فوتبال جهان توپش در زمین نفت غلت میخورد

به گزارش مدال به نقل از ایسنا، هفته نامه چلچراغ نوشت: این روزها بسیاری عقیده دارند که فوتبال جهان توپش در زمین نفت غَلت می خورد! در این که ورزش بدون سرمایه گذاری و پول خرج کردن گامی هم رو به جلو نمی رود، شکی نیست ......

به گزارش مدال به نقل از ایسنا، هفته نامه چلچراغ نوشت: «این روزها بسیاری عقیده دارند که فوتبال جهان توپش در زمین نفت غَلت می خورد! در این که ورزش بدون سرمایه گذاری و پول خرج کردن گامی هم رو به جلو نمی رود، شکی نیست. اما به این سبک پیش رفتن آسیبی جبران ناپذیر برای فوتبال به یادگار خواهد گذاشت. سال ها بعد باید از این روزها به عنوان فوتبال عربی یاد کنیم. روزی که قطر میزبان جام جهانی شد، همه از نقش دلارها گفتند و خریدنِ آرایِ رأی دهندگان در فیفا. همان دلارها امروز روحِ فوتبال را از کالبد این پدیده محبوب که بعد از موسیقی زبان مشترک میلیاردها انسان روی کُره خاکی است، دزدیده اند!

انگلستان که سال ها با حضوری مستقیم یا غیر مستقیم با اعمال نفوذ سیاسی در منطقه خاورمیانه، کشورهای عربی را تحت استعمار خود داشت و دارد و خواهد داشت(!)، اکنون خود محتاج پول اعراب شده. طی ۱۰ سال اخیر، فوتبال، ورزش اول بریتانیا، ارتزاقِ خود را مدیونِ بریز و بپاش های شترسواران می داند!

آرسنال

آرسنال را باید دروازه ورود اعراب به جزیره دانست. سال های ابتدایی قرن جدید، در پی سیاست های جدید مالکان آرسنال، آنها از هایبری، استادیوم تاریخی خود کوچ و تصمیم گرفتند با توجه به نام و هواداران بی شمار خود استادیومی بزرگ تر بنا کنند. این بلندپروازی، هزینه هنگفتی طلب می کرد و این آغاز داستان ورود اعراب و پول نفتشان به جزیره بود. سال ۲۰۰۶ ورزشگاه اَشبرتون گِرُو، در منطقه آیلنگتون با ظرفیت ۶۰.۴۳۲ صندلی، به عنوان سومین ورزشگاه بزرگ انگلستان پس از ویمبلی لندن و اولدترافورد منچستر افتتاح شد.

شرکت هواپیمایی امارات با پرداخت ۳۹۰ میلیون پوند به باشگاه فوتبال آرسنال، نامی برای خود دست وپا کرد؛ سرمایه گذاری ای که به همان اندازه که موافق دارد، مخالفان بی شماری هم دارد. به موجب آن قرارداد، نام استادیوم جدید آرسنال به مدت ۱۱ سال (از سال ۲۰۰۶) به نام «امارات» نامگذاری شد. آن مبلغ قرارداد هم چنین شامل حک شدن آرم شرکت هواپیمایی امارات به مدت هفت سال روی پیراهن تیم بزرگ و پرطرفدار لندنی آرسنال هم بود که این زمان باز هم برای چند سال تمدید شده است.

در صدر این جدول آغشته به نفت، نام سیتیزن ها به چشم می خورد. تیمی که به لطف پول های هنگفتِ استخراج شده از خلیج فارس و هزینه های سرسام آوری که برای جذب ستارگان مستطیل سبز خرج شد، باعث شد که منچستری ها از نوع سیتی، سری میان سرها درآورند. اما این جمله معروف سِر آلکس فرگوسن را باید با طلا نوشت: با پول نمی توان هویت و تاریخ را خرید. خَلدون المبارک، شیخ منصور آل نهیان و سلیمان الفهیم، سه سرمایه گذار ثروتمند اماراتی، در سال ۲۰۰۸ اقدام به خرید یکی از قدیمی ترین باشگاه های انگلستان کردند و در نهایت با خریدن سهام باشگاه منچستر سیتی، این باشگاه را از چنگِ آقای تِکسین شیناواترای تایلندی درآوردند تا هواداران این تیم درجه دو، روزهایی را تجربه کنند که در خواب هم نمی توانستند ببینند! تیم دوم شهر منچستر به لطف ولخرجی های اماراتی ها طی ۹ سال اخیر کاری کرده که تیم های ریشه دار و کُهنِ جزیره مانند لیورپول، نیوکاسل و تاتنهام در ۲۰ سال اخیر نتوانسته اند انجام دهند. دو بار قهرمانی در لیگ برتر انگلستان و یک قهرمانی جام حذفی و دو قهرمانی جام اتحادیه. حضور ستارگانی چون روبینیو، داوید سیلوا، سمیر نصری، فرانک لمپارد، سرخیو آگوئرو، یحیی توره، کوین دی بروین، ایلکای گوندوغان، رحیم استرلینگ، امانوئل آدبایور، جو هارت، پابلو زابالتا، ادین ژکو، خسوس ناواس، مارتین دمیکلیس، آلکساندر کولارف، جیمز میلنر، فرناندینییو، باکاری سانیا نشان می دهد که پول اعراب چقدر در فوتبال انگلستان تاثیر گذا

