فنونی‌زاده:نگرانی از داوری دربی، جوسازی پرسپولیس نیست

پیشکسوت باشگاه پرسپولیس مدعی است برخلاف دیدگاه شکل گرفته، این شاگردان یحیی هستند که نسبت به استقلال دارای کیفیت و آمادگی بهتر برای دربی هستند....

به گزارش "ورزش سه"، مرتضی فنونی‌زاده درباره شرایط پرسپولیس پیش از دربی نیمه نهایی جام حذفی گفت: آنهایی که می‌گویند برای جام حذفی، استقلال شراط بهتری دارد، نمی‌دانم به چه دلیل این مساله را مطرح می‌کنند، چون به باور من این طور نیست. پرسپولیس فقط کمی تمرکزش کم شده است ولی به طور قطع شرایط خود را برای دربی تغییر می‌دهد. البته باید به قدری بهتر باشد که اگر حوادث غیر مترقبه روی داد هم، برتری خود را به حریف تحمیل کند.

پیشکسوت پرسپولیس درباره عملکرد دو بازی اخیر پرسپولیس ادامه داد: در نیمه اول هر دو بازی برابر ذوب آهن و گل گهر تیمی را در زمین دیدیم که مثل پرسپولیس رفتار نمی‌کرد، اما برای نیمه دوم هر دو بازی به ویژه نیمه دوم بازی با گل‌گهر شاهد بازی خوبی بودیم و معلوم شد، این اتفاق می‌تواند برای هر دو نیمه دیدار با استقلال در جام حذفی روی دهد.

وی ادامه داد: یحیی گل محمدی تجربه لازم را دارد و می‌تواند این مساله را مدیریت کند. البته دلیل استفاده از دفاع سه نفره را متوجه نشدم. تغییر سیستم یک فرایند طولانی است که تمرین و بازی‌های تدارکاتی و رسمی زیادی لازم دارد. او حتما دلایل خودش را داشت و فکر نمی‌کنم برای این مقطع که دربی و بعد فینال جام حذفی و پس از آن لیگ قهرمانان را پیش رو داریم، چنین قصدی داشته باشد.

فنونی‌زاده از بازیکنان پرسپولیس نیز خواست بیشتر خویشتندار باشند: اخراج کامیابی‌نیا تصمیم سختگیرانه از سوی داور بود. برای موارد مشابه این از سایر تیم‌ها  اما او هم نباید بی گدار به آب بزند. فرض کنیم که به عنوان مثال در بازی با التعاون در لیگ قهرمانان، داور سختگیری کند یا صحنه را خوب نبیند، او باید احتیاط بیشتری به خرج بدهد. شجاع هم همین طور! او نظر فنی هم جای بحث ندارد اما باید در داخل زمین کنترل بیشتر روی خودش داشته باشد. عدم رعایت همین مساله باعث شد تا از تیم ملی عقب بیفتد.

وی درباره تقابل با استقلال نیز گفت: استقلال الان برای مرگ و زندگی در لیگ بازی می‌کند. این مساله باعث می‌شود بازی آنها به چشم بیاید و بگویند برای دربی شرایط بهتری نسبت به پرسپولیس دارد ولی بر عکس این درست است. این که هواداران نگران مساله داور هستند، نگرانی به جایی است. هیچکس نمی‌تواند بگوید جوسازی است. بالاخره سابقه دربی‌ها وجود دارد. بازی‌های فعلی را هم می‌بینیم. البته من عقیده دارم داوران خوبی داریم ولی به هر حال اشتباهاتی هم داشته‌اند. با تمام این اوصاف با قاطعیت می‌گویم، پرسپولیس تیم بهتری است. ۶، ۷ نفر از این تیم، ۴، ۵ سال است با هم بازی می‌کنند. سایرین هم تجربه زیادی از بازی کنار هم دارند. من می‌گویم سرنوشت این بازی را پرسپولیس رقم می‌زند.

فنونی زاده از یحیی خواست تا به برخی بازیکنان برابر سایپا استراحت دهد تا با آمادگی بیشتری مهیای دربی شوند: بهتر است برای بازی با سایپا هم به بعضی بچه‌ها استراحت داده شود. البته نتیجه برای تیم‌های دیگر مهم است ولی ما قرار است در یک بازی حاضر بشویم که تاریخ می‌سازد و در تاریخ می‌ماند. پرسپولیس باید بر اساس مصالح خود برنامه‌ریزی کند. برای داوری هم پیشنهاد خود من استفاده از داور خارجی است. البته امیدوارم داوران خوب ما از این حرف ناراحت نشوند. روزگاری وقتی برای دربی داور خارجی می‌آوردند، گفتم از داور ایرانی استفاده کنیم ولی الان این بازی خیلی خاص شده و کلی حرف و حدیث هم قبل از بازی پیش آمده است. بالاخره تعارف که نداریم کارشناسان داوری گفتند پنالتی‌هایی که گرفته شده است، پنالتی نبود. VAR هم برای فوتبال ما از نان شب واجب‌تر است. البته آن را برای این بازی نمی‌شود اجرا کرد ولی اگر داور خارجی هم نمی‌آورند، به قول آقای پنجعلی حداقل دو داور کنار دروازه را برگردانند. نه فقط برای دربی حذفی که برای هفته آخر لیگ هم بر گردانند چون سرنوشت سهمیه‌ها همه به روز آخر کشید. در ضمن درباره ناراحتی استقلالی‌ها از اظهارنظر پیروانی، او  نه اسمی از داوری آورد و نه از استقلال. چرا آنها به خودشان گرفتند و آن طور به او حمله کردند؟ لابد یک چیزهایی وجود دارد.

تگ ها


مرتضی فنونی زاده پرسپولیس تهران