فکری: تا باتجربه نشوم، به استقلال نمی‌روم

سرمربی تیم فوتبال نساجی مازندران می گوید خوش و بش نکردن فرهاد مجیدی در پایان بازی عمدی نبوده و یک اتفاق بوده است....

به گزارش مدال، محمود فکری کاپیتان سابق استقلال در کسوت مربی نساجی مازندران مقابل تیم سابقش قرار گرفت و توانست با ارائه یک نمایش خوب یک امتیاز از ورزشگاه آزادی با خود ببرد تا عملکرد قابل توجهی از زمان پیوستن به این تیم مازندرانی داشته باشد.


محمود فکری در گفتگو با ایران ورزشی به سوالات مختلفی پاسخ داده که در ادامه می خوانید.

*با تیمی مقابل استقلال قرار گرفتید که بر خلاف استقلال ستاره‌های آنچنانی نداشت. اما عملکرد شما به گونه‌ای بود که بعد از بازی مورد تحسین قرار گرفتید. از نتیجه‌ای که رقم خورد رضایت دارید؟
یک امتیاز برای ما خوب بود. ضمن اینکه بازیکنان ما در این میدان تلاش بسیاری برای موفقیت داشتند. شاید اگر کمی دقت می‌کردیم می‌توانستیم نتیجه بهتری بگیریم؛ حتی برد. به هرحال تلاش ما دیده شد و به همین دلیل ما را تحسین می‌کنند. با این حال اعتقاد دارم که می‌شد نتیجه بهتری هم در این بازی گرفت. ما روی موقعیتی گل خوردیم که روی پنالتی بودن یا نبودنش بحث است. عده‌ای می‌گویند پنالتی بود، عده‌ای هم می‌گویند پنالتی نبود. اما خدا را شکر می‌کنم که خیلی زود خودمان را جمع کردیم. این بازگشت برای ما درس بزرگی بود.


*گلی زدید که شاید هر چند سال یک بار اتفاق بیفتد. این گل دوران بازی شما را در ذهن تداعی می‌کرد. آن زمان که فوتبال بازی می‌کردید، شوت‌های مرگباری داشتید که حتی دروازه پرسپولیس را هم تسخیر کرده بود. آیا روی این تاکتیک گلزنی با بازیکنان کار کرده بودید؟
بله، ما در تمرین‌ها روی شوت‌زنی کار می‌کنیم و یکی از حربه‌های ما همین است. در آن صحنه توپ به خوبی روی پای میری جفت و جور شد. شوت او هم قدرت کافی داشت و هم زاویه مناسب و هم دقت بالایی. این ۳ فاکتور در کنار هم باعث شد تا شاهد یکی از زیباترین گل‌های فصل باشیم. چنین گل‌هایی خیلی نادر است و شاید به ندرت اتفاق بیفتد. می‌توانم بگویم شوت میری تاریخی بود. اما فاکتور مهم‌تری که باعث خلق چنین گل‌هایی می‌شود، اینکه بازیکن جسارت و وجود شوت زدن را داشته باشد. کسی که اراده می‌کند از این فاصله به سمت دروازه حریف شوت بزند قطعاً بازیکن قابلی است. امیدوارم در بازی‌های بعد هم از او شاهد چنین گل‌هایی باشیم. میری بازیکن مستعدی است که می‌تواند دوباره از این گل‌ها خلق کند.


*یکی از ویژگی‌های شما در این بازی مهار دیاباته بود به طوری که این بازیکن نتوانست در جریان بازی صاحب فرصت‌های آنچنانی شود. گلی هم که زد از روی نقطه پنالتی بود. چه برنامه‌ای برای این بازیکن داشتید؟ بازیکنان نساجی با چه توصیه‌هایی وارد این میدان شده بودند؟
موضوع فقط دیاباته نبود. ما روی کل استقلال برنامه داشتیم. هم من و هم همکارانم در کادر شناخت کافی از استقلال داشتیم. به هرحال ما استقلالی هستیم اما در کنار آن تلاش کردیم از این استقلال به همه بازیکنان‌مان شناخت بدهیم. می‌توانم اینطور به شما بگویم که تک تک بازیکنان ما روی خصوصیات فنی بازیکنان استقلال شناخت داشتند و ما با برنامه گام به این میدان گذاشتیم. وقتی برنامه‌ریزی ما در میدان خوب پیاده شد نتیجه‌اش همین تک امتیازی بود که به دست آمد.