منچسترسیتی

منچسترسیتی، تیم متمول شده انگلیسی، که تا چند صباح پیش همواره زیر سایه همشهری نامدارِ خود محو بود و دست وپا می زد، اکنون به لطف پول اعراب و نفت در زمره ثروتمندان قاره سبز، سری در سرها درآورده است. سران باشگاه منچسترسیتی با امضای قراردادی ۱۰ ساله به شرکت هواپیمایی ایستلندز (Eastlands) که دفتر این شرکت هواپیمایی در ابوظبی امارات است و نام خود را به اتحاد (Etihad Airways) تغییر داد، تاریخ این باشگاه را وارد مرحله جدیدی کردند. آری دیگر نام این استادیوم، مین رود یا استادیوم شهر منچستر نیست. این جا اتحاد نام دارد یا بهتر بگوییم قطعه ای از خاک امارات است! شیخ منصور بن زاید آل نهیان با سرمایه گذاری بیش از سه میلیارد پوند در سه سال توانست تیم دوم شهر منچستر را به جام برساند؛ تیمی که از آخرین جام اروپایی اش در سال ۱۹۷۰ (جام در جام اروپا یا برندگان اروپا) سال ها می گذشت، اکنون با پشتیبانی پول مالکان عرب خود، سودای فتح معتبرترین جام فوتبال باشگاهی دنیا UCL را در سر می پروراند. هواداران منچسترسیتی در این سال ها از اتفاقات موجود بسیار خرسند بودند و هم چنین دیگر چیزی به جز قهرمانی در لیگ برتر و حضور در مراحل بالای لیگ قهرمانان آنها را راضی نمی کند! به خدمت گرفتن مربیانی چون روبرتو مانچینی، مانوئل پیگرینی، پپ گوآردیولا و منتخبی از ستارگان نامدار فوتبال آنها را به رقیبی تراز اول برای سایرین تبدیل کرده است اما کمی آن طرف تر، در سایر کشورهای قاره سبز، لکه سیاه نفت دیده می شود و باز هم پای اعراب در میان است! در روزهایی که بزرگان فوتبال اروپا در حال فروش تاریخِ خود هستند، این لکه سیاه نفت است که بر پیراهن های تیم های افسانه ای تاریخ فوتبال تو ذوق میلیون ها بیننده تلویزیونی می زند. روزگاری آنها پیراهن های خود را مقدس می دانستند و حتی اجازه این را که تبلیغی تجاری روی آن منقش باشد، به خود راه نمی دادند. اکنون پول بر اصالت ارجحیت دارد.

