Banner

فقط نساجی می توانست باعث جدایی‌ام از سایپا شود

کاپیتان حامد شیری این فصل هم ارایه گر بازی های خوبی در ترکیب نساجی بود. بازیکن با اخلاق که در سخت ترین شرایط هم راهنمای خوبی برای بازیکنان جوان است...

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، حامد که از نظر ثبات بازی در لیگ برتر یکی از بهترین ها به حساب می آید بر این باور است نساجی از نظر فوتبالی در نیم فصل نخست جز بهترین های لیگ بوده و الان هم تلاش می کند با رتبه ی تک رقمی لیگ را به پایان ببرد. او در مصاحبه با کانال رسمی باشگاه حرف های جالبی زده است که می خوانیم: 


*نساجی علی‌رغم فوتبال زیبایی که در نیم‌فصل اول بازی می‌کرد اما انگار در چند بازی نخست نیم‌فصل دوم کمی دچار چالش شد، نظرت در این‌باره چیست؟ و کمی از مهاجری سرمربی سابق‌تان بگو.


نساجی جزو تیم‌هایی بود که در نیم‌فصل اول از نظر فوتبالی در زمره بهترین‌های لیگ بود. فوتبال زیبا و تماشاگرپسندی را ارائه می‌کرد، به‌گونه‌ای بود که حتی اگر در خانه می‌باختیم هم هواداران به‌واسطه زحمتی که بچه‌ها می‌کشیدند، تشویق‌مان می‌کردند. اما متاسفانه در بحثِ گرفتن نتیجه خوب عمل نکردیم و امتیازات زیادی را از دست دادیم. مهم‌ترین دلیل این ناکامی‌ها اتفاقاتی بود که در ابتدای فصل پیش آمد و تمرکز لازم را از تیم گرفته بود، همین رویه متاسفانه باعث شد در شروع نیم‌فصل دوم هم نتایج دلخواه را کسب نکنیم و به تیم‌هایی که باید آنها را می‌بردیم، یا باختیم یا مساوی کردیم تا اینکه شرایط ما در جدول سخت شد، بازی با پارس جنوبی کل تیم یکدل شدیم تا بازی را ببریم ولی متاسفانه به‌دلیل شرایط جوی پیش‌آمده، نتواستیم به هدف‌مان برسیم.


آقای مهاجری هم روزی که آمدند و تیم را تحویل گرفتند، یک تعهدی نسبت به نساجی و هواداران داشتند و خودشان را موظف می‌دانستند که در سخت‌ترین شرایط در کنار تیم بمانند، همین اتفاق هم افتاد و در روزهایی که اول فصل باشگاه از نظر مالکیت دچار چالش بزرگی شده بود، ایشان خیلی سرسخت و مصرانه پای کار ماندند و تمام تلاش‌شان را برای حفظ آبروی نساجی انجام دادند اما در ادامه به‌دلیل عارضه سختی که برای‌شان پیش آمد، نتوانستند در کنار نساجی بمانند، بنده هم به‌عنوان یک شاگرد در این مدت چیزهای زیادی از نظر فنی از آقای مهاجری یاد گرفتم، برای ایشان آرزوی سلامتی و موفقیت می‌کنم.


*در نخستین بازی با حضور محمود فکری توانستید ماشین‌سازی را در تبریز با نتیجه قاطع سه بر صفر شکست دهید، از کادر جدید بگو و به‌نظرت می‌توانید همین روند را تداوم دهید.


روزی که آقای فکری معارفه شدند تا بازی با ماشین‌سازی دو روز بیشتر فرصت نداشتیم و تنها یک جلسه با تیم تمرین کردند، روز قبلِ بازی که در فرودگاه درحال عزیمت به تبریز بودیم، حدود ۷ ساعت معطل شدیم تا به هتل برسیم و متاسفانه فرصت تمرین را در تبریز پیدا نکردیم.


به هر حال مربی جدید وقتی به تیم اضافه می‌شود سعی می‌کند تا تفکرات خودش را پیاده کند و تیم را با آن شرایطی که خودش دوست دارد، جلو ببرد. بازی با ماشین‌سازی آقای فکری فرصت لازم را به‌لحاظ عملی نداشتند اما جلسات تئوری فشرده‌ای برای ما گذاشتند و توانستند بازیکنان را با تاکتیک و سیستم مورد علاقه خودشان آشنا کنند و خدا را شکر ما هم توانستیم خیلی زود خودمان را با تفکرات ایشان وفق دهیم و همین هماهنگی بین ما و کادر فنی منجر به پیروزی برابر ماشین‌سازی شد.بعد از این بازی هم لیگ تعطیل شد و فرصت مناسبی پیش آمد تا بچه‌ها هماهنگی‌شان چه از نظر اخلاقی و چه فنی با آقای فکری بیشتر شود. فکر می‌کنم در ادامه، تیم شرایط بهتری را نسبت به نیم‌فصل اول پیدا کند.


