فکری: به هر قیمتی در یک تیم نمی مانم

سرمربی استقلال با حضور در برنامه فوتبال برتر پاسخگوی سوالات مجری این برنامه بود و در مورد نحوه حضورش در استقلال، صحبت هایی را مطرح کرد....

به گزارش "ورزش سه"، محمود فکری سرمربی جدید استقلال که پس از کش و قوس فراوان و جنجال های صورت گرفته پیرامون جدائیش از نساجی در استقلال حضور یافت، در مورد روند حضورش به عنوان دستیار و سرمربی در تیم های مختلف صحبت کرد.


فکری در مورد طی کردن مراحل مربیگری و رسیدن به سرمربیگری استقلال و تجربه حضور در نساجی گفت: من در سال ۸۶ و همزمان با اینکه بازی می کردم، نخستین تجربه مربیگری ام را در لیگ برتر داشتم. زمانی که در تیم شیرین فراز کرمانشاه حضور داشتم، من در چند دیدار به عنوان سرمربی و بازیکن در این تیم تجربه کسب کردم.


وی ادامه داد: در همان سال ۸۶ و در انتهای فصل به همراه امیر قلعه نویی و به عنوان دستیار ایشان کار مربیگری را آغاز کردم. سال بعد نیز در استقلال بودم و سپس به تیم شیرین فراز در لیگ یک رفتم. مجددا به عنوان دستیار آقایان مظلومی و مرفاوی در لیگ برتر کار کردم. بعد از آن من در لیگ دسته دوم و تیم شهرداری جویبار سرمربی بودم که تجربه خوبی برای من بود.


فکری گفت: در لیگ دسته یک هدایت تیم های نساجی مازندران، نفت مسجدسلیمان، شاهین بوشهر، سرخپوشان پاکدشت، آلومینیوم اراک و خوشه طلایی را برعهده داشتم تا اینکه مجددا هدایت نساجی را برعهده گرفتم و پس از آن به استقلال آمدم.


وی ادامه داد: من فردی هستم که دوست ندارم به هر قیمتی در یک تیم بمانم حتی اگر آن تیم شرایط خوب و قهرمانی را داشته باشد. اگر اصول مربیگری من بخواهد زیر پا برود، آن شرایط خوب را رها می کنم.


او گفت: مربیگری به مانند زمان بازیکنی است. زمانی که یک بازیکن از پایه ها شروع می کرد، در مربیگری نیز همچنین است. فرد باید پله پله مراحل را طی کند و بالا بیاید. چرا که آدم تجربیاتی به دست می آورد که در زمان بازیکنی این تجربیات به دست نمی آید.


وی ادامه داد: من خیلی دوست داشتم آمدنم به استقلال به شکل بهتری صورت بگیرد. زمانی که من هدایت نساجی را برعهده گرفتم، مدیران این تیم به من اعلام کردند به جای دیگری فکر نکنم ولی اگر از استقلال پیشنهادی به من برسد، آنها به من کمک می کنند تا هدایت استقلال را برعهده بگیرم.


او اظهار داشت: من با آقایان حدادیان و امیری رفاقت چندین ساله داریم و به حرف آنها اعتماد کردم. در نساجی نتایج خوبی کسب کردیم و به یکی از گزینه های استقلال تبدیل شدم. من حتی زمانی که قصد داشتم با مدیران استقلال مذاکره کنم، با هماهنگی مدیران نساجی انجام می شد. متاسفانه نمی دانم چه اتفاقاتی افتاد که مسیر به سمت خوبی نرفت.


فکری گفت: بنا بر این دلایل من تصمیم گرفتم استعفا دهم و به استقلال بیایم ولی دوست داشتم این انتقال به شکل قشنگ تری رخ بدهد چرا که من در زمان بازیکنی از نساجی به استقلال آمدم و دوست داشتم این اتفاق در زمان مربیگری نیز رخ بدهد. نساجی خانه اول من بود و فوتبال حرفه ایم را از این تیم شروع کردم و از آنجا به استقلال آمدم.


سرمربی آبی پوشان ادامه داد: باشگاه استقلال نباید بابت انتقال من غرامتی پرداخت می کرد. قرارداد من با نساجی رفاقتی بود و ۷ میلیارد بابت رضایت نامه طلب کرده بودند. حتی اگر نساجی از من شکایت می کرد، من باید ۳ و نیم میلیارد تومان پرداخت می کردم و نمیدانم چرا این مبلغ ۲ برابر شد که با قرارداد من جور در نمی آمد و انگار تنها راه حل این مشکل فروختن خانه ام بود. ان شالله که این مسئله ختم به خیر شود.


هیچ بهانه ای درباره جذب بازیکنان ندارم


فکری در مورد ترکیب امسال استقلال و بازیکنان جذب شده گفت: به نظر من مسئولین استقلال کار خوبی کردند که تا قبل از انتخاب مربی، اقدام به جذب بازیکن کردند چرا که ممکن بود آنها جذب تیم های دیگری شوند. بازیکنانی که جذب شده اند، بسیار خوب و توانمند هستند.


