فوتبال فرانسه دوباره اسیر شوک شد

به گزارش مدال به نقل از خبرورزشی، هفته هشتم لیگ فرانسه نه به خاطر پیروزی پرگل پاری سن ژرمن مقابل بوردو (6 بر 2) به یادماندنی شد و نه حتی به این خاطر که بالاخره مشخص شد در این تیم، نیمار، پنالتی زن اول است بلکه به خاطر اتفاق تلخی که در جریان دیدار تیم های آمیان و لیل رخ داد، تا سال ها در اذهان باقی خواهد ماند ......

به گزارش مدال به نقل از خبرورزشی، هفته هشتم لیگ فرانسه نه به خاطر پیروزی پرگل پاری سن ژرمن مقابل بوردو (6 بر 2) به یادماندنی شد و نه حتی به این خاطر که بالاخره مشخص شد در این تیم، نیمار، پنالتی زن اول است بلکه به خاطر اتفاق تلخی که در جریان دیدار تیم های آمیان و لیل رخ داد، تا سال ها در اذهان باقی خواهد ماند. در جریان این بازی و در شرایطی که نزدیک به 15 دقیقه از آن سپری شد نرده های محافظ جایگاه هواداران لیل فرو ریخت و تا زمان نوشتن این گزارش عنوان شده 29 نفر مصدوم شده اند که حال 5 نفر از آنها وخیم گزارش شده است.

وقتی نرده های محافظ فرو ریخت

در دقیقه 15 بازی بود که بازیکن تیم مهمان در ورزشگاه لیکورن موفق به گلزنی شد؛ فوده بالو توره برای لیل در این بازی در دقیقه 15 گلزنی کرد و بعد به سوی تماشاگران خودی دوید تا این گل را با آنها جشن بگیرد. تماشاگران لیل که نزدیک به 500 نفر بودند به سمت پایین جایگاهی که برای شان در نظر گرفته شده بود دویدند تا به بازیکن خودی برسند. در این لحظه، نرده های محافظ جایگاه زیر وزن سنگین تماشاگران لیل کم آورد و فرو ریخت، اتفاقی که باعث شد بسیاری از تماشاگران این تیم از ارتفاعی نزدیک به 2 متر به پایین پرت شوند. بعد از این اتفاق بازی با صلاحدید داور مسابقه قطع شد تا آتش نشانان و نیروهای امدادی خودشان را به جایگاه برسانند و به مصدومان زیاد این حادثه رسیدگی کنند؛ مصدومانی که گفته می شود حال 5 نفر از آنها وخیم است.

تحقیقات شروع شده است

بلافاصله بعد از رخ دادن این اتفاق، دادگاهی در شهر آمیان خبر داده تحقیقات در این موضوع با عنوان «مصدومیت ناخواسته» شروع شده. الکساندر بوشر، دادستان این دادگاه به خبرگزاری فرانسه گفته: «باید مشخص شود چرا این نرده ها شکسته شده اند. فعلاً در این زمینه اطلاعات ریزی نداریم و به محض اینکه مورد جدیدی مشخص شد آن را روی خروجی سایت در روزهای آینده خواهیم گذاشت».

مقصر اولتراهای رقیب بودند!

برای مسئولان باشگاه آمیان به ویژه برای برنار جوآنین، رئیس این باشگاه، رخ دادن چنین حادثه ای در ورزشگاه خودی اصلاً اتفاق مثبتی نیست؛ با این حال مسئولان این باشگاه و در رأس همه آنها، رئیس این باشگاه تلاش می کند تقصیر را به گردن هواداران افراطی باشگاه لیل بیندازد و از قصد آنها برای خرابکاری در این بازی صحبت کند. جوآنین بلافاصله بعد از اینکه بازی قطع شد روبه روی خبرنگاران ایستاد تا از خودش سلب مسئولیت کند: «نیروهای پلیس به ما خبر دادند 200 نفر از هواداران افراطی لیل که بسیار هم عصبانی هستند در جایگاه تماشاگران این باشگاه نشسته اند و تلاش می کنند نرده های این جایگاه که اتفاقاً وضعیت بسیار بسامانی را هم داشته خراب و راهی برای ورود به زمین پیدا کنند؛ حالا خودتان دیگر تصور کنید چه اتفاقی می افتد وقتی 500 نفر بخواهند وارد زمین شوند».