*دو سال در نساجی بازی کردی و دوباره پس از حدود ۸ سال حضور در سایپا، از فصل قبل به تیم استانت بازگشتی، فرق کاپیتانی در سایپا و نساجی چیست؟


سال ۱۳۸۶ وقتی از خدمت سربازی برگشتم، به‌خاطر قراردادی که با تیم شموشک داشتم، مجدداً به این تیم آمدم ولی این‌بار در لیگ یک و دوباره از لیگ برتر دور شدم، خیلی این شرایط برای من سخت بود و تمام تلاشم این بود که هر چه سریع‌تر خودم را به لیگ برتر برسانم، بعد از حضور در شموشک به تیم نساجی پیوستم، دو سال در خدمت نساجی بودم، سال خیلی خوبی بود، تمام تلاشم را کرده بودم و نهایتاً به تیم سایپا پیوستم، تقریباً ۸ سال در خدمت تیم سایپا بودم.
همه‌جا گفتم، من کاپیتان سایپا بودم اما یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث شد از این تیم جدا شوم، حضور نساجی در لیگ برتر بود. تمام سال‌هایی که در سایپا حضور داشتم، همیشه پیگیر نساجی بودم و آرزو داشتم دوباره به نساجی برگردم، واقعاً هیچ تیمی نمی‌توانست مرا متقاعد کند تا بخواهم از سایپا جدا شوم.
خیلی خوشحالم که الان در خدمت تیم بزرگ نساجی هستم، امیدوارم به‌لحاظ ساختاری شرایط باشگاه روز‌به‌روز بهتر شود.

سایپا حدود ۳۰ سال قدمت دارد اما هیچ‌وقت هوادار آنچنانی نداشته، در مقابل نساجی سابقه‌ای ۶۰ ساله دارد با آن هواداران پرشور و معروف، خُب نساجی وظیفه و مسئولیت یک کاپیتان را خیلی بیشتر می‌کند، هم به لحاظ اخلاقی و هم به‌لحاظ فنی باید شرایط خوبی را داشته باشی و به‌عنوان یک رهبر در درون زمین بتوانی به بقیه بازیکنان کمک کنی و مسلماً فشار زیادی را باید متحمل شوی.


*حامد جان! همیشه سعی داشتی فوتبالیستی باشی که در کنار همه اصول حرفه‌ای‌گری، اخلاق را رعایت کنی و در سبک آداب و معاشرت‌ات همواره متین و موقری، به‌طوری که همه حامد شیری را به‌عنوان یک الگوی اخلاقی خطاب می‌کنند، به‌نظرت این مدل رفتاری و شخصیتی تا چه اندازه به پیشرفت یک فوتبالیست کمک می‌کند؟


 همیشه طی سال‌هایی که فوتبال بازی کردم، سعی‌ام بر این بوده تا از بازیکنان باتجربه‌ای که در کنارم بودند، خیلی چیزها یاد بگیرم، این‌طور نبود که کسی چیزی به من بگوید تا کاری را انجام بدهم یا ندهم.


فوتبالیست‌های جوان ما هم باید همین شرایط را داشته باشند و از اتفاقات خوب و بدی که در کنار تیم برای‌شان رخ می‌دهد، به‌عنوان تجربه برای آینده‌شان استفاده کنند.


همیشه بر این باور بودم شرایط فنی در فوتبال تا جایی می‌تواند به یک فوتبالیست کمک کند، اما اگر فوتبالیست شخصیت لازم را نداشته باشد حتی از استعداد بالایی هم برخوردار باشد، نمی‌تواند موفق شود.


این شخصیت یک فوتبالیست است که در ادامه مسیر باعث ثبات و موفقیت او در درازمدت می‌شود. منظورم از شخصیت در چند بخش خلاصه می‌شود، رفتار با مربیان، رفتار با هم‌تیمی‌ها، رفتار با اصحاب رسانه، رفتار با هواداران و افرادی که در کوچه و خیابان شما را می‌بینند، خیلی مهم است که بدانید چگونه باید رفتار کنید.


