فوتبال بی برنامه، کشتی خوب و والیبال ضعیف!

سرپرست کاروان ایران در المپیک توکیو توضیحاتی را در خصوص ارزیابی کمیته ملی المپیک از عملکرد رشته های مختلف ارائه کرد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، با گذشت چند ماه از پایان المپیک توکیو که با کسب سه مدال طلا، دو نقره و دو برنز و کسب عنوان بیست و هفتمی برای کاروان ایران همراه بود، سیدحمید سجادی، سرپرست کاروان ایران در این رقابت ها در نشست خبری امروز خود در کمیته ملی المپیک ارزیابی عملکرد رشته های مختلف را بر اساس پیش بینی های قبلی و نتیجه ای که در توکیو رقم خورده، ارائه کرد.


سجادی در ابتدا به کسب سهمیه در رشته های مختلف اشاره کرد و گفت: در المپیک ۲۰۲۰ توکیو کاروان ما ۶۸ سهمیه و ۶۵ نفر اعزام داشتیم و بیشترین کسب سهمیه بعد از پیروزی انقلاب را داشتیم. در المپیک مونترال کانادا فقط برخی رشته‌ها کسب سهمیه داشتند و به همین دلیل ما ۸۸ سهمیه داشتیم که بعدها موضوع کسب سهمیه در همه رشته‌ها اجباری شد. در ژیمناستیک کیخا با امتیاز کم سهمیه را از دست داد اما نباید از مدیریت پراشتباه فدراسیون غافل شویم که مانع اصلی آن بود.  ژیمناستیک در بازی‌های آسیایی قابلیت کسب مدال در تک اسباب‌ها را دارد. در بسکتبال ۳ نفره امکان کسب سهمیه وجود داشت اما تعطیلات و دوری باعث شد این سهمیه به دست نیاید. فوتبال با وجود ظرفیت بالایی که دارد، فدراسیون هیچ برنامه‌ای برای تیم امید در المپیک و بازی‌های آسیایی نداشت اما پتاسیل  این را دارد که در دوره بعد سهمیه بگیرد. در بررسی عملکرد فدراسیون‌ها، در تکواندو امکان کسب سهمیه‌های بیشتر وجود داشت که محقق نشد و شنا نیاز به کار مداوم دارد.  قایقرانی نیاز به سرمایه‌گذاری در زیر ساخت‌ها و  حضور مربیان خارجی دارد و قطعا در بازی‌های آسیایی خبرهای خوبی از این رشته خواهید شنید.


سرپرست کاروان ایران اما در خصوص عملکرد کاروان ایران در المپیک توکیو نیز به صورت رشته به رشته گزارش داد که در ادامه می خوانید. 


* کاراته در مجموع عملکردش خوب بود اما بی توجهی نسبت به ورزشکاری شد که تست دوپینگش مثبت بود و سرمربی و فدراسیون باید نظارت بیشتری داشته باشند. سهمیه کاراته بانوان خوب بود ولی حذف آنها در مقدماتی نشان از عملکرد و کوچ ضعیف داشت. 


* عملکرد کشتی بسیار خوب و تیم فرنگی خیلی خوب بود. 


* تپانچه در سطح خوب و تفنگ متوسط ارزیابی می‌شود.


* شمشیربازی عملکردش خوب بود. به دلیل ابهامات داوری نتوانست به نیمه‌نهایی راه پیدا کند. در انفرادی هم قرعه سخت بود و با قهرمانان سابر المپیک رو به رو شدند. 


* در قایقرانی در بخش بانوان خوب بود ولی اردوی مشترک در پیست‌های استاندارد لازم است. 


* بوکس هم متوسط ارزیابی می‌شود ولی در بازی‌های آسیایی هانگژو شانس مدال دارد. 


* بسکتبال قرعه سختی داشت و دو تیم از گروه ما به فینال رفتند و عملکرد آنها متوسط بود و توجه به بسکتبال سه نفره بانوان توصیه می‌شود.


* عملکرد وزنه‌برداری متوسط بود. وزنه اشتباه باعث حذف هاشمی بود. ورزشکار سالاری در این رشته مشاهده می‌شود و باید توجه شود. 


* عملکرد والیبال ضعیف بود و از روزهای خوب فاصله گرفته است. 


*عملکرد بدمینتون در توکیو متوسط بود. 


* تنیس روی میز ضعیف بود. عدم مدیریت ورزشکار و بی توجهی سرمربی و توجه به حواشی و پرخاش ورزشکار در این رشته قابل قبول نبود.


* دوومیدانی بسیار ضعیف بود. بازیکن سالاری در این رشته باید بررسی شود. 


* عملکرد تکواندو نیز خیلی ضعیف بود و برای سومین رشته مدال‌آور ما در المپیک زشت بود که این نتایج کسب شود. 


*عملکرد تیراندازی با کمان و اینکه نفر ۶۳ بین ۶۴ نفر باشیم، بسیار ضعیف بود. 


*عملکرد دوچرخه‌سواری نیز خیلی ضعیف بود‌. 


* عملکرد شنا با یک نماینده متوسط بود. 


-مدال طلای حسن یزدانی می‌توانست جایگاه ایران در المپیک توکیو را ۷ پله ارتقا دهد‌. در توکیو، ۹۶ کشور مدال گرفتند و ۱۱۳ کشور بدون مدال ماندند.  عملکرد کاروان متوسط به بالا و خوب است.

تگ ها


کمیته المپیک نصر‌الله سجادی وزارت ورزش و جوانان المپیک