*درجریان این بازی جنب‌وجوش آنچنانی کنار زمین نداشتید. آیا دلیلش رویارویی با استقلال بود یا اینکه به طور کلی در تمام بازی‌ها سعی می‌کنید همین رفتار و منش را داشته باشید؟
در مربیگری وقتی با تجربه‌تر می‌شوید رفتارتان هم متفاوت می‌شود. من طی این سال‌ها که مربیگری می‌کنم، سعی کرده‌ام هرسال پخته‌تر عمل کنم. مربیگری اینطور نیست که یک شبه به همه چیز برسید. به قول معروف باید استخوان خرد کنی. من در مربیگری همیشه آرام هستم و سعی می‌کنم رفتاری منطقی داشته باشم. مربی نباید احساساتی شود چون شما کنار زمین هر رفتاری انجام بدهی روی بازیکنانت هم تأثیر می‌گذارد. من محمود فکری اگر کنار زمین تند باشم بازیکنانم هم به خودشان اجازه می‌دهند رفتار تندی داشته باشند اما وقتی می‌بینند سرمربی‌شان با آرامش رفتار می‌کند آنها هم همین شیوه رفتاری را در پیش می‌گیرند. من نه دنبال اشتباهات داوری می‌روم نه بحثی می‌کنم و نه اجازه می‌دهم حواشی روی من تأثیر بگذارد. به طور کلی سعی کرده‌ام خوددار باشم و این روحیه را به تیم هم تسری ببخشم. امیدوارم موفق بوده باشم.


*از وقتی سرمربی نساجی شده‌اید این تیم نباخت و نتایج خوبی گرفته است.

همین طور است. لطف خداست. حتی در بازی با نفت مسجد سلیمان هم می‌توانستیم برنده باشیم. تیم برتر آن بازی بودیم اما در نهایت مساوی شد. درست مانند اتفاقاتی که در بازی با استقلال رخ داد. من دوست دارم یک تشکر جانانه از بازیکنانم داشته باشم. می‌خواهم به شاگردانم بگویم با همه وجودم به شما افتخار می‌کنم که اینطور درخشیدید.


* بعد از پایان بازی در حالی که شما سمت نیمکت استقلال رفتید اما فرهاد مجیدی سمت دیگری رفت. آیا میان شما مشکلی بود؟ چرا مجیدی سمت شما نیامد؟
رفتار مجیدی کاملاً اتفاقی بود چون ما ابتدای بازی با هم خوش و بش کردیم. در مربیگری گاهی ممکن است چنین اتفاقاتی رخ دهد و مربی بعد از بازی یکدفعه راهی رختکن شود.


*اما شما چنین رفتاری را انجام ندادید.
درست است، چون من برای خودم قاعده‌ای دارم. نمی‌خواهم منتقد رفتار کسی باشم. هر کسی مسئول رفتار خودش است و حتماً توجیهاتی دارد. خودم را درجایگاهی نمی‌بینم که کسی را نقد کنم اما من محمود فکری چه ببرم، چه ببازم آخر بازی می‌روم سمت مربی تیم رقیب. کما اینکه اگر به آرشیو نگاه کنید می‌بینید در بازی‌های قبل هم همین کار را کرده‌ام. چه در بازی با ماشین‌سازی، چه در بازی با تراکتور که پیروز شدم، من این رفتار را انجام دادم. من دوست دارم آخر بازی به مربی تیم رقیب خسته نباشید بگویم. این جزو روحیات و خصوصیات اخلاقی من است.

*به مربیگری استقلال فکر می‌کنید؟
حتماً فکر می‌کنم اما شکل کاری من قاعده و تعریف خاص خودش را دارد. من برای خودم اصولی دارم. اینطور نیست که بخواهم تحت هر شرایطی و با هر اندازه دانش و تجربه روی نیمکت استقلال بنشینم چون ممکن است خودم لطمه ببینم. من اگر بخواهم روزی سرمربی استقلال شوم به این نگاه می‌کنم که آیا در حد و اندازه استقلال شده‌ام یا نه؟ آیا آنقدر تجربه دارم که بتوانم از پس استقلال برآیم. آیا می‌توانم به انتظارات هوادارن پاسخ بدهم. همه چیز را در نظر می‌گیرم. ضمن اینکه باید تا قبل از آن در دیگر تیم‌ها به خوبی نتیجه گرفته و به تجربه مناسبی رسیده باشم تا به سرمربیگری در استقلال فکر کنم. من اصلاً دوست ندارم به اشکال دیگر سرمربی استقلال شوم. فقط از این طریق است که خودم را لایق مربیگری در استقلال می‌بینم. باید روزش برسد.

بیشتر بخوانید:

مجیدی – فکری؛ بدون خداحافظی در پایان بازی

زیباترین گل سال؛ نساج گمنام در نقش وریا و فکری

 

 

تگ ها


محمود فکری فوتبال ایران نساجی مازندران فوتبال