فلسفه جایزه پیچیچی در لالیگا چیست؟ (عکس)

افسانه رافائل مورنو ۹۸ سال پس از مرگ نابهنگامش در سن مامس زنده است....


به گزارش "ورزش سه"، در پایان هر فصل لالیگا از سال ۱۹۵۳، مارکا، روزنامه مشهور اسپانیایی جایزه "پیچیچی" را به بهترین گلزن این رقابت ها اعطا می کند. اما الهام بخش این نام چه کسی بوده است؟ رافائل مورنو، مهاجمی که در دهه ۱۹۱۰ در برای تیم بیلبائو بازی می کرد و در طول روزهای بازی اش به پیچیچی او معروف شد.

به نظر می رسد این نام مستعار از استناد به قد کوتاه مورنو سرچشمه گرفته است، اما این موضوع نیز مانع از هراس انگیز بودن عملکرد مورنو برای مدافعان حریف نیود. در آن مقطع افسانه او در سراسر اسپانیا معروف شده بود. مورنو در ۸۹ بازی خود برای باشگاه بیلبائو ۸۳ گل به ثمر رسانده و مهم تر از همه عامل قهرمانی تیمش در رقابت های کوپا دل ری در سالهای ۱۹۱۴، ۱۹۱۵، ۱۹۱۶ و ۱۹۲۱ بوده است.

مورنو همچنین در بازی های المپیک ۱۹۲۰ بلژیک، جایی که اسپانیا مدال نقره را از آن خود کرد، عضو تیم ملی اسپانیا بود. او در آنجا در کنار ریکاردو زامورا، دروازه بانی که "جایزه زامورا" (بهترین دروازه بان لالیگا) نیز الهام گرفته از اوست، در ترکیب آن تیم حاضر بود.

پس از خداحافطی از فوتبال، پیچیچی در عرصه داوری حضور یافت، اما در سال ۱۹۲۲ و تنها یک سال پس از آخرین بازی به عنوان بازیکن، مورنو به طرز غم انگیزی در سن ۲۹ سالگی درگذشت. اخبار حاکی از آن است علت مرگ او ابتلای ناگهانی به بیماری حصبه بوده است.

در سال ۱۹۲۶، مجسمه این بازیکن توسط هنرمند اسپانیایی ساخته شد و از آن زمان تاکنون آن مجسمه در ورزشگاه سن مامس تعبیه شده است. حتی در سال ۲۰۱۳ و هنگام بازسازی استادیوم نیز این مجسمه دست نخورده باقی ماند و حالا نیز در کنار در ورودی بازیکنان در ورزشگاه قرار دارد.

علیرغم گذشت سالهای دراز، سنتی در اسپانیا وجود دارد که بر اساس آن هر تیمی که اولین بازی خود را در سان مامس انجام می دهد، یک دسته گل به مجسمه مورنو تقدیم می کند. آخرین تیمی که این کار را انجام داد هوئسکا بود که اولین بازی اش در لالیگا در برابر بیلبائو را در روز افتتاحیه فصل ۲۰۱۸/۱۹ انجام داد. همچنین خیابانی در باسک به نام پیچیچی نامگذاری شده و نام او هنوز در این منطقه زنده است.

تگ ها


اتلتیک بیلبائو