لیل اتهام را رد می کند

بلافاصله بعد از صحبت های رئیس باشگاه آمیان، مارک اینیلا، رئیس باشگاه لیل هم در جمع خبرنگاران حاضر می شود و از صحبت های رئیس باشگاه آمیان ابراز شگفتی می کند: «اظهارات رئیس باشگاه آمیان کاملاً غیرمسئولانه است و دراماتیک بودن این واقعه را تشدید می کند. هیچ سرزنشی متوجه هواداران ما نیست. باشگاه لیل حق دارد درباره شرایط میزبانی و تأمین امنیت تماشاگران این باشگاه در ورزشگاه آمیان شکایت کند و پیگیر حقوق آنها باشد».

تکلیف بازی چه می شود؟

بازی در دقیقه 16 با سوت داور نیمه کاره ماند و بازیکنان دو تیم به رختکن فرستاده شدند. حالا هنوز مشخص نشده قرار است این بازی از سر گرفته شود یا اینکه دیگر برگزار نمی شود؛ خانم ناتالی بوی، رئیس سازمان لیگ فرانسه در پاسخ به این سؤال می گوید: «کمیسیون برگزاری مسابقات در طول این هفته تشکیل جلسه می دهد تا مشخص کند آیا بازی باید برگزار شود یا نه. البته طبیعی است اگر نتیجه این باشد که قرار است بازی برگزار شود باید مشخص شود چه زمانی قرار است برگزار شود».

نه صدایی شنیدم نه تصویری دیدم!

چندین ساعت بعد از آن اتفاق تلخ یکی، دو نفر از هواداران لیل که به بیمارستان منتقل شده بودند با مداوای پزشکی از بیمارستان مرخص شدند؛ این موضوع فرصت خوبی به رسانه های فرانسوی داد تا با آنها صحبت کنند؛ اکیپ در این میان به سراغ جرج پنل، راننده ماشین های سنگین رفته که خودش را به ورزشگاه لیکورن رسانده تا بازی تیم محبوبش را ببیند؛ جرج یکی از آن 29 نفر مصدومی بود که به بیمارستان منتقل شد. «همه چیز در یک لحظه اتفاق افتاد، من اصلاً متوجه نشدم چه کسی حتی گل را زد. ناگهان متوجه شدم همه روی من افتادند. دیگر نه صدایی می شنیدم و نه تصویر می دیدم. بعد که به خودم آمدم دیدم توسط امدادگران دارم از ورزشگاه خارج می شوم.» جرج در ادامه صحبت هایش هم به شوک این اتفاق اشاره می کند و می گوید: «شوک سنگینی بود. من در یک لحظه فقط حرکت جمعیت را حس کردم و بعد دیگر متوجه هیچ چیز نشدم. فرانک بریا (نایب رئیس باشگاه لیل) با یک امدادگر به کمک من آمده بودند و من را با یک آمبولانس از ورزشگاه به بیمارستان بردند. واقعاً وقتی آدم می بیند چنین اتفاقاتی در یک ورزشگاه اروپایی که حتی بردن یک ترقه ساده هم در آن ممنوع است، می افتد، شوکه می شود».

اتفاق مشابه

تقریباً از سال 1992 که واقعه تلخ در ورزشگاه فوریانی رخ داده تا به حال، چنین موضوعی در فوتبال فرانسه بی سابقه بوده است؛ اولین بار 5 می 1992 و در جریان بازی تیم های باستیا و مارسی بود که چنین صحنه هایی رخ داد. ساعت 20:23 یعنی درست 7 دقیقه مانده به شروع بازی، بخش بالایی جایگاه شمالی فوریانی که در طول هفته به منظور افزایش گنجایش ورزشگاه ساخته شده بود نتوانست وزن تماشاگران را تحمل کند و فرو ریخت. عده ای از ارتفاع 15 متری به پایین پرت شدند. آمار خیلی سنگین بود، 18 نفر کشته شدند و 2354 نفر هم مصدوم شدند. آن روز بزرگترین فاجعه در فوتبال فرانسه رقم خورد. البته نزدیک به 2 سال پیش در جریان دیدار تیم های بوردو و نانت هم اتفاق مشابهی رخ داد با این توضیح که میزان مصدومیت ها در آن دیدار اصلاً قابل مقایسه نیست. آن زمان به دلیل فشار زیادی که تماشاگران بعد از گل دوم و تساوی بخش بوردو به نرده ها آوردند سیستم باز شدن الکتریکی نرده ها به کار افتاد ولی فقط سه نفر خیلی مختصر جراحت برداشتند.

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال