فوتبال چین در آستانه فروپاشی

......

 

به گزارش مدال به نقل از شهروند|  هنوز چند ماه از هزینه های هنگفت باشگاه های چینی برای جذب بازیکنان مطرح فوتبال دنیا نگذشته، که  آنها به مشکلات مالی خورده اند و همین مسأله ممکن است به نابودی لیگ این کشور بینجامد.
قراردادهای سنگین با ستاره ها
از نیم فصل رقابت های فوتبال در کشورهای مختلف که البته ابتدای فصل لیگ چین و به طورکلی کشورهای شرق آسیایی محسوب می شد، ناگهان باشگاه های چینی تصمیم به جذب ستاره های مطرح فوتبال جهان گرفتند. چینی ها که در آن زمان مارچلو لیپی را به عنوان سرمربی تیم ملی خود برگزیدند، در باشگاه ها نیز هزینه های زیادی انجام دادند و مربیان و بازیکنان مطرحی را به خدمت گرفتند. بازیکنان بزرگی چون پائولینیو، هالک، اسکار، رامیرس، کارلوس ته وز و ریکاردو کاروالیو نفراتی بودند که برای ادامه فوتبال خود لیگ چین را برگزیدند و با حقوق های نجومی در فوتبال این کشور فعالیت می کنند. جالب این که این بازیکنان در اکثر باشگاه های چینی پخش شده اند و هرکدام حدودا مبلغی بالای ٥٠٠ هزار پوند به صورت هفتگی به ستاره های مطرح فوتبال دنیا می پردازند. مثلا کارلوس ته وز هفته ای ٦١٥ هزار پوند از شانگهای دریافتی دارد. حالا اما این قراردادهای سنگین فوتبال چین را در آستانه بحرانی بزرگ قرار داده است.
تهدید فدراسیون چین
خریدهای کلان باشگاه های چینی باعث کلافگی سران فوتبال این کشور شده و آنها با وضع قوانینی سعی در محدودکردن این خریدها دارند. از این رو باشگاه هایی که نفرات بزرگ را به خدمت گرفتند، توان پرداخت این مبالغ را ندارند و بدهی هایشان بسیار زیاد شده است. در پی افزایش بدهی های لیگ برتر چین به بازیکنان و مربیان، فدراسیون فوتبال این کشور تهدید کرده هر باشگاهی تا یک ماه آینده بدهی های خود را پرداخت نکند، با جریمه های چشمگیری مواجه خواهد شد. از این رو، ۱۳ باشگاه لیگ چین در پی ضرب الاجل فدراسیون فوتبال این کشور برای پرداخت بدهی های خود تهدید به کناره گیری کردند. باشگاه هایی نظیر شانگهای و گوانگژو اتحاد پیدا کردند که در صورت ادامه فشارها از سوی فدراسیون فوتبال چین از لیگ انصراف می دهند و در مسابقات نیز حاضر نخواهند شد.
بحران چینی
به نظر می رسد باشگاه های فوتبال در کشور چین که برای جذب ستاره های بزرگ دنیا سرودست می شکستند، حالا در بحرانی بزرگ قرار گرفتند. آنها با هدف پیشرفت به سراغ ستاره های فوتبال جهان رفتند اما حالا در پرداخت مبالغ قراردادهایشان به مشکل خوردند و مشخص نیست چه آینده ای در انتظار این باشگاه ها و بازیکنانی که در آن جا شاغل هستند، خواهد بود.

 

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال