در لیگ یک ۶، ۴ و ۳ گل را ثبت کردیم، چون ابزار فوتبال هجومی در لیگ یک را داشتیم، اما الان شرایط فرق دارد و نمی‌توانم فوتبالی که سال گذشته ارائه می‌کردیم را ارائه کنم. قطعا تیم‌هایی مانند استقلال، پرسپولیس، سپاهان و تراکتورسازی ابزار ارائه فوتبال هجومی را دارند و این کار را هم انجام می‌دهند. من با توجه به داشته‌ها و توانایی که تیمم دارد کار را پیش می‌برم. البته شما دیدید که ما با همین بضاعت مقابل پرسپولیس در ورزشگاه آزادی، مقابل استقلال، مقابل سایپا، سپاهان، فولاد، تراکتورسازی بازی کردیم.
*شما و خیلی از تیم‌ها و مربیان و حتی مدیران امسال به داوری‌ها در لیگ برتر معترض بودید، واقعا اشتباهات داوری روی کار تیم شما اثر داشت؟

به نظرم داوران ما نیاز به حمایت و پیشرفت دارند و باید توانایی‌هایشان را نشان بدهند. ما در ۵ بازی از داوری ضرر مستقیم دیدیم. مثلا پنالتی اشتباه گرفتند که تیم من باخته، یا پنالتی اخراج را نگرفتند و ما مساوی کردیم، گل سالم تیم را دقیقه ۸۲ نگرفتند، بازی با پرسپولیس اخراج اشتباه داشتیم، بازی با سایپا گل تاکتیکی اشتباه اعلام کردند. در این بین هیچ اشتباه داوری به نفع من و تیم من رخ نداده است، البته من مشکلی ندارم و به مبارزه کردن ادامه می‌دهم. شما ببینید که اگر از همین بازی‌های که مثال زدم یک ۳ امتیاز گرفته بودم قطعا شرایط فرق می‌کرد و تا آخر فصل بیشتر تفاوت داشت. در کل ما باید تمام تلاش‌مان را انجام بدهیم تا با همین اشتباهات هم تیم‌مان خوب نتیجه بگیرد. 

*شما در قائمشهر بسیار محبوب هستید...

خب مردم قائمشهر به من لطف دارند، واقعا هر تلاشی کردم برای نساجی بوده است. با تمام مشکلاتی که وجود داشت خوشحالم بعد از ۲۴ سال کاری کردم که مردم قائمشهر خوشحال شوند. امیدوارم نساجی سال‌های سال در لیگ برتر باشد و بدرخشد که این باعث افتخار من هم است. چیزی که برای من مهم است موفقیت نساجی و خوشحالی مردم است. 

*باتوجه به تجربه زیادی که دارید، فکر می‌کنید پرسپولیس بتواند به فینال لیگ قهرمانان آسیا برسد؟

هیچ چیز فوتبال مشخص نیست و به هیچ نتیجه‌اش نمی‌شود دلخوش کرد، اما امیدوارم پرسپولیس به عنوان نماینده ایران موفق باشد. 

*در آستانه آغاز جام ملت‌های آسیا هستیم، فکر می‌کنید تیم ملی بتواند این دوره به قهرمانی آسیا برسد؟

همه ایران دعا می‌کنند تیم ما قهرمان شود، چون این یکی از آرزو‌های همه مردم و فوتبالدوستان است. البته کار خیلی سخت است. 

*فکر می‌کنید تیم ملی ما پتانسیل قهرمانی در آسیا را دارد یا اصلا باید از این تیم انتظار قهرمانی داشت؟

به نظرم می‌توانیم انتظار قهرمانی داشته باشیم، چون تیم خوبی داریم و بازیکنان چند سال است که کنار هم بازی می‌کنند. تیم ما تلفیقی از بازیکنان جوان و با تجربه است. این دوره می‌تواند دوره‌ای باشد که ما قهرمان شویم. من ۲ بار تا نزدیکی قهرمانی آسیا رفتم، اما نشد. /میزان

تگ ها


لیگ برتر خلیج فارس فوتبال