وی ادامه داد: یک زمانی هست که شما قصد دارید برای تیم پایین جدول بازیکن جذب کنید که پروسه خاصی دارد. اما بازیکنی که می خواهد در استقلال بازی کند، باید کیفیت مشخصی داشته باشد. مثلا در پست دروازه بانی رشید مظاهری سنگربان تیم ملی است و کیفیت بالایی دارد. من یا هر فرد دیگری که مربی استقلال می شد، نمی توانست بگوید که من رشید را نمی خواهم و بازیکنان دیگری که جذب شدند، بازیکنان توانمندی هستند.


سرمربی آبی پوشان در مورد رضایت یا عدم رضایتش از نقل و انتقالات استقلال پاسخ داد: در مجموع بازیکنان خوبی جذب تیم شده اند. اگر قرار بود من راضی نباشم، هدایت تیم را برعهده نمی گرفتم. نمی خواهم که دنبال بهانه باشم. واقعا بازیکنان خوبی جذب شده اند. مشکلات استقلال، مسائل دیگری است که درون تیمی است و آن مشکلات باید برطرف شود.


وی ادامه داد: استقلال از لحاظ بازیکن مشکلی ندارد و سال گذشته نیز از نظر بازیکن، یکی از تیم های پرمهره لیگ بود. ولی اینکه شما فکر کنید چون مهره های خوبی دارید و حتما باید نتیجه بگیرید، اشتباه است. باید تمام آن مجموعه درست کار کند. باید ۷۰ تا ۸۰ درصد مجموعه خوب کار کند تا تیم نتیجه بگیرد.


فکری گفت: به هر حال باید امسال همگی صبور باشیم. همه باید به تیم کمک بکنند. طرفداران نیز باید حواسشان جمع باشد و خادمین و خائنین را شناسایی کنند و از کسانی که به تیم خدمت می کنند، حمایت کنند. تمام توانمان را می گذاریم تا طرفدارنمان سربلند باشند و با کمک آنها ان شالله این اتفاق رخ بدهد.

فکری: شفر قصد گروکشی از استقلال را داشت


سرمربی استقلال می گوید اینکه وینفرد شفر قصد داشته باشد به فیفا نامه نزند که مطالباتش را دریافت کرده، کار خوبی نیست.


فکری در مورد پرداخت مطالبات وینفرد شفر سرمربی آلمانی و سابق این تیم گفت: آقای خلیل زاده در مصاحبه ای که انجام دادند فرمودند که طلب آقای شفر پرداخت شده است. این ۵ ، ۶ ماه جزو سخت ترین سالهای باشگاه استقلال بوده است.


وی ادامه داد: طی صحبتی که خودم با آقای خلیل زاده داشتم و مدارک و مستنداتی که مشاهده کردم، متوجه شدم تمامی بدهی های شفر پرداخت شده است. اینکه پول آقای شفر پرداخت شده و ایشان بخاطر طلب پسرشان بخواهد گرو کشی کند و نامه دریافت مطالباتش را به فیفا ارسال نکند، این کار قشنگی نیست.


فکری گفت: امیدوارم آقای شفر هر چه زودتر این نامه ای که تمام مطالباتشان را دریافت کرده اند را به فیفا ارسال کند و حتی اگر ایشان این کار را انجام نداد، خود باشگاه در این زمینه اقدام کند.


وی ادامه داد: اینکه خود باشگاه بخواهد برای باز شدن پنجره نقل و انتقالاتی اقدام کند، زمان می برد و انتظار می رود که اخلاق فیرپلی و جوانمردانه رعایت شود. زمانی که طلبشان با جرائم را دریافت می کنند، اخلاق را رعایت کنند.

بزرگ‌ترهای تیم باید به نادری کمک کنند

فکری با رضایت از انتقال محمد نادری به تیمش عنوان کرد او همراه با میلیچ خیالش از سمت چپ خط دفاعی راحت است. فکری درباره فشارهایی که بازیکنانی که از استقلال و پرسپولیس به تیم مقابل می‌روند و اینکه آیا این موضوع روی نادری تاثیر خواهد گذاشت، گفت: به دلیل اینکه بخاطر ویروس کرونا تماشاگران در ورزشگاه‌ها حضور ندارند، فشار در بازی روی نادری کمتر است، اما در صفحات مجازی موضوعات زیادی مطرح است و فشار در آنجا زیادتر است.


فکری ادامه داد: من به بزرگترهای تیم هم اعلام کردم باید به نادری کمک کنند تا او بتواند شرایط خوبی را در باشگاه استقلال پشت سر بگذارد و این فشارها روی او تاثیر نگذارد.

تکمیل می‌شود...

تگ ها


استقلال تهران محمود فکری محمد نادری