فواید ریاست شیخ سلمان در ای اف سی برای فوتبال ایران

حضور رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا در بازی برگشت فینال لیگ قهرمانان آسیا در تهران می تواند بهترین فرصت برای بستن پرونده نحس زمین بی طرف باشد ......

حضور رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا در بازی برگشت فینال لیگ قهرمانان آسیا در تهران می تواند بهترین فرصت برای بستن پرونده نحس «زمین بی طرف» باشد. 
 
 این روزها فوتبال ایران با رسیدن پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیا به تب و تاب افتاده و نوعی نگاهی ملی به این ورزش تاثیرگذار در جامعه و دنیا شکل گرفته است. در این بحبوحه فوتبالی در کشور آن سوی مرزها در کوالالامپور در مقر کنفدراسیون فوتبال آسیا هیاهوی انتخابات ریاست جدید AFC وجود دارد و همه منتظر رقابت دو طیف بزرگ هستند. یک سوی این طیف شیخ سلمان، رئیس کنونی AFC به همراه متحدانش مثل قطر و ایران قرار دارد و آن سوی طیف عادل عزت، کاندیدای سعودی‌ها برای ریاست به همراه متحدانش مثل امارات و بحرین قرار دارد.
*مشت محکم به دهان سعودی‌ها در کنگره AFC
اتفاقات اخیر در آخرین جلسه کنگره AFC که چهارشنبه گذشته رخ داد تا حدودی نتیجه انتخابات پیش رو برای ریاست AFC مشخص کرد. در این کنگره همه چشم‌ها به سخنرانی شیخ سلمان دوخته شد و وقتی اعلام کرد که 42 رای از 47 رای را در انتخابات پیش رو همراه خود دارد. این حرف های رئیس AFC مشت محکمی به دهان سعودی‌ها بود چون آنها با استفاده از دلارهای نفتی از 6 ماه گذشته تلاش‌های زیادی کردند تا عادل عزت را رقیب جدی شیخ سلمان جلوه دهند و با رشوه و حتی سوء استفاده از بیت الله برای خودشان یارکشی کنند تا به رویای پوچ برای ریاست AFC برسند.
*ایران به رویای عربستان برای ریاست AFC پایان داد
نکته اینجاست که انتخاب شیخ سلمان برای ایران امری بسیار مثبت بوده است و یکی از دلایل اصلی اعتماد جمعی به شیخ سلمان نواب او  بوده است. علی کفاشیان، نائب رئیس فدراسیون کشورمان و نائب رئیس AFC با سابقه حضور سال ها در این سازمان بین المللی تلاش زیادی کرده است تا رای اعتماد به شیخ سلمان داده شود و می توان او را یکی از عوامل اصلی برنده شدن زودهنگام شیخ سلمان در این انتخابات دانست.
*فواید روی کار آمدن شیخ سلمان برای ایران
روی کار آمدن دوباره شیخ سلمان به ریاست AFC می تواند فواید بسیاری برای ایران داشته باشد. اولین و مهمترین آن این است که دست عربستان از ریاست AFC کوتاه می شود چون هدف عربستان از ریاست AFC فشار به ایران و قطر در زمینه ورزش بود. دومین فایده این اتفاق امتیازگیری است و علی کفاشیان برای 4 سال دیگر به عنوان نائب رئیس AFC ابقا خواهد شد و حتی این مرد بحرینی قول داده است تا افراد بیشتری از ایران در AFC کرسی داشته باشند.
*نگاه مثبت هواداران فوتبال به شیخ سلمان به خاطر پرونده سرخابی‌ها
پرونده بدهی‌ دو باشگاه بزرگ استقلال و پرسپولیس در AFC حتی به مرز محرومیت آنها در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا پیش رفته بود اما با رایزنی شیخ سلمان و فرصت دادن او به این دو باشگاه در نهایت به خیر و خوشی حل شد. این کمک شیخ سلمان به سرخابی ها باعث شده تا هواداران فوتبال از رئیس AFC ذهنیت مثبتی پیدا کنند و از او در تهران استقبال گرمی خواهد شد.
*امتیاز از شیخ سلمان در تهران و پایان «زمین بی طرف»
موضوع زمین بی طرف امری است که در 3 سال گذشته سعودی‌ها به دایره لغت فوتبال با بهانه‌های واهی عدم امنیت وارد کردند. عربستان در این 3 سال با بهانه جویی‌های مختلف موفق شده تا در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا در رویایی با نمایندگان کشورمان بازی‌ها به زمین بی طرف بکشاند. حضور پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا باعث شده تا شیخ سلمان را به تهران بکشد و این بهترین فرصت برای نشان دادن امنیت در ورزشگاه‌های کشورمان مقابل چشمان بالاترین مقام AFC است تا به توهم سعودی‌ها پایان دهیم و این پرونده «زمین بی طرف» برای همیشه بسته شود.

تگ ها


AFC Champions League فوتبال