به‌عنوان یک فوتبالیست حرفه‌ای شما همیشه در ارنج اصلی قرار نمی‌گیرید، در روزی که بازی می‌کنید یا بازی نمی‌کنید باید بدانید چطوری با هم‌تیمی‌ها و مربیان‌تان رفتار کنید، فکر می‌کنم در نوع رفتارم با توجه به ثباتی که داشتم توانستم موفق باشم و تمام تلاشم را انجام می‌دهم تا روزی که در فوتبال هستم، همین روند را ادامه دهم.


*بومی‌تر شدن تیم نساجی چقدر می‌تواند در موفقیت نساجی موثر باشد؟ و نظرت از به‌کارگیری ظرفیت جوانان این منطقه چیست؟


تیم نساجی متعلق به شهر و استانی است که استعداد فوتبالی در آن موج می‌زند، واقعاً در تمام کوچه‌وپس‌کوچه‌ها و روستاهای مازندران ظرفیت‌های خوبی مشاهده می‌شود، مسلماً این استعدادها می‌تواند پشتوانه محکمی برای تیم نساجی باشد و امیدوارم روزی برسد که تیم نساجی با یک برنامه‌ریزی خوب و راه‌اندازی یک آکادمی مناسب، نخبگان را جمع کرده و روی آنها سرمایه‌گذاری کند تا در سال‌های آینده نیازی به خرید بازیکن از تیم‌های دیگر یا استان‌های دیگر نداشته باشد.


هرچند مربی نظر خودش را دارد و نسبت به نیازی که دارد، باید بازیکنان مدنظرش را انتخاب کند ولی حضور تیم نساجی در لیگ برتر یک فرصت و انگیزه عالی برای جوانان بومی است.


*چه جایگاهی را برای نساجی در پایان فصل پیش‌بینی می‌کنی؟


پیش‌بینی کردن کار سختی است، واقعاً نمی‌توان گفت در آخر سال چه اتفاقی قرار است بیفتد اما از وقتی که کادر جدید آمده‌اند، تلاش‌مان این است تا بازی به بازی پیش رویم، ابتدا جایگاهی باثبات و مطمئنی در جدول پیدا کنیم و بعد هم تمام تلاش‌مان را انجام می‌دهیم تا رتبه ما در جدول تک‌رقمی شود.


مطمئن هستم با تلاشی که کادر فنی و بازیکنان تیم انجام می‌دهند این اتفاق می‌افتد، هرچند بازی‌های سختی پیش‌رو داریم اما نساجی تیمی بوده که هیچ‌وقت برایش فرقی نمی‌کرد که مقابل چه تیمی بازی می‌کند و مطمئنم با مقداری خودباوری بیشتر به این هدف‌مان می‌رسیم.


*توصیه‌ات به مردم در بحث مقابله با شیوع کرونا چیست؟


بعد از اینکه این ویروس مرگبار وارد کشور ما شد، کمپین‌های مختلفی مبنی بر  قرنطینه خانگی برای مقابله با شیوع کرونا راه‌اندازی شد اما اقشار جامعه همه در یک سطح نیستند، و یکسری از افراد جزو قشر ضعیف جامعه‌اند و پس‌انداز آنچنانی ندارند که در خانه بمانند، افراد زحمتکشی که نان شب‌شان در گروی دستمزدی است که در روز باید به‌دست بیاورند، آروزی سلامتی می‌کنم برای این بزرگواران و از همه هم‌وطنان عزیزم خواستارم تا نکات بهداشتی را رعایت کنند،

از کسانی هم که تمکن مالی لازم را دارند، خواهش می‌کنم که خودشان را قرنطینه کنند تا هرچه زودتر زنجیره این ویروس منحوس قطع شود.


*در آستانه سال جدید قرار داریم، اگر حرف یا پیامی در این خصوص داری، بگو.


به‌خاطر اتفاقاتی که در سال اخیر افتاد، بسیاری از هم‌وطنان‌مان عزادار هستند و عید امسال هیچ رنگ و بویی نسبت به عید سال‌های گذشته ندارد، آرز‌وی سلامتی برای همه مردم عزیز ایران می‌کنم و امیدوارم هرچه زودتر شادی و آرامش به کشور عزیزمان برگردد و همگی دور هم جمع شویم و روزهای خوبی را تجربه کنیم‌.

بیشتر بخوانید:

کرونا برنامه نساجی را به هم ریخت

عباس‌زاده: شمال قرمز است بیاید در این چالش شرکت کنید

 

 

تگ ها


حامد شیری فوتبال ایران نساجی مازندران فوتبال