از برج ایفل نفت می چکد

باشگاه فوتبالی که ژول ریمه بزرگ، پدر جام جهانی آن را تاسیس کرد، اکنون برند قطری هاست. ناصر الخلیفی، تنیسور قطری، با سرمایه ای بیش از ۸۰ میلیار دلار که از او برآورد شده، حسابش از همتایان ثروتمندش مانند رومن آبراموویچ روس و خاندان آل نهیان اماراتی، در لیگ فوتبال انگلستان جداست! آن قدری که پول اعراب در فوتبال آنها را بر سر زبان ها انداخت و دنیا آنها را شناخت، مبلغان دینی شان به اندازه دانه برنجی هم در این امر موفق نبوده اند، چه رسد به این که حرفی بر زبان آورند یا تبلیغی کنند! این فوتبال بود که اعراب را شناساند. اکنون نه فقط تفکرات دوران جاهلیت و پوسیده آنها و حملات تروریستی، بلکه فوتبال را نیز باید به سایر نمادهای اعراب اضافه کنیم! درست مانند جنگ جهانی و این که چگونه سیاستمداران، دنیا را برای خود تقسیم می کردند. اکنون شاهد تغییر نقشه فوتبال هستیم. با ظهور غول جدید فوتبال، از طرفی شاهد جذابیت های تقابل نام ها و ستارگان در مستطیل سبز هستیم و از سوی دیگر نگران آینده این ورزش که بدون پول به قهقرا سقوط خواهد کرد، یا اگر این گونه نباشد، تیم هایی با دارایی کمتر زیر این چرخ های آهنی ماشین نفتی اعراب لِه می شوند. شرکت هواپیمایی امارات طی قراردادی با قدرت بلامنازع لوشامپیونه فرانسه، بار دیگر وارد عرصه فوتبال شد. این بار آنها زیر برج ایفل دیده شدند و با لباس پاری سن ژرمن. این اتفاق در حالی روی داد که کمپانی مذکور حامی مالی باشگاه های دیگری چون رئال مادرید اسپانیا، میلان ایتالیا، آرسنال انگلیس و هامبورگ آلمان، بنفیکای پرتغال و المپیاکوس یونان است. پس از عقد قرارداد با پاریسی ها، تیری آنتینوری، نایب رئیس شرکت خطوط هوایی امارات در اظهارنظری به خبرنگاران گفته بود: اکنون بهترین زمان برای همکاری با پاری سن ژرمن است که با بهره گیری از جمعی از بهترین بازیکنان، قهرمان لیگ فرانسه شده و می کوشد در لیگ قهرمانان نیز جایگاه خوبی کسب کند. ناصر الخلیفی با همکاری شرکای تجاری اماراتی و قطری، طی شش سال مبلغ سرگیجه آور ۴۳۲ میلیون یورو برای جذب ستارگان فوتبال خرج کرده و نام های بزرگی چون دیوید بکهام، زلاتان ابراهیموویچ، مارکو وراتی، ادینسون کاوانی، محمد سیسوکو، تیاگو موتا، بلیز ماتوئیدی، گرگوری فان درویل، داوید لوییز، آلکس، تیاگو سیلوا، ازکوئیل لاوتزی، سالواتوره سیریگو، خاویر پاستوره، ماکسوِل و مربیان بزرگی چون لئوناردو، کارلو آنچلوتی، لوران بلان، اونای امری. باشگاهی که می خواهد رهِ صد ساله را یک شبه طی کند!

پیراهن بارسلونا نمی خرم!

در آندلوسیا کمپینی به نام «پیراهن بارسا نمی خرم» تشکیل شد که در اولین روز آغاز رسمی این رخداد اینترنتی ضرر مالی سنگینی به فروشگاه نایک وارد شد. بسیاری از بسته های پستی باشگاه که به منظور فروش به مادرید ارسال شده بود، مرجوع شد و هرگز به فروش نرسید. خیلی از محصولات ورزشی در لاکرونیا، مایورکا و والنسیا انبار شده و به فروش نرسیده است. ماجرا از چه قرار بود؟ آیا دستی در کار بود که شرکت هواپیمایی قطری در این مارکتینگ بزرگ شکست بخورد یا هواداران به ماهیت اصلی حامی مالی باشگاه خود پی برده بودند؟ ظاهرا آقای اکبر الباکر، مالک این بنیاد ثروتمند قطری، جزو آخرین افرادی از کمپانی بزرگ عربی خواهد بود که از نام بارسلونا پول به جیب می زند. شواهد حاکی از آن است که تمدیدی در کار نخواهد بود اما در چنین شرایطی که یوفا تیم بارسلونا را محروم از فعالیت در سطح باشگاهی کرده، بعید به نظر می رسد کاتالان ها قید چنین دستگاه پول چاپ کنی را بزنند. شرکت قطر ایرویز در سال ۱۹۹۴ تاسیس شده و تاکنون معادل ۸۸ میلیارد دلار در بازار سهام نیویورک، مادرید، کوالالامپور و آفریقای جنوبی دست به فروش سهام زده و سود خالص معاف از مالیات داشته است.

بنیاد قطری حتی در بین فوتبال دوستان کشور قطر نیز محبوبیت چندانی ندارد. بسیاری معتقدند که این بنیاد پول های خود را در مسیر انسان دوستانه خرج نمی کند و بسیاری از رقبای تجاری این شرکت مستنداتی رو کرده اند مبنی بر کمک مالی این شرکت به خرید تسهیلات نظامی و حتی کمک به تروریست های منطقه در جهت تقویت قوای نظامی علیه حکومت های منطقه.

وقتی پول هویت را تغییر می دهد!

نام باشگاه رئال مادرید، اگر نگوییم به عنوان بزرگ ترین باشگاه فوتبال دنیا، اما بی تردید در زمره سه باشگاه بزرگ تاریخ می درخشد. اماراتی ها چند سالی است که به عنوان شریک مالی بزرگ ترین باشگاه اسپانیا در لیگا حضور فعال دارند. خطوط هوایی امارات دو، سه سالی می شود که در ازای پرداخت سالانه ۳۰ میلیون یورو روی پیراهن قوهای سپید خودنمایی می کند. غائله به این جا ختم نمی شود. ظاهرا در امتداد این شراکت و قرارداد بزرگ مالی باشگاه رئال با بانک ابوظبی امارات، قرار شد نام ورزشگاه رئال هم از سانتیاگو برنابئو به «ابوظبی سانتیاگو برنابئو» تغییر کند.

نکته قابل تامل این که، دلارهای نفتی بدجوری به دهان مادریدی ها مزه کرده، و حتی آنها را به این کار واداشت که لوگوی تاریخی باشگاه رئال مادرید را دستخوش تغییر کردند و در این کار از حربه سیاه نمایی استفاده و هدف و نیت خود را جلب رضایت طرفداران مسلمان خود در امارات بیان کردند. بدین ترتیب دیگر اثری از صلیب بالای این لوگو نیست! فلورنتینو پرس، مالک باشگاه رئال مادرید، تغییر لوگوی این باشگاه را یک استراتژی همکاری توصیف کرد و گفت: خیلی خوشحالم که رابطه ما با امارات روز به روز در حال گسترش است. پس از همکاری های خوبی که بین ما و بانک ابوظبی به دست آمد، تصمیم گرفتیم برای جلب نظر مسلمانان صلیب را از روی لوگوی باشگاه برداریم. در ازای این همکاری ظاهرا بلندمدت، مدیران رئال مادرید از طرح نوسازی استادیوم سانتیاگو برنابئو خبر دادند که با کمک های شریک اماراتی امکان پذیر خواهد بود؛ چیزی حدود ۴۰۰ میلیون یورو!

رئال مادرید

این روزها که رئال مادرید با هدایت نابغه قرن، زین الدین زیدان، در مدار خوشبختی کهکشان فوتبال قرار گرفته، پس از پیروزی برابر بایرن مونیخ آن هم در خاک آلمان، در اندیشه نگاشتنِ تاریخی جدید است، تکرار قهرمانی در UCL و خوش بین به ادامه خواب شیرین و فتح لالیگا و پایان سلطه کاتالان ها.

مادریدی ها با عقد قراردادی ۲۰ ساله در ازای پرداخت سالانه ۱۵ میلیون پوند با شعار گسترش فضای استادیوم تاریخی سانتیاگو برنابئو در صدد تغییر نام این ورزشگاه به نام پایتخت امارات عربی هستند و با عقد قرارداد جدید به همکاری خود با شرکت خطوط هواپیمایی امارات «فلای امارات» و حک شدن نام این شرکت بر پیراهن های این باشگاه ادامه می دهند و این در حالی است که رقیب سنتی آنها تیم بارسلونا هم نه تنها هواداران خود بلکه فوتبال را شوکه کرده و در حالی که در سال ۲۰۱۶ قرارداد این باشگاه با شرکت هواپیمایی قطر ایرویز به پایان می رسد، آنها درصدد هستند که با توافق طرفین وارد مرحله جدیدی از همکاری شوند که بی تردید آثار آن بر فوتبال را در آینده ای نزدیک شاهد خواهیم بود. اکبر الباکر، مدیر شرکت هواپیمایی قطر ایرویز، در خصوص اضافه شدن نام قطری ها به استادیوم نیو کمپ، اخیرا مصاحبه کرده و گفته است: برای شرکت ما هر چیزی امکان دارد و آماده انجام هر کار غافل گیرکننده ای هستیم که یکی از آنها می تواند تغییر نام نوکمپ باشد. افسوس که این ها فقط تغییر نام یک استادیوم نیست، بلکه تغییر نام فوتبال است.

ورژن جدید اعراب اروپایی

به هر ترتیب شاهد رونمایی از ورژن جدید اعراب اروپایی هستیم و این چیزی نیست به جز پول های انباشته نفت و نفوذ و تاثیر مخرب آن بر جذاب ترین رخداد روی کره زمین که بی تردید از جذابیت ذاتی این پدیده کاسته است.

تگ ها


اخبار روز فوتبال